Co fotit, aby měly fotky úspěch?

Fotografie má mnoho podob. Od různých abstraktních snímků, přes krajiny, makro snímky, pouliční fotografii, portréty, třeba až k astrofotografii…to vše může každý fotograf zkusit fotit. Na co se ale zaměřit, aby byly výsledky co nejlepší a fotky měly úspěch?

Výběr témat k focení je velmi široký a v kombinaci se způsoby, jakým témata můžete zachytit, se nabízí nepřeberné množství možností. Jenže jak vybrat to pravé téma? Tak, aby z toho vznikly fotky, na které budete hrdi a které budete s radosti ukazovat ostatním?

V začátcích si téměř každý fotograf projde obdobím, kdy fotí skoro vše kolem sebe. S postupem času a s množstvím nafocených snímků se začne postupně ubírat určitým směrem. Brzy zjistí, jaké nároky jsou kladeny při focení určitého tématu a co vše to obnáší.

Podle mě by se měl každý fotograf zaměřit na focení toho, co ho zajímá. Co v něm vzbuzuje nějaké emoce (ať už pozitivní, tak i negativní). Co ho nenechá chladným a pro co se dokáže nadchnout.

A proč se takhle „omezovat“? Myslím, že je hodně důležité, aby fotograf fotil něco, k čemu má nějaký vztah, co ho zajímá. Teprve potom vznikají ty nejlepší fotky. A taky ta chuť a energie do focení je několikanásobně větší.

img0320-version6

I pokud si zvolité určité téma, určité zaměření, máte neuvěřitelně mnoho způsobů a technik, jak to můžete nafotit.

Jak najít to „své“ téma?

Pokud jste ještě nepřišli na to, jaké je právě to vaše téma, kterému byste se měli věnovat pro dosažení nejlepších výsledků, mám pro vás tip, jak ho postupně nalézt.

Zkuste se zamyslet nad tím, kdy naposledy jste si focení opravdu užili. Kdy jste měli radost z každého stisknutí spouště a nemohli se dočkat, až si fotky prohlédnete. Právě to je dost silný ukazatel toho, které téma je vám blízké. A nebo naopak chvíle, kdy jste se dost obávali ale i přesto jste měli chuť překonat svůj strach a fotit.

Pokud jste se zatím ještě s takovým stavem nesetkali, nevadí. Časem se určitě dostaví. Pomoci může i procházení cizích fotek. Mrkněte se třeba na nějaké online galerie fotek a na výběry nejlépe hodnocených fotografií (doporučuji službu 500px, najdete tam mnoho opravdu nádherných fotografií). A zkuste se zaměřit na to, které fotky se vám líbí nejvíce. Jestli jde o fotky krajin, makro záběry hmyzu, květin, nebo třeba fotky lidí.

img5187

Foťte to co vás zajímá. Bude vás to bavit a výsledky se brzo dostaví.

A co ostatní témata, ty nefotit?

Naopak si myslím, že občas neuškodí si zkusit vyfotit něco jiného. Zkusit si nějaký projekt, který se bude týkat úplně něčeho jiného. Jednak si trochu pročistíte hlavu a taky se můžete naučit nějakou novou techniku, nebo přijít se zajímavou inspirací, kterou využijete pro své příští fotografické projekty.

Vlastní zkušenost

Dlouho jsem se hledal, co se týká nějakého zaměření. Fotil jsem skoro vše – většinou krajiny a  architekturu. Ale čím více jsem fotil, tím více jsem si uvědomoval, že to není úplně ono. Potom, co vyprchal ten pocit z učení se něčemu novému, začala se vytrácet ta radost z focení.

img6166

Dříve mi lidé při výletech při focení vadili. Teď je naopak v hledáčku fotoaparátu vyhledávám i při procházkách na horách.

 

Až do doby, kdy jsem si uvědomil, že většina cizích fotek, které se mi tak moc líbí, zahrnuje většinou lidi. Jenže jako introvert jsem se focení lidí obával. A neúspěšně jsem se snažil několik let sehnat někoho na focení.

Vše se zlomilo tento rok, kdy jsem začal fotit lidi více. Ať už své přátelé, modelky, klientky, nebo třeba neznámé lidi v ulicích města. A já si uvědomil, že to je to, čemu se chci věnovat. Je tam neskutečná energie, chuť a spousta emocí. Samozřejmě taky velký strach a obavy, ale to k tomu patří a možná že i ten strach je dobrý indikátor toho, že bychom se něčemu měli věnovat.

img2031 img2313 img1741

Nejenže jsem letos posunul svou tvorbu dále, ale taky mě focení začalo více bavit. Protože se zaměřuji na to, co mě zajímá nejvíce – na lidi.

 

Teprve teď si focení užívám opravdu maximálně. Během focení vůbec nevnímám čas a zahazuji starosti za hlavu. Je to pro mě úplně jiná zkušenost, než dříve. A myslím, že je to znát i na výsledných fotkách.

A právě proto, že mluvím ze svých zkušenostech chci toto doporučit i vám. Samozřejmě, že každý bude mít nějaké jiné téma, které mu bude takto blízké. Pro mě to je focení lidí. Pro vás to může být třeba focení krajin, nebo cokoliv jiného. Důležité je, aby vás takové focení naplňovalo a bavilo. Když takové téma najdete, držte se ho a uvidíte, jak kvalita vašich fotografií poroste 🙂

Z Českých fotografů mě napadá třeba takový Honza Zemánek a jeho portréty. Ondra Uhlíř a jeho záběry z dogfrisbee soutěží (viz jeho článek zde na Fototipech). Nebo třeba Martin Kozák a jeho nevšední a zajímavé snímky ze sportovních událostí. U jejich fotek můžete snadno poznat, že mají k tomu co fotí nějaký vztah. Určitě najdete spoustu dalších takových příkladů.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Klára napsal:

    Já taky fotím, ale zatím jsem nezažila ten pocit.Ale doufám že ho zažiju mám ráda focení a chtěla bych se mu věnovat.Jsem malá a moc nezkušená s focením ale jak vyrostu doufám že se to změní 😄 Máte to moc krásně napsané a hezky fotíte. ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *