Nákladové nádraží Žižkov

[google-map-v3 shortcodeid=“07bee7c3″ width=“100%“ height=“350″ zoom=“16″ maptype=“roadmap“ mapalign=“center“ directionhint=“false“ language=“default“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“true“ scrollwheelcontrol=“true“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ enablegeolocationmarker=“false“ enablemarkerclustering=“false“ addmarkermashup=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“50.084587,14.473676999999952{}1-default.png{}Nákladové nádraží Žižkov“ bubbleautopan=“true“ distanceunits=“km“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“true“]

Historie

Velkokapacitní nádraží sloužilo k rychlé překládce zboží, zejména potravin, a současně mělo kapacity pro jejich skladování v tamních chladnicích. Celková rozoha nádraží je přibližně 33 hektarů
Budovu v roce 1930 společně vyprojektovali Dr. Ing. Karel Cavai a Ing. arch. Vladimír Weis.Postavily ji firmy Karla Skorkovského, Bohumila Belady a Františka Strnada, ocelové konstrukce dodala ČKD a výtahy vinohradská firma Jan Prokopec. Skladiště a rampy byly stavěny od roku 1931, správní budovy od roku 1934. Náklady na výstavbu byly kolem 100 milionů korun.1. března 1936 byl zahájen pravidelný provoz.
Provoz v budově nádraží byl ukončen v roce 2002

(21. února 2012 ministerstvo kultury opět prohlásilo nákladové nádraží kulturní památkou tentokrát však již pouze hlavní budovu, nikoliv přilehlé budovy vrátnic a původní oplocení. Je pravděpodobné, že vlastník proti rozhodnutí opět podá o rozklad.)

Vstup
O víkendu je možné se “proplížit“ kolem hlavního vchodu ,kde je vrátnice s několika členy ochranky. V týdnu by měl být vchod do objektu bezprblémový, jelikož zde sídlí několik firem a obchodů.
Pokud narazíte jako my na ochranku při focení nádraží z druhé ( vnitřní ) strany je lepší říci že si jenom fotografujete budovu (Nám to prošlo)

Závěr
Do vnitřních prostor nádražních skladů a objektů se sice nedostanete, ale i venkovní část budovy je podle mě velice fotogenická a dají se zde najít opravdu krásné detaily a zákoutí.

Datum focení v objektu 29.7.2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *