Jak na dálkové odpalování externího blesku

Odpalování externího blesku mimo fotoaparát je takový další level v životě fotografa. Otevřou se vám obrovské možnosti, jak toho kreativně využít. Přitom pokud už máte externí blesk, jeho odpalování mimo patici na fotoaparátu nemusí být nijak složité. Jaké jsou tedy možnosti?

Využití interního blesku pro odpálení toho externího

Blesky od Nikonu a Pentaxu toto umí už dlouho. Můžete je snadno odpalovat přímo za pomocí integrovaného blesku. Takový Canon s tím přišel relativně nedávno (poprvé v modelu 7D). Pokud vím, další výrobci toto nenabízejí.

V takovém případě vám stačí vlastnit jen originální blesk dle značky vašeho fotoaparátu a dále už nepotřebujete další příslušenství.

Z toho vyplývá hlavní výhoda – ušetříte za nákup dalšího příslušenství a nebudete se muset starat o další techniku navíc. Nevýhoda je v tom, že je potřeba, aby byla přímá viditelnost mezi interním bleskem a odpalovaným externím bleskem. Taky zapomeňte na focení pomocí vysokorychlostní synchronizace. Jste tedy omezeni synchronizačním časem interního blesku. Tedy většinou 1/200 až 1/250s.

Pokud kombinace vašeho fotoaparátu a externího blesku spolu nedokáže komunikovat, lze využít levné řešení v podobě optické servospouště. V takovém případě ale přijdete o možnost využít režimu TTL a budete muset fotit pouze na manuální režim blesku.

Odpalování pomocí infračerveného paprsku

Buď můžete využít příslušenství přímo od výrobce blesku, kdy si vystačíte jen s odpalovačem. Nebo si pořídíte nějakou neoriginální sadu odpalovač/příjmač. Signál se z fotoaparátu k externímu blesku dostane pomocí infračerveného paprsku. A z toho je jasné, že opět musí být mezi fotoaparátem a externím bleskem přímá viditelnost.

Jednoduché, ale učinné propojení kabelem

Připojit externí blesk k fotoaparátu kabelem je sice často docela nepraktické, ale na druhou stranu je to řešení levné a účinné. Pokud budete mít dostatečně dlouhý kabel, nemusí to být ani nijak velké omezení. Originální kabely bývají dražší, ale vždy se dá sehnat nějaké neoriginální řešení. Různí výrobci nabízejí i delší kabely, výběr je dost široký.

Velkou výhodou kromě ceny je taky fakt, že je jednoduché do blesku přenést všechny informace. Můžete tedy bez problémů fotit v režimu TTL a není problém využít ani vysokorychlostní synchronizaci k použití času kratších než 1/250s.

Zde se můžete podívat na kabel k odpalování blesku Canon, Nikon, nebo Sony.

Nejlepší řešení nabízí rádiové odpalovače

Nejdražší, ale zato nejpraktičtější řešení jsou tzv. Rádiové odpalovače. Jednoduše k fotoaparátu připojíte rádiový odpalovač a k blesku zase příjmač. Nejste omezeni přímou viditelností a můžete odpalovat blesk na vzdálenost v rozmezí desítek až stovek metrů.

Cena těchto odpalovačů se zásadně liší podle vlastností. Ty nejjednodušší pořídíte už za několik stovek. Většinou se jedná o výrobky nevalné kvality, často různé noname řešení z Číny. Nicméně pro základní práci a učení se určitě dostačují.

Ty nejlevnější odpalovače přenášejí jen signál o odpálení blesku a je tedy potřeba nastavovat sílu blesku manuálně. Někomu to může vyhovovat, někdo ale dává přednost režimu TTL, kde se síla záblesku řídí automaticky fotoaparátem. A právě pokročilejší modely nabízí režim TTL. To už ale poznáte i na ceně.

Ty nejlepší rádiové odpalovače potom umožňují focení i v režimu vysokorychlostní synchronizace, tedy časy kratší než 1/250s. Díky tomu můžete používat blesk třeba k prosvětlení stínů při focení portrétů. Ty se fotí s plně otevřenou clonou a expoziční časy za slunečného dne jsou potom mnohem kratší, než oněch 1/250s.

Pokud používáte fotoaparát od Canonu, máte ještě jednu možnost. Tento rok Canon uvedl nový externí blesk Canon Speedlite 600 EX-RT, který má přímo vestavěný rádiový modul. Jen je jeho cena zatím dost vysoká a k odpálení potřebujete buď ještě jeden tento blesk nasazený na fotoaparát, nebo rádiovou odpalovací jednotku ST-E3-RT.

Proč fotit s bleskem mimo fotoaparát?

Odpalováním blesku mimo fotoaparát se fotografovi naskytne obrovské množství příležitostí. Můžete si tak kreativně vyhrát s nasvícením, vytvořit stíny dle vašich představ, nebo naopak prosvítit stíny tam, kde je potřeba.

Pokud fotíte s bleskem nasazeným na fotoaparátu, výsledné snímky jsou potom docela ploché. Tím, že změníte umístění blesku můžete snadno vytvořit dojem plastičnosti a fotky budou vypadat zajímavěji.

img0302 img4263

Vlevo byl blesk použit k prosvětlení stínů za slunečného dne. Vpravo zase k přeexponování pozadí. Obě fotky jsou neupravené, jen pro ilustraci použití.

img0276

Další možnost je pohrát si se stíny. Toto by nebylo možné, pokud by byl blesk umístěn na fotoaparátu. Pouhou změnou pozice blesku můžete dosáhnout různých výsledků.

Pokud máte externí blesk a ještě jste ho nezkoušeli odpalovat dálkově, zkuste to. Zjistěte, jestli to náhodou váš fotoaparát a blesk neumí bez dalšího příslušenství. A pokud ne, zkuste nejlevnější řešení v podobě kabelu, nebo servo spouště. Otevřou se vám tak dveře k mnohem zajímavějším snímkům, než jste mohli tvořit doposud.

Budu rád, když článek doplníte svými zkušenostmi s odpalováním blesků. Jaké řešení používáte? A jste s nim spokojeni? Dejte vědět v komentářích pod článkem! 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 11

 1. Petr napsal:

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit. Mám externí blesk s podporou HSS. Vysokorychlostní synchronizaci však můžu nastavit pouze pokud je blesk v režimu Master. Pokud chci mít blesk na stativu a odpalovat ho vestavěným bleskem fotoaparátu, je v režimu Slave a zde již HSS nastavit nelze. Zbavil bych se tohodle problému koupením radiového odpalovače, že bych tedy měl blesk mimo fotoaparát, ale mohl mít nastavený v režimu Master?
  Děkuji za odpověd.

 2. Petr napsal:

  Aha, takže pokud to dobře chápu je to jen tím že blesk odpaluji vestavěným bleskem který HSS nepodporuje. Pokud hss podporuje blesk stačí mi koupit dálkový odpalovač a přijímač ne?

 3. Petr Novák napsal:

  Dobrý den,
  Myslíte si, že by to mělo fungovat i s bleskem Canon Speedlite 430ex III – RT? Pořídil jsem tento odpalovač (YN 622C), ale zatím se mi nepodařilo odpalovač s bleskem spojit.

  • David Nogol napsal:

   Dobrý den, yongnuo odpalovače fungují s Canon blesky spolehlivě…model 430EXIII ale odzkoušený nemám. Jeho starší verzi ale používám bez nejmenších problémů. A funguje odpálení blesku pomocí testovacího tlačítka na odpalovači?

   Mělo by stačit blesk zasunout do sáněk na příjmači, zapnout i odpalovač a nastavit je oba na stejný kanál a pak už by to mělo fungovat bez jakéhokoliv nastavování…

 4. Petr Novák napsal:

  Byl jsem trochu naivní. Myslel jsem si, že mi bude stačit jen odpalovač. Že přijímač má blesk zabudovaný (RT). Pokud to nyní chápu správně, tak RT je rádiový standard Canonu, ve kterém musí fungovat i odpalovač a to 622C není. Tzn. buď dva tyto odpalovače/přijímače a ovládat přes menu, nebo řídící jednotku, která umí RT s ovládáním na jednotce a na blesku.

  • David Nogol napsal:

   Bohužel je potřeba i příjmač. Pokud vím, tak ten rádiový přenos není mezi Canon blesky a Yongnuo odpalovači kompatibilní. Na druhou stranu s YN622C jde vzdáleně ovládat blesk přímo z menu foťáku. Jen je potřeba mít na blesku příjmač YN622C

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *