Jak fotit makro setovým objektivem

Mnozí fotografové, kteří poprvé přecházejí z kompaktu na zrcadlovky, jsou zklamaní tím, jak špatně se fotí makro snímky za pomocí setových objektivů. Kvalitní makro objektivy s dostatečným zvětšením jsou ale dost drahé. Ukážeme si, jak i s levným setovým objektivem dosáhnout zajímavého zvětšení.

Princip je velmi jednoduchý. Stačí objektiv přiložit k tělu fotoaparátu obráceně. Tedy přední čočkou směrem ke snímači. Může to znít bláznivě, ale opravdu takovou jednoduchou změnou dosáhnete naprosto odlišných výsledků, než s klasicky připojeným objektivem.

Vše potřebné jsem shrnul do krátkého videa, zde uvedu jen několik stručných poznámek:

  • pokud nemá objektiv možnost ručně nastavovat clonu, bude vždy clona maximálně otevřená
  • čím menší ohnisková vzdálenost, tím větší zvětšení
  • pro zaostření stačí změnit vzdálenost fotoaparátu od foceného objektu
  • pro jednodušší focení lze pořídit adaptér k tomu určený. Ten se našroubuje na závit pro filtr u přední čočky objektivu a poté se připojí do bajonetu v těle fotoaparátu. Stačí hledat na internetu „Reversal Filter Adapter Ring“
  • budete potřebovat dost světla. Ideální by bylo nasvítit focený objekt externím bleskem. Jinak budete muset používat velmi vysoké hodnoty ISO.
  • pokud budete objektiv jen držet před snímačem, dejte pozor na vniknutí předmětů do prostoru kolem snímače. Různé smetí a prach se snadno můžou dostat na snímač a projeví se jako fleky na fotografiích.

 

Nejedná se o žádnou převratnou novinku. Stále ale zjišťuji, jak málo fotografů o této možnosti ví. Další možnost, jak dosáhnout velkého zvětšení, je spojit dva objektivy. Tedy konkrétně jeden nasadit na fotoaparát klasicky a druhý připojit k nasazenému objektivu obráceně. Existují adaptéry, které dokážou oba objektivy spojit pomocí závitů na filtry.

Pokud vás makrofotografie láká a nemáte k tomu dostupný objektiv, můžete si zkusit pohrát s touto technikou. Podívejte se do galerie pod článkem, co se dá pomocí této techniky třeba nafotit. Budu rád, když se o své výtvory podělíte v komentářích.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *