Jak vybrat první zrcadlovku

Při výběru první zrcadlovky se mnoho fotografů obrácí pro radu na diskusní fóra. Často ale svůj dotaz pokládají dost nešikovně a setkávají se tak s ne moc užitečnými odpověďmi. V tomto článku se pokusím shrnout základní informace, které byste měli při výběru vědět a které vám výběr podstatně usnadní.

Hned ze začátku bych rád upozornil, že zde nenajdete radu na konkrétní model, nebo značku fotoaparátu. Pusťme se tedy do jednotlivých rad.

Ujasněte si rozpočet

Tohle byste měli provést hned na začátku. Stanovte si maximální cenu, jakou jste schopni za výbavu obětovat. Je lepší ujasnit si cenu ještě předtím, než se pustíte do samotného výběru. Potom vás totiž bude často lákat představa „připlatím ještě tolik, a budu mít navíc to a to..“. Záleží tedy jen na vás, jak moc vážně to s focením myslíte a kolik do tohoto koníčku chcete investovat.

Samozřejmě, že se této maximální hranice nemusíte držet, ale usnadní vám to pozdější výběr.

Ujasněte si, co chcete fotit

Vím, že pro začínající fotografy je to obzvlášť těžká otázka. Pokud jste začátečník, určitě budete chtít fotit všechno. Od krajin, vašich domácích mazlíčků, rodiny až po detaily rostlin. Někteří fotografové ale můžou mít určité specifické požadavky. Jako například focení hvězdné oblohy, makro fotografie, portréty, reportáže, focení sportovních událostí, focení za horších světelných podmínek a podobně.

Pokud nemáte vyhraněný cíl fotografování a budete fotit od všeho něco, budete mít širší výběr. V podstatě si vystačíte s jakýmkoliv tělem a jako objektiv vám bude z počátku stačit ten setový, dodávaný s fotoaparátem. Teprve časem sami zjistíte, co budete k focení potřebovat dále. Už ale budete vědět přesně, co vám schází. Půjdete potom na jistotu a můžete dokoupit objektiv, nebo další příslušenství dle potřeb.

Pokud ovšem plánujete fotit nějaké konkrétní situace, je výběr složitější. Tedy výběr samotné zrcadlovky tak těžký nebude. Tam vás může zajímat hlavně rychlost sériového snímání, pokud plánujete fotit sport, nebo jiné rychlé události. Mnohem důležitější je ale správná volba objektivu.

Výběr objektivu – kdy setový objektiv nestačí?

U objektivů vás budou zajímat především dva parametry – ohnisko a světelnost. Ještě než se pustím do těchdo dvou parametrů, měl bych upozornit na problém s makro fotografií. U kompaktů je zvykem minimální zaostřovací vzdálenost kolem několika centimetrů. U klasických objektivů pro zrcadlovky to bývá ale mnohonásobně více a nedosáhnete tak makro snímků (s pořádným zvětšením). Pokud se chystáte na makro snímky, měli byste si vybrat odpovídající objektiv. Teď už ale k ohnisku a světelnosti:

Ohnisko

Setové objektivy mají většinou rozsah ohnisek kolem 18-55mm. To je dostačující pro většinu standardních situací a umožňuje to pořizovat snímky i v interiérech. Úhel záběru je totiž dost široký a do snímku se tak vleze více věcí.

Pro focení vzdálenějších objektů však tyto ohniska nestačí. Cenově dostupné jsou objektivy s ohniskovou vzdáleností kolem 55-200mm, případně až 300mm. Tyto umožňují focení vzdálenějších objektů jako například zvířata, nebo sport.

Existují taky univerzální objektivy, které mají rozsah třeba 18-200mm. Nezapomeňte ale, že výměnou za univerzálnost mají tyto objektivy s velkým rozsahem ohnisek horší obrazovou kvalitu. Pokud se chcete vyhnout vyměňování objektivů a víte, že budete potřebovat fotit jak širokoúhlé fotky, tak i přiblížené vzdálené objekty, je tento typ objektivu dobrá volba.

Pro lepší představu o ohniskové vzdálenosti vám doporučuji podívat se na tento online simulátor objektivu od Nikonu. Tam posuvníkem měníte ohniskovou vzdálenost a vidíte, jak se to projevuje na výsledné fotografii. Tento simulátor najdete zde.

Pokud je u objektivu jen jedno číslo, jde o objektiv s pevným ohniskem. Takový objektiv neumožňuje jakkoliv měnit ohnisko – zoomovat. Pro přiblížení, nebo oddálení musíte použít nohy 🙂 Výhodou takových objektivů je vysoká světelnost (viz níže), menší rozměry a váha, menší cena a často i lepší obrazová kvalita.

Světelnost

Ohnisko nám tedy určuje úhel záběru a přiblížení. Světelnost nám říká, kolik světla přes objektiv projde při maximálně otevřené cloně. Jde tedy o nejmenší možné clonové číslo, které můžete s objektivem použít.

Označuje se písmenem f a číslem. Pokud jsou u objektivu dvě čísla označující světelnost, jedná se o minimální clonu pro široké ohnisko a pro dlouhé ohnisko. U setových objektivů bývá obvykle světelnost f/3,5 až f/5,6.

Pokud je u některého objektivu jen jedno číslo s písmenem f, jedná se o objektiv s pevnou světelností. To znamená, že dané clonové číslo můžete nastavit u jakéhokoliv ohniska. Tímto se vyznačují především dražší objektivy. A samozřejmě objektivy s pevným ohniskem mají taky jen jedno označení světelnosti.

Pokud máte v plánu fotit za horších světelných podmínek, budete potřebovat co nejvíce světelný objektiv = to znamená co nejmenší clonové číslo. Za světelné objektivy si už ale připlatíte, především u větších tele objektivů. Použití menšího clonového čísla taky oceníte při focení portrétů, nebo jakýchkoliv fotek s příjemně rozostřeným pozadím. Pro příjemné rozmazání pozadí fotografie je potřeba objektiv s delším ohniskem (přibližně 50mm a více) a taky světelnost kolem f2.

1741792825297313efs18553556isc186x279

Ukázka setových objektivů 18-55mm (Sony, Nikon a Canon)

Výběr podle parametrů fotoaparátu

Hodně prostoru jsme věnovali objektivům. Ty jsou totiž často pro focení zásadní. Se správně zvoleným objektivem se vám bude fotit mnohem lépe. Pojďme se ale taky podívat na hlavní parametry, podle kterých můžete zrcadlovku vybírat.

Provedení těla fotoaparátu

Obecně se dá říct, že levnější modely jsou po ergonomické stránce horší. Jejich konstrukce je horší (méně odolná), díky menší velikosti se hůře drží a ovládacích prvků bývá méně. Na druhou stranu menší hmotnost může být výhoda při delších cestách. Pokud máte v plánu fotit v hodně nepříznivých podmínkách, vyplatí se uvažovat o fotoaparátech, které jsou odolné vůči prachu a dešti. Pokud takový fotoaparát vyberete, nezapomeňte, že stejně odolný by měl být i objektiv.

eos1100dblackfslwef-s18-55mmiii 1786688499 153340

Ukázka některých momentálně nejlevnějších zrcadlovek (Canon 1100D, Sony a35, Nikon D3000). Obrazová kvalita téměř stejná, jako u dražších modelů, ovšem ergonomie, provedení je už trochu horší.

Hodně důležité je, aby vám fotoaparát dobře seděl v ruce. Pokud máte možnost před koupí si foťák vyzkoušet, udělejte to. Ergonomii menších zrcadlovek můžete vylepšit použitím tzv. battery gripu. Ten se přišroubuje ze spodu fotoaparátu a kromě prostoru pro další baterie vám nabídne pohodlnější úchop, vyšší váhu a možnost pohodlněji fotit na výšku.

d700andgrip

Battery grip je dostupný snad pro každý model zrcadlovky. Jak vidíte, nachází se na něm druhá spoušť pro focení na výšku. Dovnitř se potom vlezou často dvě baterie.

Velikost snímače

U zrcadlovek převládají dvě velikosti. Full frame a APS-C. První má přibližně stejnou velikost, jako kinofilmové políčko. Druhý je menší. Výhoda full frame snímače je v kvalitě snímků. Kromě lepší kvality snímků nabízí fullframe fotoaparáty lepší práci s hloubkou ostrosti. Na druhou stranu jsou už ale především pro zkušenější fotografy. Jejich cena je vyšší a taky je potřeba použít kvalitnější objektivy.

Důležité je ale zmínit, že pokud si vyberete zrcadlovku s APS-C snímačem, budete ohniskou použitého objektivu přepočítavat na ekvivalent kinofilmu. To je 1,5x (v případě APS-C od Canonu 1,6x). Což je výhoda především pro ty, kteří chtějí často fotit vzdálené objekty.

Velikost hledáčku

Zde se opět dá říct, že čím levnější zrcadlovka, tím menší hledáček. Důležité to je především pro ty, kteří plánují přes hledáček ostřit manuálně. V některých malých hledáčcích je totiž velmi obtížné správně zaostřit. Osobně mám problémy i u větších hledáčků 🙂 Ze zrcadlovek mají největší hledáčky ty s full frame snímačem. Sám jsem měl radost při přechodu na novější a lepší model zrcadlovky – psal jsem o tom v tomto příspěvku na blogu a vedle sebe jsem oba hledáčky porovnal.

Obrazová kvalita

Pokud vám záleží na tom, abyste za své peníze dostali co možná nejlepší obrazovou kvalitu, dívejte se po ukázkových fotkách z vybraných zrcadlovek. Poměrně užitečný nástroj pro porovnávání výstupu různých fotoaparátu je tento nástroj z portálu dpreview.com. Snadno si tam navolíte fotoaparáty, které vás zajímají a na ukázkovém studiovém snímku potom porovnáváte jednotlivé části obrazu s různým nastavením ISO.

Rychlost sériového snímání

Plánujete fotit nějaké rychlé události? Zvířata v pohybu, sport, nebo nějaké akční reportáže? Potom oceníte, když bude umět fotoaparát pořizovat snímky rychle za sebou. Pokud investujete do nějakého fotoaparátu s rychlejším sériovým snímáním, nezapomeňte si připlatit za rychlejší paměťovou kartu. Fotografie se nejdříve ukládají do pomocné paměti fotoaparátu (buffer), odkud se potom postupně zapisují na kartu. Pomalá karta vás bude zbytečně omezovat a mezi jednotlivými „dávkami“ budete muset dlouho čekat.

Profesionální zrcadlovky už nabízí opravdu úctyhodnou rychlost snímání. Například v tomto videu se můžete podívat, jak vypadá 11 snímků za sekundu u nového Nikonu D4.

Rychlost automatického ostření

Další důležitá věc pro akčnější focení. Opět se zde projevuje cena a ty nejlevnější zrcadlovky jsou na tom s rychlostí zaostřování trochu hůře. U normálních případů to nijak nevadí (pořád je ostření mnohonásobně rychlejší, než u kompaktů). Ale když budete fotit například rychle běžícího psa (který navíc poběží proti vám), přijde vám rychlé ostření vhod 🙂

Nezapomeňte ale taky na to, že na rychlosti ostření má velký podíl i použitý objektiv. U mnoho objektivů můžete zjistit rychlost zaostřování například na Youtube – mnoho uživatelů sdílí videa, na kterých je vidět, jak rychle daný objektiv zaostřuje s použitím konkrétního těla.

Displej a live view

Pro některé fotografy bude jistě podstatné i vyklápění displeje. To umožňuje fotit například z úrovně země aniž byste si museli lehat. Nebo při koncertech a podobných událostech vám to umožňuje fotit s rukama nad hlavou.

Spolu s tím souvisí i použitý live view, což je živý náhled jako znáte z kompaktů. Jednoduše fotíte přes displej a vidíte průběžně náhled výsledné fotky. To se hodí při focení krajin, nebo makro snímků. Můžete si na displeji snímanou scénu snadno přiblížit a zkontrolovat tak přesné zaostření. Samozřejmě je to použitelné jen na statické objekty.

Počítejte ale s tím, že focení přes displej zrcadlovky bývá z pravidla pomalejší, než u kompaktů. Je ale dobré mít takovou možnost. Při focení statických věcí ze stativu je to neocenitelná pomůcka. Určitě přijde vhod fotografům rostlin, krajin, nebo třeba hvězdné oblohy 🙂

Video

Mnoho fotografů zastává názor, že video nemá v zrcadlovkách co dělat. Já jsem za něj naopak rád. Dnešní zrcadlovky umožňují zachycovat hodně kvalitní video a díky možnosti použít různé objektivy a pracovat s hloubkou ostrosti můžete dosáhnout zajímavých efektů. To, že nejde jen o záležitost pro amatéry dokazuje i fakt, že například některé díly seriálu Dr. House byly natočeny zrcadlovkou (konkrétně Canonem 5D mark II).

U videa ale počítejte s tím, že automatické zaostřování nebude tak použitelné, jako u klasických video kamer. U statických záběrů to nevadí a u dynamických se často musíte spolehnout na ruční ostření.

Je tedy na vás, jak důležité pro vás video je. Dobrým vodítkem můžou být ukázky videa z daného fotoaparátu na Youtube.

Která značka zrcadlovek je nejlepší?

Mnoho lidí se na to ptá a chtějí zjistit, kterou značku zrcadlovky si vybrat. Musím říct, že na tom tolik nesejde. Dnes už všichni hlavní výrobci zrcadlovek dodávají kvalitní fotoaparáty, se kterými můžete tvořit nádherné fotky.

Co byste ale při výběru značky měli zohlednit je plánované využití. Pokud se chcete věnovat focení nějak více, časem budete dokupovat další příslušenství. Jako například další objektivy, blesky, battery gripy a podobně. Tím, jakou zvolíte značku ovlivníte i výběr dalšího příslušenství v budoucnosti.

Pokud mají vaši známí a přátelé kolem vás taky zrcadlovky, je výhoda zvolit stejnou značku jako mají oni. Můžete si tak snadno půjčovat příslušenství a objektivy. Což může být ze začátku fajn výhoda, ale pozor, aby se to časem neobrátilo a abyste vy nebyli zdrojem příslušenství pro ostatní přátelé 🙂

Osobně se přikláním ke značkám Canon a Nikon a to především kvůli rozšíření. Dle mého názoru jsou tyto dvě značky nejrozšířenější a například i v bazarech najdete nejvíce nabídek objektivů a příslušenství právě pro Canon a Nikon.

Jak vybrat konkrétní model?

Tak jsme si vysvětlili nějaké parametry, dle kterých budete rozhodovat a taky určení toho, co s foťákem budete chtít fotit. Díky cenovému stropu bude vašemu výběru vyhovovat určitě několik různých modelů. Jak se tedy rozhodnout?

Jednak můžete položit dotaz na některé z fotografických fór (třeba zde na Fototipech). Tam můžete napsat ony vybrané modely, vysvětlit, co plánujete fotit a jaké máte požadavky. A teprve potom vám můžou ostatní kvalitně poradit.

A nebo si zajděte do obchodu a nechte si vybrané modely ukázat. Vyzkoušejte si, jak se vám jednotlivé modely ovládají, jak vám padnou do ruky a jak vám sedne ovládání.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv model, který je dnes na trhu, určitě toho nebudete litovat. Pokud ale nevíte, jestli vás focení bude vůbec bavit, je lepší raději koupit nějakou levnou zrcadlovku spolu se setovým objektivem. Později sami poznáte, co dále. I levná zrcadlovka se dá vylepšit – stačí koupit opravdu kvalitní objektiv a hned jsou výsledky a práce s foťákem jinde.

Při výběru buďte tedy opatrní a přemýšlejte, ale nedělejte si zbytečné starosti. Myslete na to, že před lety měli i profesionální fotografové mnohem horší výbavu, než to co je k dipozici dnes za minimální cenu 🙂 Kvalitní výbava totiž ještě nezaručuje kvalitní fotky. To už je jen na fotografovi. Proto je tolik důležité, aby se foťák dobře držel a ovládal – aby vám nic nestálo v cestě za kvalitními fotkami 🙂

Aktualizace 6.4.2012: narazil jsem na pěkně napsaný článek o výběru zrcadlovky od Ondry Uhlíře. Najdete ho zde.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 4

 1. anna napsal:

  Máte prosím někdo zkušenost s http://www.hyperzbozi.cz/fotoaparaty/nikon-d5200-7-194742? Díky moc!

 2. Nikoňák napsal:

  Nedávno jsem koupil starší model D5100, se snímačem 16 Mpix a své dojmy a zkušenosti popisuji na svém webu.

 3. jana napsal:

  Já jsem již 2x kupovala foťák přes bazar http://foto.hyperinzerce.cz/. Vždy byl zcela nový, ale za nižší cenu. Tak doporučuju.

 4. Petra Anderlova napsal:

  Jano, ja jsem si loni na podzim kupovala take z bazaru, ale po mesici prestal fungovat, jeste byl zaruce, ale nebyla mi uznana, pry mechanicke poskozeni, ktere nemohlo byt ode mne, tak od te doby bazarum neverim. Ted jsem si koupila radsi na http://www.digital24.cz/ a je to zcela v me rezii co se s nim stane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *