Simulátor osvětlení při focení portrétů v ateliéru

Osvětlit portrétovanou osobu tak, aby výsledný snímek vypadal dle našich představ není vůbec jednoduché. Pokud navíc kombinujete více zdrojů světla, je to docela věda vše správně nastavit. Pro experimenty u počítače můžete vyzkoušet tento simulátor, který vám ukáže, jak bude jednotlivé nastavení světel vypadat v reálu.

V simulátoru si můžete nastavit:

  • jednu ze čtyř osob (3 muži, jedna žena)
  • nastavení fotoaparátu – včetně manuálního režimu s nastavením clony, času a citlivosti
  • vlastnosti až šesti zdrojů světla. Včetně síly, polohy, vzdálenosti
  • u každého zdroje světla jde nastavit, jestli bude použit komínek, softbox, nebo třeba kruhový blesk

Na vaše konkrétní nastavení potom můžete přímo odkazovat díky ikoně vpravo nahoře.

Máte tak možnost si vyzkoušet, jak jednotlivé světla a jejich pozice mění fotografovanou scénu. Pro začínající portrétní fotografy to může být velmi užitečné. Profesionálové toho můžou zase využít při radění začátečníkům, můžou jim v rychlosti názorně předvést určité rozmístění světel a vysvětlit jim to – a to aniž by museli vše zdlouhavě a pracně nastavovat v ateliéru.

Trošku nevýhoda potom je, že fotografované osoby nevypadají v tomto simulátoru zrovna hezky a při určitých kombinacích světel můžete dosáhnout docela děsivě vypadajících portrétů 🙂

Adresa simulátoru: http://www.zvork.fr/vls

simulatoratelier

Nezapomeňte se podívat na další povedený fotografický simulátor. V tom pro změnu můžete snadno vyzkoušet, jak se projevuje jednotlivé nastavení fotoaparátu na výsledných snímcích. Tento simulátor naleznete na této adrese.

Na simulátor jsem narazil na FB stránce Megapixelu.

Pokud vás focení lidí zajímá, mrkněte na mou knihu Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa. Kniha vás provede začátky focení lidí a pomůže vám zvládnout komunikaci s focenými osobami, vymýšlením póz a dalšími problémy, se kterými se můžete v začátcích setkat.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *