Focení s Monikou v Ostravě

Monika byla první holka, kterou jsem fotil. Bylo to na podzim roku 2007, několik týdnů potom, co jsem si pořídil svou první zrcadlovku. Mé tehdejší schopnosti perfektně ilustruje tento obrázek:

12968-i-have-no-idea-what-im-doing

Ale nakonec z toho vznikla například tato fotka:

img3733

Ale dost bylo vzpomínání, teď k včerejšímu focení. S Monikou jsme se neviděli už celý rok a na focení jsem se těšil. Původní plán byla návštěva šatny v Landek parku a následně focení v řepkovém poli v odlehlejší části Ostravy.

img5473

Dorazili jsme do šatny, ale než jsme se stihli na focení připravit, tak nás hlídač vyhodil. Že prý už zavírá a že pro focení v těch prostorách musíme mít povolení. Stihl jsem pořídit jenom testovací fotku, kdy jsem testoval osvětlení. Škoda, portréty by zde byly zajímavé.

img5484

Přesunuli jsme se tedy do exteriéru, kde snad bylo focení dovoleno. Hlavně ale nepříjemný pán nebyl přítomný, takže jsme měli pro focení klid.

img5493

Hezky barevná zeď a hromada starého dřeva…tohle v ateliéru člověk nenajde 🙂

img5519

Díky blesku je v očích hezký lesk, který dodává portrétu život 🙂 Experimentoval jsem s umístěním blesku a nastavením výkonu.

img5536

Trochu problémy mívám s lesklými plochami. Od nich se světlo blesku docela nepříjemně odráží. Tady je to dle mého názoru ještě docela přijatelné. Fotili jsme ve stínu, takže exponování nebylo nijak obtížné.

img5538

Další fotka s vraty na pozadí…tentokrát trochu z blízka.

img5601-version2

Našli jsme kousek od nás ležet dvě židle. To je skvělá rekvizita pro focení. Zde jsem testoval umístění blesku a nakonec zvítězilo umístění napravo – v podsatě ve stejném místě, kde bylo slunce. Nejdříve mě napadlo umístit ho vlevo, ale výsledky nebyly vůbec tak dobré.

img5665

Slunce pomalu zapadalo a vytvářelo krásnou atmosféru. Přesunuli jsme se na most, přes který chodilo docela dost lidí a projíždělo hodně cyklistů. Focení jsme tedy často museli přerušovat. Při focení proti slunci jsem měl problémy s autofocusem. Ten se vůbec nechytal. Byl to boj. Navíc při focení proti slunci jsem byl docela rychle oslepený, takže jsem v hledáčku viděl sotva jen obrysy 🙂

img5722

Zapadající slunce proti objektivu vytváří takový zajímavý nádech a fotky mají nádhernou atmosféru. Jen je potřeba dávat si pozor na správnou expozici a nepříjemné odlesky na objektivu.

img5810

Když jsme toho na mostu nafotili dost, přesunuli jsme se do řepkového pole. Tam jsme zkoušeli několik fotek se sluchátky.

img5856

A poslední fotka je taková krásně jarní 🙂

Focení jsme si oba dost užili a pořádně jsme se nasmáli. Náladu jsme si nenechali zkazit ani tím vyhazovem z šatny v Landeku. Focení s externím bleskem mimo foťák má své kouzlo, ale v slunečném prostředí je s tím problém. Je tam omezení na čas 1/250s a to už člověk musí hodně clonit. Proto uvažuju o pořízení ND filtru. U fotek na mostě a v poli jsem měl foťák i se softboxem nasazený na foťáku, abych mohl používat vysokorychlostní synchronizaci.

Každopádně bez blesku (nebo odrazné desky) bych portréty už asi moc nefotil. Za určitých podmínek se to dá zvládnout, ale přeci jen malé prosvětlení obličeje dělá často zázraky.

Jo a ještě jedna poznámka na závěr. Pokud vás napadne focení v řepkovém poli, dávejte pozor. Řepka dokáže udělat pořádný bordel. Byl jsem celý žlutý a nejvíce to odnesla asi černá brašna 🙂

Aktualizace: Tento článek vznikl v době kdy jsem s focením portrétů začínal. Od té doby uplynulo hodně času a já se posunul jinam a sepsal jsem knihu o focení lidí. Jmenuje se Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa. Ve knize mimo jiné rozebírám i to, jak komunikovat a pracovat s focenými osobami. Určitě vám hodně pomůže, shrnuji tam všechny své poznatky o focení lidí.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

  1. monika napsal:

    O tom clanku jsem neměla ani ponětí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *