Srovnání webových služeb pro prezentaci fotek

 

Kdysi jsem řešil, kam a jak zálohovat a prezentovat své fotky. Zkusil jsem znovu projet všechny služby, které se nejvíce hodí k prezentaci fotek na webu. Nepočítám do nich webová úložiště typu Rapidshare nebo Ulož.to. Ty ostatně mohou svým způsobem taky sloužit jako záloha, nicméně už ne jako prezentace.

Rajče

Rajče spadá pod českou mediální společnost Mafra, pod kterou spadá např.: Idnes.cz. Je tedy kompletně v češtině. Velkou výhodou Rajčete je neomezené nahrání množství fotek. Což je jistě pro většinu uživatelů důležitý prvek. Dále služba umožňuje přidat vodoznak, propojení na Facebook, komentování fotek, zadat kód Google Analytics pro detailní statistiky. Alba lze skrýt, zaheslovat, nebo je nechat veřejné. Lze je také kategorizovat. Rajče mělo funkci Fotoknížka, která však od 1.5.2012 přestala existovat. Nicméně od srpna 2012 slibují náhradu. Rajče má také svůj offline program na přidávání fotek z PC. Maximální rozlišení, které Rajče zobrazuje je 1200x900px.

Zonerama

Autorem služby je, jak jde z názvu odvodit, oblíbený český program Zoner Photo Studio. A je tedy kompletně v češtině (lze přepnout do angličtiny a němčiny). Základní datový tarif hned po registraci je 2GB. Posuďte sami, jestli je to hodně nebo málo. Možnost Pro verze jsem na webu nikde nenašel, těžko říct, jestli Zonerama nabízí i možnost připlacení. Je to škoda, protože takto to působí trochu chudě. Vytvoření alba je snadné a rychlé, opět lze nastavit, jestli chcete album skrýt, zaheslovat nebo jej nechat veřejné. Maximální rozlišení, které Zonerama umožňuje stáhnout je 1800x1200px.

Google Picasa Web Albums

Služba, která spadá pod Google. Je propojená s novou sociální sítí Google Plus. Jelikož je Google v češtině, celá Picasa je taktéž plně lokalizována. V základní verzi můžete nahrát neomezeně fotek, avšak jste limitováni místem, které je omezeno pouze na 1GB. Nicméně Picasa nabízí velké množství tarifů, které jsem sepsal do tabulky. Mezi 200 GB a 16 TB samozřejmě nabízí i další, kdo chce, ať si dohledá už sám.

Pro dobrou správu fotek si můžete stáhnout program Picasa, aktuálně už ve verzi 3.9 (podporuje Windows XP – Se7en). Program, ale stejně tak i webová služba, disponuje velkou škálou editačních pomůcek, spolu se sociální sítí umožňuje označování lidí, přidávání fotek na mapu, velký výpis EXIF informací, možnost nastavení viditelnosti galerií, taggování fotek a mnoho dalšího. Picasa umožňuje zobrazit (stáhnout) Vaši fotku v plném rozlišení, v kterém jste fotku nahrávali i v základní verzi s 1GB místa.

Skydrive

Skydrive je uložiště dokumentů, tedy i fotek, které nabízí Microsoft ve svém balíčku Windows Live. Poměrně nedávno došlo k celkové reaktualizaci této služby. Skydrive získáte ke svému účtu Windows Live. V základní verzi nabízí 7 GB místa pro vaše dokumenty, mezi nimiž mohou být třeba jen fotky. Pro dosavadní uživatelé Skydrive nabízí 25 GB zdarma. Další GB se mohou dokoupit, viz tabulka níže.

Fotky lze samozřejmě třídit do složek (galerií), ale o proti Picasu, lze vytvořit stromovitou hiearchii, což považuji za velké plus. Dále Skydrive nabízí klasické množnosti práce s fotkou (označování, Exif data atd). Další plus vidím v možnosti zobrazení plného rozlišení, v kterém jste fotografii nahráli i v základní verzi Skydrive.

Flickr

Flickr spadá pod Yahoo (od roku 2005). Jedná se o komunitní web pro fotografy, kteří jsou na Flickru ve velkém počtu a v různých skupinách. Bohužel je bez české lokalizace. V základní verzi dostanete osekanou verzi Flickru. Budete moci nahrát 2 videa (limitována časem) a 300MB fotek každý kalendářní měsíc. V tabulce jsem opět vypsal ceny Pro verze, která obsahuje: neomezeně místa, neomezeně kolekcí, statistiky, možnost nahrání HD videa a mnoho dalšího.

 

Na první pohled může Flickr spolu s anglickou verzí působit trochu zmateně. Ale Flickr obsahuje vše, co ostatní webové služby – velká možnost editace, přidávání do skupin, označování lidí, taggování atd. Velice silný je potom jako komunitní web. Vaše fotky můžete přidávat do různých tematických skupin stejně tak, jako i Vy sám můžete patřit do určité zájmové skupiny, získavat kontakty na fotografy, cenné rady i poznatky. Očekávejte chválu, ale i tvrdou kritiku Vašich fotek.

500px

 

„Pět set pixelů“ je poměrně nový komunitní web pro fotografy. Velmi podobný Flickru a stejně jako on, i 500px není lokalizován do češtiny. Free verze je omezená na 10 uploadů týdně (bez videa) a možnost prodávat fotky. Vše ostatní si musíte dokoupit.

 

O proti Flickru (se kterým je v diskuzích hodně porovnáván) mi 500px přijde na prvním pohled uživatelsky přívětivější a celkově jednodušší. Zajímavé srovnání obou služeb nabídl server Odcloněno v článku 500px vc. Flickr. Doporučuji si ho přečíst, než se definitivně rozhodnete, kterou službu budete upřednostňovat.

Facebook

 

Současná největší sociální síť poskytuje dobrý způsob úložiště spolu s propagací fotek.  Služba je kompletně v češtině. Facebook velkou měrou nahrané fotky komprimuje a tím se kvalita fotek viditelně zhoršuje. Proto není ideálním úložištěm, nicméně díky svému velkému marketingovému potenciálu v podobě Facebook Pages, může být Facebook svým způsobem vhodný pro nahrání Vašich fotek. Minimálně jako způsob prezentace. Komprimací fotek na Facebooku se nedávno zabýval článek Jak nahrát na Facebook fotky, aby se na ně dalo dívat.

Facebook je zcela zdarma, takže i správa fotogalerie je zdarma. Facebook umožňuje fotky nahrávat do galerií, počet fotek v jedné galerii je ale omezen na 200. Fotky v galerii poté ztrácí všechna EXIF data, na mapu lze přidat ručně, nicméně místo focení musí existovat v rámci Facebooku. Pokud není, složitě se musí přidávat.

Facebook je tak ideální pro zážitkovou fotografii, ne pro opravdovou prezentaci Vašich fotek. Využití ovšem najdou fotografové, kteří cílí svůj marketing na sociální sítě. V tom je Facebook výborný nástroj.

Ideální řešení pro mě?

Zatím neexistuje, hodně blízko k tomu má Picasa, ale chybí mi u ní stromová hiearchie složek a trochu mě štve její začlenění do Google Plus. Ideální řešení je nejspíše si zaplatit hosting a napsat si nějakou webovou galerii sám, ale ne všechny fotky potřebují takovou výstavní péči. Zatím zůstávám na Picase, 5 dolarů ročně je skoro zadarmo. Pro jistotu některé galerie nahrávám na Skydrive a opravdu dobré nebo kuriózní snímky v Rawu zálohuju na hosting. Možná trochu paranoia, ale nechci o své foto zážitky přijít.

 

A kde prezentujete vy? Zkuste napsat pod článek nebo do již probíhající diskuse na fóru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *