Focení v mrazu

Venku zrovna pořádně mrzne a proto si myslím, že je nejlepší čas na zopakování si zásad pro fotografování ve velmi nízkých teplotách. Mnoho fotografů se totiž mrazů obává a často z těchto obav raději v takových podmínkách nefotí. A to je škoda! Focení v mrazu a obecně v zimním období může být zábava a výsledné fotky stojí za trochu nepohodlí.

Focení v zimě není vůbec nebezpečné, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad. Pokud tyto zásady dodržíte, riziko poškození fotoaparátu bude minimální. Tímto článkem bych vás rád provedl zásadními problémy, na které při fotografování v mrazu můžete narazit.

Beskydy v zimě

I takové fotografie si můžete přinést domů. A to už je skvělá motivace k tomu, abyste překonali ten odpor k focení v mrazu, ne? 🙂

Nezahřívejte fotoaparát

Asi největší chyba, kterou můžete při focení v mrazu provést, je zahřívání přístroje. Většinou tedy schováváním pod bundou. Tato chyba vás může stát spoustu peněz. Při rychlé změně teploty z velmi nízkých teplot do vyhřátého prostoru pod bundou se uvnitř fotoaparátu začne kondenzovat vlhkost a fotoaparát se orosí. A jak víte, vlhkost může být pro elektroniku velmi nebezpečná.

Při extrémním mrazu, nebo v případech kdy fouká silný studený vítr uděláte mnohem lépe, když fotoaparát budete schovávat do brašny, nebo batohu. Sice se tam moc neohřeje, ale nebude muset vzdorovat tak nízkým teplotám.

Hlídejte si stav akumulátoru

V nízkých teplotách se výdrž akumulátorů drasticky snižuje. Je důležité být na to připraven, především při delších tůrách po horách. Není nic horšího, než když se vám v půlce cesty vybije akumulátor a nemůžete už nic fotit. Ideální řešení je mít připraveno několik dalších náhradních akumulátorů. Pokud váš fotoaparát využívá tužkové baterie, raději si jich vezměte do zásoby více.

Zasněžený les s modrou oblohou v Beskydech

Teplota byla velmi nízká a já byl teprve ani ne v půli cesty. Naštěstí akumulátor vydržel téměř do konce a já si z tůry odnesl spoustu nádherných fotografií. Bylo to ale o štěstí. Kdyby se akumulátor vybil dříve, přišel bych o hodně.

Nespoléhejte na displej

V mrazech začnou být problémy i s displejem. LCD displeje obsahují tekuté krystaly, které v mrazu ztuhnou a pohybují se pomaleji. Proto trvá překreslení displeje déle a u některých displejů může dojít i ke zkreslení barev. Proto se připravte na to, že na displej se v takových podmínkách nedá moc spoléhat. Což je velká nevýhoda u kompaktů a jiných fotoaparátu, které nemají optický hledáček.

Když bude nejhůře, vyhněte se násilí

Fotoaparáty ukrývají množství mechanických součástí. Například závěrka, clona, motorek autofocusu, zrcátko a další. Pokud dojde k úplnému zamrznutí některých vnitřních součástek, nesnažte se to rozchodit silou. Mohli byste tím přístroj nevratně poškodit. V takové zimě jsem ještě nefotil, ale pokud se vám to stane, doporučuji přejít někde do interiéru a chvíli se tam ohřát.

Pozor na vlhkost, dýchejte opatrně

Může se to zdát jako blbost, ale kdo už fotil v mrazu jistě potvrdí, jak nepříjemné je dýchnout si do hledáčku, nebo na čočku objektivu. Povrch se orosí a v mrazu velmi rychle zamrzne. Pak je obtížné se toho zbavit a hledáček, nebo objektiv vyčistit. Velmi obezřetní musíte být i při čištění objektivu. Pokud máte ve zvyku (jako já) čistit objektiv tím, že na něj nejdříve dýchnete a potom ho otřete hadříkem, v zimě se tomu prostě musíte vyhnout. Při sněžení taky doporučuji držet fotoaparát objektivem dolů, aby na čočku nedopadaly další vločky a nepřidávali jste si tak práci.

Velmi nepříjemné je, když si námrazy na čočce nevšimnete a fotíte s tím. V malém hledáčku se to dá snadno přehlédnout (zvlášť pokud se klepete zimou a snažíte se fotit co nejrychleji) a domů si potom přinesete zkažené fotografie.

Když dýchnete na objektiv v zimě

Zde je vidět, co se stane když si dýchnete na čočku objektivu. Zrovna tohle byl jen lehčí případ. V nejhorším případě toto můžete vydávat za tvůrčí záměr 🙂

Při přechodu do vyhřátého prostoru postupujte pomalu

Až se s takto zmrzlým fotoaparátem půjdete ohřát někam do vyhřáté místnosti, dávejte si pozor. Opět hrozí stejné nebezpečí jako v případě schovávání foťáku pod bundu. Fotoaparát se může při takových rychlých změnách teplot orosit. Nejlepší postup co se mi osvědčil je po příchodu do vyhřátého prostoru nechat fotoaparát na nějakou dobu v brašně, nebo batohu. Tam se totiž bude ohřívat mnohem pomaleji a nedojde tak k orosení. Je to sice zdlouhavá metoda, ale může vám ušetřit tisíce. Sami tedy zvažte, jestli chcete foťák hned po příchodu do tepla zapnout a prohlídnout si snímky.

Naučte se fotit v rukavicích

Sice můžete fotit bez rukavic, ale věřte, že to dlouho nevydržíte a fotky budou většinou díky roztřeseným rukám neostré. Při focení v rukavicích se fotoaparát ovládá mnohem hůře. Problémy jsou při nastavování některých hodnot. Různé tlačítka pro ovládání jsou dost malé a to může dělat problémy. Proto se mi velmi osvědčilo nošení dvou vrstev rukavic. Jedny tenké jako spodní vrstva a přes ně ještě jedny teplejší rukavice. Když potřebuji při focení více nastavovat různé hodnoty, sundám jen vrchní vrstvu rukavic a nemrznu úplně. Pro většinu případu si ale vystačím jen s mačkáním spouště a to se dá zvládnout i s těmi teplejšími rukavicemi 🙂

Nepodceňte oblečení

Ano, čtete správně. I oblečení které si vezmete na sebe hraje důležitou roli. Když se budete klepat zimou, nebudete mít vůbec chuť a náladu na focení. Budete se snažit co nejdříve dostat někam do tepla a vůbec nebudete mít čas se zastavit a zamyslet se nad kompozicí. Když už se donutíte do pořízení fotky, bude hrozit rozmazání vlivem roztřesených rukou. Čím lépe se na mráz připravíte, tím lepší fotky si z focení přinesete.

Cyklista na horách ve sněhové vánici

Nemít pořádně teplé oblečení, asi bych si nevšiml, že kolem projíždí pán na kole. Bylo to na vrcholu Lysé hory a viditelnost byla pouze několik málo metrů.

Nepřehánějte to s péči o fotoaparát

Poslední rada může být pro některé šokující, ale musel jsem to zde napsat. Často slýchám dotazy fotografů, kteří se o svůj přístroj obávají a pracují s nim málem v rukavičkách. Tady bych chtěl zdůraznit, že focení by měla být zábava a dnešní fotoaparáty něco vydrží. Můžete se o něj starat sebevíce, ale porouchat se může i dobře opečovávaný přístroj. Takže pokud chcete nevšední snímky, nebojte se vyrazit ven i když řádí sněhová bouře. Užijte si focení a taky pocit, že v počasí ve kterém zrovna fotíte je většina fotografů schována doma a bojí se vytáhnout paty ven! Výsledné fotky za to stojí 🙂 Pokud venku sněží, doporučuji si přečíst tento článek, ve kterém popisuju jak ochránit techniku proti sněhu.

Zasněžený fotoaparát

Takto často vypadá můj fotoaparát při focení na horách. Bát se o něj, přijdu o mnoho fotek na které jsem hrdý. Pokud vás zajímá, jestli to není nebezpečné, prečtěte si tento článek o focení když sněží.

A jako obvykle budu rád, když se v komentářích podělíte o vaše tipy při focení v zimě 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *