Jak se zdokonalit? Nechte si své fotografie zkritizovat!

Zásadní a nejdůležitější krok ke zdokonalení svých fotografií je praxe. Musíte proto fotit. Fotit často, fotit pravidelně. A nad fotkami přemýšlet. Jenže ne vždycky to vede k viditelnému zlepšení a mnoho fotografů se dostane do bodu stagnace. Ta může vést až ke zklamání a některé lidi může od fotografování odradit.

V mých začátcích, kdy jsem o fotografování moc nevěděl, mi asi nejvíce pomohla kritika zkušenějších fotografů. Může se to zdát nelogické. Jak může taková kritika pomoci?

Jde o to, že jako autor snímku k němu máte nějaký vztah. Buď k dané lokalitě, objektu, nebo k okolnostem, za jakých byl snímek pořízen. Mnoho začátečníků proto nedokáže dost objektivně zhodnotit své fotografie a jsou potom zklamáni, když neslyší na svou tvorbu samou chválu.

Proto se mi hodně osvědčilo předhodit své snímky kritikům, kteří řekli na fotku svůj názor a nijak nepřehlíželi její vady a nedokonalosti. Taková kritika není úplně příjemná, zvlášť pokud se někdo pustí do fotografie, na kterou jste pyšní a líbí se vám. Ale to k tomu patří a důležité je vzít si z kritiky nějaké poučení. Snažit se pochopit, co lidé kritizují a jaký k tomu mají důvod.

Kritici ale nemají vždycky absolutní pravdu. Navíc každý člověk má jiný vkus a každému se tedy líbí něco jiného. Proto je potřeba brát jejich hodnocení trochu s rezervou a pokud se setkáte s rozporuplnými reakcemi, zaměřte se spíše na výtky, které zmínilo co nejvíce kritiků.

Kde si nechat fotky zkritizovat?

Na Flickru mám dobré zkušenosti se třemi skupinami. Jedna je zaměřena především na česky mluvící fotografy a jmenuje se Klub negativistů. Tam bych nasměroval především ty, kterým dělá problém angličtina. Asi lepších výsledku v počtu kritiky se dočkáte ve skupině Critique ThisLife Thru A Lenz – Quality Comment Group.

Z českých webů mám docela dobré zkušenosti z galerie na Digiareně. Když jsem začínal, tak jsem tam obdržel několik podnětných komentářů k zamyšlení. Jak je na tom tamější komunita dnes netuším.

Hodně kritiky jsem našel i pod fotografiemi zaslanými do skupiny Fotografování na Facebooku.

Další možnost na kritiku vaší práce je na webu Odcloněno od Michala Fanty. Ten dokáže fotografie velmi dobře zhodnotit a okomentovat.

Na co si dát pozor?

Pokud se rozhodnete nechat si zkritizovat vaši práci, měli byste se držet několika zásad.

  1. vybírejte jen ty nejpovedenější fotografie. Nikdo nemá tolik času, aby procházel desítky nepovedených snímku a ještě k tomu vymýšlel nějakou kritiku.
  2. dejte předem najevo, že máte o kritiku zájem. Často fotografové horší snímky přehlížejí bez komentáře, protože bohužel mnoho lidí kritiku nesnese.
  3. s tím souvisí i tento a nejdůležitější bod: když vám někdo fotografii zkritizuje, nehádejte se s ním a neberte si to osobně! Berte to jako jeho pomoc vám. Věnoval vám svůj čas a napsal svůj názor na fotografii. I když s jeho názorem nesouhlasíte, zamyslete se nad ním a poděkujte.
  4. pokud chcete obdržet více komentářů a kritiky, měli byste se taky aktivněji zapojit v hodnocení fotografií ostatních fotografů. Nemusíte být expert, abyste mohl zhodnotit fotografii zkušeného fotografa. I profíci ocení kritiku amatérů, nebo nefotografů. Zvlášť když popíšete, jak na vás fotografie působí a jaké z ni máte dojmy.
  5. nenechte se kritikou odradit. Čím více kritiky se nad vaší fotografií snese, tím větší máte šanci své fotografické umění zlepšit. Pusťte se do studia. Zjišťujte, proč je to co jste udělali špatně a jak tomu předcházet. A zkoušejte nafotit třeba stejnou fotku znovu, ale lépe. Berte to jako podněty ke zlepšení.

Další místa pro kritiku fotografií

Pokud máte zkušenosti s dalšími místy, kde lze snadno získat kritiku k vašim fotografiím, podělte se o ně v komentářích pod článkem.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *