Jak ochránit fotoaparát před sněhem

V jednom z minulých článků jsme si řekli několik zásad pro focení za velmi nízkých teplot. V tomto článku si povíme, jak se připravit na focení když venku sněží a jak přitom ochránit fototechniku.

V článku o fotografování v mrazu jsme si řekli, jak je pro fotoaparát nebezpečné, když se do něj dostane vlhkost. Pokud tedy chcete fotit za sněživého počasí, musíte myslet na to, aby se voda ze sněhu nedostala do fotoaparátu. Neznamená to ale, že byste museli fotoaparát chránit před všemi sněhovými vločkami. To by bylo zase dost omezující a asi byste z focení nic neměli.

Sníh nevadí

Ideální situace je tehdy, když je dostatečná zima a sníh po dopadu na fotoaparát netaje. V takovém případě se nemusíte o fotoaparát bát a nemusíte hned každou vločku co se na fotoaparátu objeví odhazovat. Právě v takových situacích si můžete focení co nejvíce užít a nemusíte moc myslet na ochranu fotoaparátu. Ale i tak byste se měli mít na pozoru. Hrozí zde několik nebezpeční.

Sníh v pevném skupenství fotoaparátu neuškodí. Musíte ale myslet na to, že při přechodu do teplejšího prostředí, kdy sníh začne tát, musíte sníh z fotoaparátu odstranit. Sníh by roztál a voda by se dostala do útrob fotoaparátu a fotoaparát by se tak mohl poškodit. Zároveň nedoporučuji schovávat fotoaparát do brašny, nebo batohu v zasněženém stavu. Sníh by tam později roztál a celý prostor by byl vlhký a mohli byste přijít o všechnu svou výbavu.

Zasněžená kaplička

Když jsem fotil tento záběr, byla docela velká zima a já se tedy nemusel o fotoaparát moc bát.

Další riziko, jak může sníh poškodit fotoaparát je, když sníh zahřejete třeba dlaní položenou přes fotoaparát. I v tomto případě by se mohla voda dostat dovnitř fotoaparátu. Není to moc pravděpodobné, ale taky byste si to měli hlídat.

No a nakonec hlídejte objektiv. Většina objektivů se při zaostřování a změně ohniska různě otáčí. Do mezer mezi částmi objektivu by se mohly dostat kusy sněhu, které by při roztátí mohly dělat problémy. Proto průběžně odstraňujte sníh z těch částí objektivu, odkud by se mohl sníh dostat dovnitř při změně ohniska, nebo zaostřování. Tady mají výhodu fotografové, kteří vlastní profesionální objektivy. Ty jsou dobře chráněny a jen tak něco se dovnitř nedostane.

20101127-144238

Toto si tedy můžete dovolit, jen pokud budete vědět, co děláte. Pokud sníh netaje, nehrozí fotoaparátu nebezpečí. Dávejte si na to ale pozor a při přechodu do tepla sníh odstraňte.

…ale voda ano

Mnohem horší je to s mokrým sněhem. Takovým, který hned po dopadu taje a mění se na vodu. V takových situacích postupujte stejně jako v dešti. Měli byste fotoaparát chránit, aby se voda nedostala dovnitř. Pomůže buď deštník (což je při focení dost nepohodlné) a nebo různé formy pláštěnek. To vše může ještě ztěžovat vítr.

V takových situacích, kdy nedokážete fotoaparát dostatečně ochránit před vniknutím vody do fotoaparátu bych doporučil zamyslet se, jestli to za to stojí. Riziko poškození přístroje je zde už dost velké a může vás to vyjít draze. Velkou výhodu zde mají majitele odolných fotoaparátů, které jsou do jisté míry vodě odolné.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Zrádné je to především při focení ve městě. Můžete snadno zapomenout, že máte zasněžený foťák a při přechodu do interiéru sníh začne rychle tát.

Chráníme optiku

Při sněžení je důležité hlídat si stav přední čočky na objektivu. Nejde tady o ochranu samotné techniky, ale o kvalitu výsledných fotek. Sníh se docela s oblibou lepí na čočku objektivu a pokud si toho včas nevšimnete, čeká vás spousta pokažených fotografií. Menší fleky lze ještě většinou zachránit retuší, ale zabere to mnoho času a ne vždy jsou výsledky uspokojivé. Proto je nejsnadnější se tomu vyhnout a objektiv pravidelně hlídat.

Před sněhovými vločkami na optice se můžete chránit třeba nasazením sluneční clony. Pokud ji nemáte, poslouží i dlaň ruky, kterou si ten objektiv hezky zacloníte. Jen pozor, aby dlaň nezasahovala do záběru.

Přehrada Šance v zimě

Foceno za dosti silné sněhové vánice. Zde pomáhalo krytí objektivu dlaní, ale i přesto jsem nakonec musel sáhnout k retuši několika fleků.

Pokud nefotíte a máte foťák venku, osvědčilo se mi nosit jej objektivem dolů. Minimalizujete tak možnost, že se na objektiv nějaká vločka dostane. A pokud ano, ať vás ani nenapadne ji odstraňovat fouknutím na objektiv. Proč je to špatně jsme si řekli již v předchozím článku.

Riskovat, ale ne za každou cenu

Doporučuji raději trochu riskovat a fotit i v horších podmínkách. Za ty snímky a zkušenosti to stojí. Na druhou stranu i přesto byste měli znát několik zásad, abyste mohli riziko poškození své drahocenné výbavy minimalizovat. Každý fotograf by měl vědět, co si může se svou technikou dovolit a co už je příliš riskantní.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *