Efekt Tilt-Shift aneb když se z fotografa může stát modelář

Tilt-Shift efekt značí vytvoření optické iluze, že reálná fotografie je ve skutečnosti snímkem nějakého modelu (například takového, jaký používají architekti pro prezentaci svých návrhů). Tato optická iluze je způsobena umělou manipulací s nízkou hloubkou ostrosti, která snímku propůjčuje zdání specifické „miniaturní“ perspektivy.

Pro začátek jsem na internetu našel pár povedených fotografií, které skvěle ilustrují efekt Tilt-Shift.

Jak tedy dosáhnout Tilt-Shift fotografií? Asi nejdražší cesta je pořízení speciálních Tilt-Shift objektivů, které jsou k dispozici pro fotoaparáty Canon a Nikon. Druhou, méně trnitou cestou, je využití vhodného softwaru pro  úpravu fotografií. V Photoshopu nebo bezplatném Gimpu je to otázka méně jak pěti minut.

 

 

Vybraný obrázek si otevřete v editoru a zduplikujete jeho vrstvu. Dalším krokem je aplikování masky na duplikovanou vrstvu. Poté si zapněte funkci Přechod a druh přechodu nastavte jako Zrcadlení. Pak vytvoříte kurzorem vertikální úsečku přechodu. Horní vrstvu s kopií fotografie rozostříte pomocí funkce Rozostření objektivu. Poloměr rozostření zůstavá na Vás, ovšem objekty na fotografii by měli být rozeznatelné. Samozřejmě můžete akci Přechod vrácet zpět a zkoušet různé velikosti nebo pozice přechodu. Jakmile budete s fotografií spokojení, stačí sloučit obě vrstvy.

Pokud ovšem mému návodu nerozumíte nebo nemáte potřebné grafické programy, můžete využít webovou službu Tilt-Shift Maker. A pokud sebou nenosíte vždy fotoaparát, tak na Google Play nebo App Store jistě najdete aplikace, které dají Tilt-Shift efekt fotografiím z Vašeho chytrého telefonu.

A nakonec Vám ukážu trojici Tilt-Shift videí, které jsem si oblíbil na videoportále Vimeo.

 

Jan Kyzlink, FrodoGalery.cz – úvodník, instantshift.com – fotografie

1 odpověď

  1. Veronika napsal:

    Tilt-Shift-Effekt prosím kde stáhnu tento filtr, nevím za jakého důvodu ho nemám v nabídce.Děkuji Vám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *