Inspirace: tipy na pózy pro modelky a focení lidí obecně

Vymýšlet při focení lidí pózy nebývá vždy úplně nejsnadnější. Zvlášť pokud člověk s focením lidí teprve začíná. Určitě nastanou momenty, kdys se bude hodit nějaká ta inspirace. V tomto článku si ukážeme nějaké zdroje, kde tuto inspiraci hledat.

1. kreslené pózy modelů, modelek a skupin

Nejvíce se mi líbí tento způsob inspirace. Díky tomu, že jsou jednotlivé pózy kreslené a navíc docela abstraktně, můžete tak snadno ukázat pózy přímo fotografovanému člověku. Odpadnou tak výmluvy typu „no jo, ale já takhle nevypadám a se mnou to bude vypadat špatně“.

Tyto nákresy můžete využí v jakémkoliv prostředí a dá se snadno improvizovat a dále pózy modifikovat.

Úžasný zdroj těchto nákresů jsem našel zde:

Zde je třeba ukázka jedné pózy pro focení modelek:

posing-photographing-female-models10

Jednoduchý náčrtek bez zbytečných detailů

Autor těchto ilustrací nabízí i mobilní aplikaci s databázi různých póz pro jednotlivé typy focení (pózy pro modelky, modely, děti, skupiny…). Jde o aplikaci s názvem Posing App a je dostupná pro Android a iOS. Mrkněte se pro více informací na web aplikace.

2. knihy s fotografiemi ilustrujícími jednotlivé pózy

Další možnost jsou různé knižní publikace, kde najdete výběr fotek, na kterých jsou předvedeny jednotlivé pózy. Našel jsem třeba tyto dvě knihy:

Bohužel nevýhoda takových řešení je v tom, že když ukážete takovou ukázkovou fotku s pózou fotografovanému člověku, nedokáže si třeba dost představit danou pózu ve svém případu. Je to až moc konkrétní a může to zbytečně odvádět pozornost od samotné pózy.

Na druhou stranu takové společné prolistování knihy může být užitečné k získání alespoň rámcové představy o tom, co se focenému člověku líbí a čeho by chtěl případně dosáhnout. Mnohem efektnější ale bude, když místo cizí knihy focenému člověku ukážete album vašich fotografií. Takže až budete mít nafoceno stovky portrétů, vyberte nějaké zajímavé pózy a vytvořte z nich album. Určitě to bude vypadat profesionálněji, než když vytáhnete před modelkou nějakou cizí knihu 😉

O tom, jak vymýšlet pózy při focení lidí probírám v mé knize Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa. Kniha vás provede začátky focení lidí a pomůže vám zvládnout komunikaci s focenými osobami, vymýšlením póz a dalšími problémy, se kterými se můžete v začátcích setkat.

3. cizí fotky z různých galerií

Při procházení fotografií cizích fotografů můžete narazit na hodně zajímavé portréty, ze kterých se můžete inspirovat co se týká využití pózy pro vaši modelku, nebo model. Jen pokud budete takové fotky tiskonout a nosit sebou, určitě stojí za to zmínit, že to nejsou vaše fotografie. Je to fér vůči autorům fotek, ale taky vůči vašim klientům.

A pokud vás některé pózy zaujmou hodně, můžete je s někým nafotit po svém a potom si tu svou verzi vložit do alba, které potom budete lidem ukazovat.

Inspirovat se můžete třeba zde:

Nedržte se pevně ukázkových póz

Mnozí fotografové tyto inspirační tipy na pózy odmítají a opovrhují fotografy, které je používají. Jenže je důležité si uvědomit, že to nejsou přesné předlohy, kterých se musíte držet. Jde spíše jen o takové nakopnutí v momentech, kdy nějak nevíte co dále. Především v začátcích to může začínajícím fotografům velmi pomoci. A to proto, že ještě třeba nemají během focení dost nápadů, nebo nedokážou vymyslet, jak člověka nasměrovat.

Taky se to hodí v případě, kdy fotíte někoho, kdo ještě nemá žádné zkušenosti s focením. Osobně jsem využil ty kreslené pózy jen jednou. Bylo to takové nakopnutí uprostřed jednoho super focení. Na té ilustraci si modelka hezky prohlédla, co po ni chci. Dále už nebyl problém ty pózy obměňovat.

Určitě ale nechtějte, aby fotografovaný člověk dělal přesně co je na ilustračním nákresu, nebo fotce. Nejlepší je říct, že chcete něco jako je tohle (ukážete předlohu) a pak necháte model/modelku, aby se toho zhostila po svém, tak jak jim to přijde přirozené. A pak už jen z dané pózy vycházejte a zkoušejte fotit z různých úhlů a postupně člověku říkejte, aby se třeba různě otáčel, měnil pozici rukou, nohou a podobně. Prostě z té výchozí pózy dostaňte maximum a během těch obměn sami zjistíte, které pózy danému člověku sluší nejvíce. Osobně se mi často podaří nafotit nejpovedenější snímky právě v těch momentech, kdy fotografovaný člověk zrovna mění svou pózu 🙂

Učte se z vašich chyb

Nejlepší cesta je podle mého názoru v pozdější analýze vašich fotek. Při prohlížení nafoceních snímků pak snadno zjistíte, které pózy fungují a vypadají skvěle a které naopak vypadají špatně, nezajímavě, nebo dokonce nelichotivě. Často vám to během focení ani nedojde a nedostatků si všimnete až doma u počítače. A právě když si tyto špatné pózy uvědomíte a zapamatujete, příště si na ně dáte pozor.

Takže čím více kritičtí budete a čím více se dokážete (zdravě) naštvat, tím lépe si ty chyby zapamatujete. Začíná se mi čím dál tím častěji stávat, že před stiskem spouště mi v hlavě sepne něco ve stylu „počkat, tohle bude přece vypadat špatně“ a můžu tak zavčasu danou pózu poupravit, nebo zabrat z jiného úhlu.

A motivace na závěr: s rostoucí praxí je focení lidí jednodušší a vymýšlení póz přestává být problém 🙂 Nebojte se tedy překonat začátky a uvidíte, že později už to půjde samo 😉

Podívejte se třeba na můj blog, kde píšu své poznatky z jednotlivých focení portrétů. Můžete tak sledovat cestu člověka, který si prošel úplnými začátky a postupně se zdokonaluje. V článcích naleznete spoustu tipů a inspirace. Blog najdete na adrese http://www.fototipy.cz/blogy/dadajax a rovnou doporučím přidat si do čtečky RSS kanál mého blogu.

Na závěr bych se rád zeptal, jestli jste už někdy použili k focení lidi nějakou inspiraci na různé pózy. Pokud ano, tak jaké?

Pokud se vám zdají tipy užitečné, prosím sdílejte článek dále! 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *