Správné počasí na focení neexistuje!

Mnohdy slýchávám stížnosti typu „Dneska není vhodné počasí na focení“, „V takovém počasí se fotit nedá“, „Venku nesvítí slunce, to na focení není“, „Podívej, vždyť je zataženo. V tom se nedá fotit“ a mnoho dalších. Někteří fotografové tedy čekají na slunečný den s krásně modrou oblohou a několika bílými oblaky. Opravdu jsou ostatní podmínky pro focení nevhodné?

Nejdříve bychom si měli ujasnit, co to vůbec vhodné počasí pro focení je. Většina fotografů by se zřejmě shodla na slunečném počasí s modrou oblohou. Jenže nemůžeme to brát obecně. Vhodné počasí pro focení je totiž takové počasí, které nám dovolí zachytit snímky dle našich představ. Různé počasí nám dovolí zachytit stejné místo v různých podobách.

Radhošť

Modrá obloha, velká viditelnost, bílá oblaka. Že by ideální podmínky pro focení?

U mě nastal zlom v momentu, kdy jsem si to uvědomil. Pro výborné fotografie není třeba slunečného dne. Je potřeba se dívat kolem a snažit se najít nějakou výhodu daného počasí. Zatažená tmavá obloha je například skvělá k focení dramatických snímků. Mlhavé počasí, nebo husté sněžení nabídne díky snížené viditelnosti možnost izolovat objekt od pozadí a dovolí vám pořizovat minimalistické fotografie. Za deště zase můžete využít světel odrážejících se v kalužích a na mokrém povrchu. Příkladů je hodně. Stačí se jen dívat kolem a zapojit fantazii 🙂 Nejlepší bude ukázat si to na fotkách.

Portrét zatažená obloha

Díky mrakům nebyl problém fotit proti obloze. Dynamický rozsah scény je malý a proto nehrozí přepaly. Modelka byla trochu prosvětlena fill-in bleskem.

img5855

Těsně před bouřkou bývají mraky dost tmavé a dotvářejí dramatickou atmosféru.

img8551

Při tmavé obloze navíc občas dochází k tomu, že paprsek světla pronikne skrz mraky a nasvítí tak určité objekty v záběru. Toho můžete využít pro vyfocení kontrastních scén.

I took my camera to a little walk in rainy night.

Za deště se vše leskne a světla se tak odrážejí od země. Můžete využít i různé skleněné plochy, které jsou pokryty kapkami a zahrnout je tak do scény. Jen je potřeba dávat si více pozor na techniku, aby nezmokla. Pokud nefouká velký vítr, stačí se vybavit deštníkem a fotit jednou rukou.

img5012a

Když sněží, viditelnost se snižuje. Prodloužením expozičního času můžete dosáhnout zajímavého efektu, kdy je padající sníh rozmazán. Pozor však na příliš dlouhé časy. Potom může být celá fotografie rozmazáná. Pokud fotíte statické snímky, lze použít stativ. Při dynamických snímcích je potřeba zvolit takový čas, aby byly objekty ostré, ale sníh mírně rozmazán. Zároveň se podívejte na rady, jak ochránit fotoaparát před sněhem.

img5784a

V zimě se vám může často stát, že bude viditelnost opravdu mizerná. Využijte toho a separujte objekt od pozadí. V tomto případě se i vysílač ztrácel v mlze. V editoru pomohlo až zvýšení kontrastu. Vysílač se pak krásně vynořil z pozadí.

img2372-version2

Další ukázka, jak lze v zimě krásně separovat objekt od pozadí a vytvářet tak minimalistické fotografie. Netřeba složitých úprav. Občas snímku pomůže převod do černobílé, nebo lehké tónování.

img3167a

Nejen v zimě můžete využívat snížené viditelnosti. Na této fotce je zachycen vysílač na Lysé hoře zrovna v momentu, kdy se přes něj přehnal mrak.

img0275

Ten den byla bílá obloha a ve vzuchu nepěkný opar. Nic pro focení krajinek. Pro focení portrétů ale perfektní podmínky. Taková zatažená bílá obloha vytvořila nádherné měkké světlo a zabránilo tak tvorbě ostrých stínů. Foceno bez blesku.

Nenechte se počasím omezovat, využijte ho

Počasí neovlivníte. Nemůžete jej změnit. Můžete se ale zamyslet a když bude venku jinak než hezky, zkuste vymyslet, co by se dalo v takovém počasí fotit. Když je zataženo, pomáhá vám to vyhnout se ostrým stínům. Při nízké viditelnosti se zase zbavíte mnohdy rušivého pozadí. Vše má tedy své klady i zápory a myslím že by byla ohromná škoda se omezovat a fotit jen za pěkného, slunečného pozadí.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *