Kde hledat inspiraci pro focení?

I kreativní fotografové občas potřebují nějakou inspiraci pro svou tvorbu. V tomto článku si představíme několik webů, kde můžete snadno a rychle hledat inspiraci v určité oblasti fotografování. Na své si přijdou milovníci krajin, portrétů, sportu ale i ostatních odvětví fotografie.

Existuje velké množství online služeb, které slouží k publikování fotografií. Vzhledem k tomu, že nechceme hledáním zajímavých snímků strávit zbytečně moc času, ukážeme si takové služby, které dokážou vybrat a zobrazit jen zajímavé fotografie.

Dobré je zmínit, jak takové služby poznají, která fotografie je zajímavá a která ne. Většinou je toto hodnocení založeno na počtu shlédnutí, komentářů a taky počtu „favoritů“ (kolika lidem se fotografie líbila a označili jí jako „Favorite“). Není to tedy záruka, že jde o dobré fotografie. Jde jen o fotky, které zaujaly nejvíce lidí. Což je docela směrodatný ukazatel.

Jaké jsou tedy zajímavé zdroje pro hledání inspirace?

Flickr

Flickr má výhodu v počtu uživatelů. Jde o dost aktivní komunitu fotografů a denně se na této síti objeví přes milion nových fotografií. Aby bylo možné ty kvanta fotek nějak rozumně procházet, dokáže Flickr řadit fotky dle „interestingness“.

flickerinteressing

Procházení zajímavých fotek přímo na Flickru není moc pohodlné a ani nevypadá moc dobře. Svému účelu ale poslouží.

Ty si můžete zobrazit přímo na Flickru na této stránce. Můžete tam procházet zajímavé fotky za poslední týden. Ten způsob prohlížení a zobrazení fotek ovšem není ideální. Pro prohlížení zajímavých fotek doporučuji spíše web Flickrriver, který dokáže zobrazovat fotky z Flickru mnohem lépe. Nabízí nekonečný stream fotek. Stačí si vybrat, jaké fotky chcete zobrazit a potom jen stačí scrollovat stránkou dolů a nové fotky se budou neustále načítat. Je to taková nekonečná stránka.

flickrriver

Zde vidíte úvodní stránku Flickrriver, kde je zobrazen zajímavý obsah pro aktuální den. Stačí se posouvat po stránce dolů a máte o zábavu postaráno na několik hodin 🙂 Pro zobrazení určité fotky přímo na Flickru stačí na fotku kliknout.

flickrriver2

Zde vidíte, že se dá prohledávat například i podle klíčových slov. Pokud jsou vyplněné, stačí zadat oblast focení, která vás zajímá (portrait, landscape, people, BW, sport, animals…)

500px

Oproti Flickru je 500px docela mladou službou. Na rozdíl od Flickru se snaží mířit spíše pro profesionálnější fotografy a je pojata více jako osobní portfolio. Flickr mnoho fotografů používá ke sdílení velkého množství fotek a nahrávají tam celé alba. 500px se tedy zaměřuje více na hezčí zobrazení fotek a jejich přehledu. Stejně jako Flickr i 500px dokáže řadit fotky podle zajímavosti. Zde je to pojmenováno jako „Popular“.

Rozdíl mezi Flickrem a 500px je také v zobrazení fotek. Rozhraní Flickru je sice vzdušné, ale samotným fotkám se nedostává moc prostoru (to by se mohlo brzo změnit, protože Flickr chystá velkou změnu v designu celého webu). Procházet fotky v 500px je radost. Vypadá to hezky a fotky tak ještě lépe vyniknou. Procházení takových fotek vás bude bavit 🙂

Co se mi na 500px líbí jsou kategorie. Můžete tak snadno procházet jednotlivé témata, které vás zajímají. Což je v určitém ohledu lepší, než použití klíčových slov. Protože klíčová slova nevyplňují všichni fotografové a u těch kategorií je větší šance, že to autor fotky zařadí správně.

500pxpopular

Populární fotografie bez výběru kategorie. Na jedné stránce je zobrazeno 20 fotek. Procházení není tedy tak snadné jako u služby Flickrriver, ale po vizuální stránce je hodně příjemné.

500pxpopularpeople

Zobrazeny jen populární fotografie z kategorie People

500pxupcoming

Sekce Upcoming zobrazuje nedávno přidané fotografie, které měly kladnou odezvu (líbily se hodně lidem)

DeviantART

Deviantart neslouží jen pro fotografy. Nás bude ale zajímat inspirace v podobě fotografií, proto v levém menu přejdeme na kategorii Photography. Po rozkliknutí této kategorie se zobrazí další podkategorie. Seznam je dost veliký, takže můžete hledání omezit na úzký okruh vašeho zájmu.

Můžete si nechat zobrazit populární fotografie za posledních 8h, 24h, 3 dny, týden, měsíc a taky za celou dobu. V neplacené verzi se na jedné stránce zobrazuje 24 fotek. Pro více fotek na stránce je třeba zaplatit za prémiové členství.

devianartpopular

Zobrazení populárních fotografií za posledních 24 hodin bez ohledu na kategorii. Pokud nemáte předplacené prémiové členství, budete se muset smířit s reklamou.

deviantartpeople

Zde už jsou populární fotografie za posledních 24 hodin zařazeny do kategorie People & Portraits

Jak vidíte, možností kde hledat inspiraci je mnoho. Toto byl jen příklad tří zajímavých služeb. Na internetu toho ale najdete mnohem více. Jde o to, aby takové prohlížení fotek bylo efektivní a abyste kvůli jednomu zajímavému snímku nemuseli procházet stovky obyčejných a nudných fotek. Nejenom že byste ztráceli čas, ale taky by vás to brzo přestalo bavit.

Máte tipy na další zajímavé místa, kde lze snadno a rychle hledat inspiraci pro focení? Dejte vědět v komentářích pod článkem!

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *