Kanadou za jeden měsíc – týden pátý

Kanada – druhý největší stát na světě. Místo nekonečných plání, hor, nekonečné divočiny a míst kam pomalu lidská noha nevstoupila. Místo úžasných přírodních scenérií. Místo bankovek jak ze hry monopoly. Měsíc na cestách, projeto 13500km a 4 provincie.

Jednotlivé díly cestopisu:

V minulém týdnu jsme se vrátili z divočiny do civilizovaného světa  a naše dovolená se nám přehoupla do posledního týdne našeho putování po Kanadě. Celý tento týden byl vlastně odpočinkový  kdy jsme navštívili další velká města.

Týden pátý: 28.5. – 3.6.

28.5. Nocování v parku bylo příjemné, i když zde byla spousta relativně hlučných lidí. Během dopoledne jsme dorazili do Edmontonu a ubytovali jsme se v hotelu na západním okraji města (+53° 32′ 29.42″, -113° 38′ 20.48″) – toto místo jsme zvolili schválně, jelikož jsme netoužili jít do centra města (není zde nic zajímavého) ale plánovali jsme navštívit jednu „památku“ v této části města.  Po ubytování jsme se prošli kolem hotelu, obdivovali prodejny Fordu, Dodge a prošli jsme si Wal-Markt.

Na večeři jsme zašli do nedaleké restaurace „Royal Pizza“ a já musel vyzkoušet jednu z amerických specialit „all you can eat“ kdy měli zrovna takto v nabídce špagety. Přežral jsem se třemi velkými talířemi a byl jsem spokojený.  Večer byl ve znamení očisty kdy jsme po nějakém týdnu viděli konečně vanu – takže jsem se 2x koupal a 3x umýval hlavu.

20120528002

29.5. Spaní v posteli má opravdu něco do sebe a člověk se cítí jinak než po spaní v autě/stanu.  Na dnešní den byl jediný plán – návštěva WEM – West Edmonton Mall. Jedná se o největší obchodní dům na světě ve kterém se nachází úžasné věci jako vodní svět, lunapark, ledová plocha o takové velikosti, že se zde mohou hrát NHL zápasy (a občas i hrají), replika Kolumbovy lodě Santa Maria ve skutečné velikosti, která „pluje“ na největším krytém jezeře na světě, mořský svět s drezurou lachtanů a lanový svět. Pro normálního člověka je to tu doslova mor a i chlap si užije klasické komiksové a sběratelské obchody, atd… Části obchoďáku jsou tematicky laděny takže tu najdeme Čínskou, Evropskou, a jinou čtvrť…. Oběd jsme si dali v klasické americké restauraci – Hooters a oproti pražské odnoži je to opravdu kvalitou a vším někde úplně jinde. Podvečer a večer jsme strávili na pokoji kde jsme chlastali a koukali na Storage Wars.

20120529145858

30.5. Ráno nás čekalo odnesení všech zavazadel do auta a odjezd směr Drumheller (+51° 27′ 46.77″, -112° 42′ 39.29″). Zde jsme navštívili největšího dinosaura na světě a následně i Royal Tyrell Museum – což je museum s největšíma sbírkami kostí dinosaurů na světě. Následovala procházka po okolí a pár výhledů na údolí. Řeka Red Deer tu vytvořila úžasné a místy široké údolí s různými vyvýšeninami a zákoutími.  Následně jsme přejeli do cca 170km vzdáleného Dinosaur Provincial Park (+50° 45′ 58.37″, -111° 30′ 4.95″) kde jsme také přespali.

20120530058

31.5.  Ráno jsme se prošli po naučné stezce (cca 7km) po parku kde se stále provádějí velké vykopávky dinosaurů a jiných prehistorických zvířat.  A jelikož tento park byla poslední věc na plánu, kterou jsme chtěli vidět a proto jsme museli začít improvizovat a zase se nám potvrdila genialita místních info míst, kde člověk našel všechny možné (i nemožné) brožurky se zajímavostma v okolí.

A tak jsme objevili městečko Vulcan (+50° 24′ 8.02″, -113° 15′ 44.20″) – pro fandy Star Treku nutná zastávka. Městečko je stylově vybaveno všemožnými odkazy na Star Trek a celé je tomu uzpůsobeno, jelikož ve skutečnosti je to opravdu strašná díra kam by pes nepáchnul. Jinak městečko se takto jmenovalo dříve nežli byl první díl Star Treku natočen. Po procházce městečkem jsme se vydali na návštěvu posledního místa v Kanadě a tím se stalo Chain Lakes a místní provinční park (+50° 12′ 34.73″, -114° 11′ 46.37″), což je úzké dlouhé jezero v podhůří Skalistých hor a tak jsme měli krásné výhledy na zvedající se hory.

20120530070

1.6. Poslední celý den v Kanadě a první den kdy jsme nedělali absolutně nic. Celý den jsme strávili u Chain Lakes  a jenom jsme si udělali procházku po okolí. Během dne nám krásně svítilo sluníčko a bylo příjemně, akorát je to místo kde hodně foukal vítr a proto zde bylo u kempových míst zakázáno zapalovat ohně – ten byl povolen rozdělávat pouze asi na 3 místech v celém kempu. Také se tu nacházel přístřešek kde jsme si mohli uvařit jídlo na plynovém sporáku, a vůbec byla tu komplet vybavená kuchyňe. Ve večerních hodinách se v kempu objevil Ranger s blikajícími majáčky a bylo nám oznámeno, že se nyní nemůžeme vrátit ke stanu, protože se tam pohybuje Losice s mládětem – a teda byla to pěkná velká Losice.

20120531180256

2.6. Brzký budíček a balení věcí abychom mohli v Calgary jenom vytáhnout kufry a pádit na letadlo a jelikož Murphyho zákony fungují tak muselo pršet!!! Vlastně pršelo nám poprvé po více jak 3 týdnech. Stan a věci jsme museli zabalit v místní „kuchyni“. Do Calgary na letiště jsme dorazili kolem 11 hodiny. V klidu jsme vrátili auto – nenašel se žádný defekt, nebyl nám účtován žádný příplatek na opuštění státu Albera a Kanady a dokonce nám bylo účtováno zapůjčení na 31 dní (smlouvy byly psané na 31+3 dny). Zavazadla jsme nechali v místní úschovně a vydali jsme se ještě na krátkou procházku do Calgary. Museli jsme ještě naposledy sehnat Slurpee a vymrazit si mozky :))). Následoval návrat na letiště,  rozloučení se s Kanadou a smutná cesta směr domovina…..

3.6. Cesta do Londýna mi uběhla docela rychle a příjemně jsem se prospal. V Londýně odlet překvapivě na čas

Tak a dovolená v Kanadě je za námi. Byl to úžasný zážitek, který doporučuji všem a nejenom fotografům. A už jsem pomalu začal plánovat další návštěvu této úžasné země – tentokráte východního pobřeží. Ještě bych rád vytvořil jeden článek kde sepíšu nějaké sumární informace o naší cestách po Kanadě jako jsou ceny, časy, atd….

Snad se Vám můj cestopis na pokračování líbil a pokud budou ohlasy pozitivní tak mohu vytvořit další cestopis  ze svých nových dobrodružství po světě.

 

Lothar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *