Recenze: Levná sada blesků pro domácí využití

Po dlouhé době přináším další recenzi. Tentokrát se podíváme na set blesků, který využijete při osvětlování fotografované scény v interiéru. Jedná se o dva jednoduché blesky v sadě se stativy a deštníky. Vyplatí se tato sestava za cenu kolem 1700Kč? Nebo je lepší si připlatit za kvalitnější řešení?

Děkuji společnosti Elementrix za zapůjčení testované sady.

Na tuto sestavu mě upozornil Karel Kolář na zdejším fóru (konkrétně v tomto vlákně). Zaujala mě cena sestavy, ale nic moc jsem si od ni nesliboval. Ale vrtalo mi hlavou, co člověk za tuto cenu získá. A proto jsem si od společnosti Elementrix zapůjčil sestavu k otestování.

Co sestava obsahuje

Najdete zde dva stativy o maximální výšce 200cm. Na nich je potom nástavec pro připevnění deštníku a hlavně zábleskové jednotky. Ta se montuje do klasické objímky E27, tedy stejně jako klasické žárovky.

V sestavě najdete dvě zábleskové jednotky. Jedna hlavní (master) a druhá vedlejší (slave). Master jednotka má navíc tlačítko pro ruční odpálení blesku (tedy pro vyzkoušení, zda jednotka funguje správně) a taky konektor pro propojení s fotoaparátem. Na straně zábleskové jednotky se jedná o konektor jack a na straně fotoaparátu jde o PC Sync konektor. Obě jednotky mají výkon 45W.

img4011 img4025

img4026

Ukázka nejnižsí a nejvyšší možné polohy.

Jak blesky odpálit?

Protože konektor PC Sync pro odpálení blesku není součástí všech fotoaparátů, je zde možnost odpálit blesky pomocí záblesku interního blesku. Zábleskové jednotky mají na přední straně čidlo, které spustí zábleskovou jednotku vždy, když dojde k rychlému nárustu světla – tedy třeba při odpálení interního blesku fotoaparátu.

Problémy s odpalováním pomocí blesku

Pokud budete odpalovat tuto sestavu pomocí interního blesku, je myslím vhodné uvést dva problémy, se kterými jsem se setkal. Ten první je logický a asi nikoho nepřekvapí. Jde o to, že pokud budete fotit v dobře osvětlené místnosti, zábleskové jednotky se nemusí odpálit. To proto, že čidlo nedokáže správně zachytit světlo z interního blesku. Tedy nárust světla nebude tak velký, aby došlo k rozpoznání záblesku. Protože ale s touto sestavou budete fotit v interiérech, není problém vždy trochu místnost zatemnit. Není potřeba úplné tmy, stačí jen zatáhnout závěsy a už vše funguje jak má.

Druhý problém je ale trochu horší a dokáže focení s touto sadou znepříjemnit. Mnoho fotoaparátu používá pro blesk režim TTL. Při domáčknutí spouště se ještě před samotným exponováním snímku spustí slabý předzáblesk, aby mohla automatika vyhodnotit, jak silně má blesk odpálit. Po vyhodnocení dojde k samotné expozici a blesk už blýskne podle informací ze změřeného předzáblesku.

Jak jsem už zmínil, zábleskové jednotky se odpálí, když zachytí jiný záblesk. V tomto případě se tedy odpálí při předzáblesku a když fotoaparát začne exponovat a spustí se blesk znovu, tak záblesková jednotka už podruhé neblýskne (interval mezi předzábleskem a hlavním bleskem je minimální – okem nepostřehnutelný).

Pokud má váš fotoaparát možnost odpálit interní blesk s manuálním nastavením, bude vše v pořádku a nemusíte to vůbec řešit. Jenže při testování jsem zjistil, že sice můj Canon 60D to umožňuje, ale třeba takový Canon 40D, nebo 350D už nikoliv.

I v takových případech se dá problém obejít, i když ne moc elegantně. Pomocí zámku expozice se spustí předzáblesk a změří se hodnoty pro určení síly záblesku. Když potom zmáčknete spoušť, spustí se pouze hlavní záblesk a díky tomu se záblesková jednotka odpálí správně během expozice. Dá se na to zvyknout, není to takový problém, ale je to prostě krok navíc. Navíc si nejsem jistý, jak to funguje u jiných značek fotoaparátů.

Jak se s tím fotí, tedy svítí?

Díky tomu, že jsou v sadě rovnou dvě zábleskové jednotky s deštníky, lze dosáhnout krásného změkčení (až odstranění) stínů. Vše tedy záleží jen na rozmístění blesků, fotografovaného objektu a pozadí.

Fotil jsem v improvizovaném ateliéru vytvořeném v mém malém pokoji. Pro představu jsem použil expoziční hodnoty ISO 100, čas 1/250s a clona kolem f5. Bez odpálení zábleskových jednotek byly výsledné snímky čistě černé. Na následujících snímcích tedy tvoří světlo z blesků hlavní a jediný zdroj světla.

Fotky z domácího improvizovaného ateliéru

img4366

Takto vypadal domácí ateliér. Hlavní bylo najít nějaký čistý kus pozadí, kde by nebyly žádné rušivé prvky. Využil jsem kousek zdi mezi postelí a dveřmi. Pro focení části postavy to bylo dostatečné. U fotek celé postavy už se do záběru ale často pletly dveře, nebo postel. Světla jsem rozmístil takto rovnoměrně z obou stran. Při focení celé postavy jsem později světlo na posteli ještě snížil a namířil na spodní část postavy, aby byly nohy osvětleny stejně, jako horní část postavy.

img4437

Pro představu o světelných podmínkách – takto to vypadalo bez odpálení blesků. ISO 100 1/250s f/5

 img4393 img4537

img4396  img4424

Jak vidíte z fotek, stíny jsou opravdu velmi měkké a nevypadají nijak rušivě. Navíc by se daly ještě dále zjemnit, pokud by stála modelka dále od zdi. Což bylo v tak malém pokoji špatně realizovatelné.

img4724

No a ještě jedna fotka, na které si můžete prohlédnout, jak tyto blesky osvítí větší pokoj. Foceno během natáčení videorecenze.

 

Při focení se do expozice zahrne i světlo z interního blesku. To může způsobovat ostré stíny a nepříjemné odlesky. Lze to ale obejít tím, že před interní blesk vložíte něco, co zabrání přímému nasvícení fotografované scény. Stačí, aby záblesk z interního blesku nasvítil zábleskovou jednotku. Osobně jsem používal pro tyto účely svou dlaň. Viz přiložené video.

Z fotek vidíte, že sestava zvládne nasvítit i celou postavu. Jen nezapomeňte nasvítit celou postavu rovnoměrně. Z počátku jsem měl obě jednotky ve stejné výšce a nohy modelky tak byly tmavší, než zbytek těla. Proto jsem po tom zjištění posunul jeden blesk níže a pomohlo to.

Vyplatí se tuto sestavu zakoupit?

Nejdříve byste si měli ujasnit, co vlastně potřebujete. Amatérský fotograf, který si chce zkoušet fotit doma bude mít jiné požadavky, než fotograf, kterému se v ateliéru vystřídá denně několik lidí. Tato sestava je určena pro amatérské využití a proto budu hodnotit sestavu z toho pohledu.

Za velmi nízkou cenu získáte vše, co budete potřebovat k hezkému nasvícení fotografované scény a vytvoření měkkého světla. Navíc není problém časem dokoupit další jednotku (protože se odpalují nezávisle na sobě na základě záblesku z interního blesku, můžete jich spouštět i více najednou bez dalších nákladů). A nebo pokud vás omrzí nasvětlování deštníkem, můžete si vyhrát a deštníky nahradit třeba softboxy. Nebo můžete nahradit tyto průsvitné deštníky takovými, které světlo odrážejí. To opět vytvoří jiný typ osvětlení.

Životnost zábleskové jednotky je kolem 5000 cyklů, což je myslím pro domácí využití dostačující. Výhodou je, že když jeden z blesků odejde, můžete dokoupit už jen samotný blesk za pár stovek. Aktualizace: podle posledních informací je životnost menší, než těch 5000 cyklů. Údajně se zkracuje při rychlém blýskání za sebou. Na rychlé sekvence to tedy nebude úplně ideální.

Na druhou stranu s touto sestavou nemáte možnost, jak ovlivňovat sílu záblesků. Jednotky se odpalují vždy na plný výkon. Pokud budete chtít světlo omezit, budete muset blesk posunout kousek dále od foceného objektu a nebo přes deštník umístit ještě něco, co světlo trochu pohltí (jako například kus bílé látky).

Ačkoliv jsem si od půjčené sestavy světel moc nesliboval, překvapily mě svým výkonem. Za tuto cenu se jedná o velmi lákavou nabídku. Myslím si, že je to perfektní pro všechny, kteří by si chtěli vyzkoušet nasvětlování scén v interiérech, ale nejsou si jistí, jeslti je to bude bavit. Na naučení se technik svícení je to myslím skvělá sada do začátku. A když vás to nahodou nebude bavit, nebo to často nevyužijete, nebude vás potom mrzet zbytečně vysoká investice.

Sestavu můžete zakoupit zde, momentálně za cenu 1688Kč. Samotná záblesková jednotka se dá pořídit zde za cenu 398Kč. Jedná se tedy o opravdu mimořádně levnou alternativu ke klasickým bleskům, nebo studiovým zábleskům.

Jak vidíte, stačil jeden dotaz na sestavu v našem diskuzním fóru a o měsíc později vyšla tato recenze. Nebojte se tedy zeptat na věci, které vás zaujmou. Samozřejmě nemůžu otestovat vše, ale pokud bude daný kousek techniky opravdu zajímavý, rád se na něj podívám a podělím se o své dojmy.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

 1. Kamila napsal:

  Ahoj Davide
  .Chtela bych se zeptat,chci si doma udelat maly atelier,ale nemam moc zkusenost foceni se svetlama.
  Mam fotak NIKON D5100 a externi blesk yongnuo yn568ex.Je lepsi udelat svetlo spise na odpal externim bleskem?
  Nevim,jake svetla koupit.Jestli ten muj fotak nebude delat problem s tim odpalovanim.Dekuji za odpoved Kamila

  • David Nogol napsal:

   Ahoj Kamilo, pokud máš tento externí blesk, tak si k tomu přikup rádiový odpalovač, stativ, držák na blesk s dírou na deštník a k tomu bílý fotografický deštník. Poslouží ti to mnohem více než tyto světla. Jednak to bude mít o dost vyšší výkon, vydrží to hodně dlouho a hlavně můžeš nastavovat plynule výkon toho blesku podle potřeb. Časem pak můžeš přikoupit další blesk a budeš hezky vybavená 🙂 Já třeba co chodím fotit po firmách zaměstnance, tak většinou s kombinací dva externí blesky na stativech + bílé deštníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *