Hornické Muzeum Ostrava

[google-map-v3 shortcodeid=“c7e98c35″ width=“100%“ height=“350″ zoom=“12″ maptype=“roadmap“ mapalign=“center“ directionhint=“false“ language=“default“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“true“ scrollwheelcontrol=“true“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ enablegeolocationmarker=“false“ enablemarkerclustering=“false“ addmarkermashup=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“49.866441,18.26138000000003{}1-default.png{}Hornické Muzeum Ostrava“ bubbleautopan=“true“ distanceunits=“km“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“true“]

Landek, jak se Hornickému muzeu tady v Ostravě říká, je největší muzeum hornictví v Čechách. A říká se mu tak, protože leží na úpatí kopce Landek. Někdy v roce 1992 byl Landek zařazen mezi národní přírodní památky a ve spojení s technickým muzeem přináší nejen fotografické vyžití ale i spoustu jiných aktivit, kdysi tam bývala kupříkladu lanová dráha, nyní, myslím nabízí hlavně jiná sportoviště především tedy tenisové kurty.

Samotné technické muzeum patří do skupiny Kulturních památek – Landek park – Dolní oblasti Vítkovic a dolu Hlubina.

Landek park skýtá několik expozic – důlní expozice se nachází ve štolách horních slojí skutečného historického dolu Anselm, kam se sfárá důlní jámou v těžní kleci. Cesta dolů je sice dlouhá jen několik málo metrů, ale i to stojí za shlédnutí. A pokud narazíte na skvělého průvodce jako já, tak si užijete při vyprávění bývalého horníka tolik legrace, jako málokdy. Další expozcí je expozice důlního záchranářství, kteoru jsem však nenavštívila, a pak také volně stojící části strojů používaných v dolech.

Mě osobně se ale nejvíce líbí řetízkové šatny, kam je volný přístup bez vstupného, bohužel, když jsme tam chtěli nafotit nějaké portréty, byli jsme hlídačem upozorněni na nutnost povolení focení. Osobně si myslím, že to není potřeba, když nepříjdete před zavíračkou, protože tam je přes týden tak malá návštěvnost, že si Vás ani nikdo nebude všímat. Ve venkovních prostorách celého parku už je pak focení povoleno bez problémů. na stránkách Landek parku jsem, ale informace o zpoplatněném focení či nějakém povolení nenašla ani zmínku.

Pro doplnění informací, jsem napsala e-mail přímo na Landekpark, a bylo mi sděleno, že focení v řetízkových šatnách je opravdu zpoplatněno a to 3500 Kč/hodina focení za jednoho fotografa. A že s Vámi musí být také doprovod ze správy muzea, protože se jedná o ochranné pásmo jámy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *