Můj rok focení aneb jak začínám fotit

Název může být trochu klamný protože fotit jsem začal již kdysi dávno. Vždy jen pár snímků a jen na vypůjčený fotoaparát. Úplně první fotoaparát co jsem držel v ruce byl takový analogový „automat“, jen odjistit krytku a cvak. Možná že měl i samospoušť, ale to už si vážně nepamatuju. Vždy jsem mohl vyfotit jen jednu fotku a jen to co se mi řeklo. To mi hodně vadilo, a proto když jsem si mohl půjčit k focení první digitální kompakt, tak to bylo pro mě doopravdy něco. Co si pamatuju tak mi trvalo zaplnit tehdejší kapacitu karty necelý den. Tak to pokročovalo další roky, ale fotek co jsem nafotil ubývalo a možná že se zlepšovala i kvalita 🙂

Můj prnví foťák co jsem měl byl kompakt Minolta. Taková kovová krabice. Nefotil jsem zrovna nejčastěji, spíše jen tak příležitostně a s velkými i několikaměsíčními prodlevami. Vlastně jsem fotil mnohem méně než kdy předtím s vypujčenými digitáli. Byly to povětšinou takový dokumentační fotky nebo fotky rodiných oslav. Pak přišlo něco co bych nazval takovým obdobím temna. Měl jsem mobil co měl možnost fotit. Naštěstí už je dávno nefunkční a já mám teď jeden co nemá ani dotykáč a ani neumí fotit a je to paráda 🙂

Tak a teď to čím jsem chtěl začít. Za svůj začátek aktivního fotografování bych mohl asi považovat rok 2012, i když jsem svůj fotoaparát dostal v listopadu 2011 k narozenínám (Samsung NX 10 + 18-55). Je to asi tím že než jsem začal fotit uvědoměle, tak jsem jen četl návody a rady o focení a vlastně jsem více času strávil tím čtením, nežli focením. Až jsem si jednoho dne uvědomil, že jsem houby fotograf, ale že jsem vlastně… ani nevim jak to nazvat, asi „fanda fototechniky“ nebo tak něco. Tak jsem se to čtení snažil omezit na minimum a začít „svoji fotografickou cestu“.
Postupně jsem procházel určitá období focení. Začínalo to focením všeho možného po bytě a zkoušení všech expozičních programů. Dále jsem fotil rodinné události jako narozeniny, svátky a tak dále… a vlastně fotím stále. Další možností focení pro mě byly skautské akce. Na těch jsem měl spoustu možností se zlepšovat. Občas jsem vzal fotoaparát někam sebou, ale zatím jsem pořád nevyrazil někam jen za účelem focení, vždy jen jako takovej „vedlejšák“. Pak taky larpy, na které jezdím, se mi staly prostorem pro focení známích i nezmámích lidí. Postupem času jsem si uvědomil že jsem na larpy přestal jezdit jako účasník a začal jako fotograf.

Ze začátku jsem měl nestutečně mnoho fotek, ale místa na disku bylo dost a tak jsem to nevnímal, až tak někdy před půlkou roku místo došlo. To byl velký problém. Spousta promazávání (v té době jsem si ješte myslel že si nechám každou fotku, kterou vyfotím… krutý omyl, jehož následky na disku pociťuju ještě dnes), došlo i na ukládání fotek pouze na flash disky bez zálohy, další promazávání a tak dále. Naštěstí jsem nefotil do RAWu, naneštěstí do RAWu nefotím ani teď. Nesehnal jsem ideální program na zpracování fotek do Linuxu (vlastně našel ale jen starou verzi co nepodporuje RAW z NX 10 a jiné programy nezvládá můj počítač), takže si musím vystačit s focením do JPG a zpracovávání v GIMPu. O možnosti postprocesu jsem se začal zajímat až později. Zracovávám jen malé množství fotek a jsou to spíše takové experimenty a hry.

Už od začátku jsem fotil převážně lidi, i když jsem si to pořádně neuvědomval. A rád bych přešel ve focení lidí na jiný rozměr, ale na to mám ještě čas. Samozřejmě že fotím i jiné věcí, občasné pokusy o krajinku, detail, HDR, dlouhé expozice, a tak různě. Ale nejvíce z těchto věcí mě baví takový to hraní si s fotkami jako přehánění v editoru a vytváření „HDR omaovánek“, zkoušení co udělá co a prostě takové zkoumání nových možností.

Sakra trochu jsem se rozepsal víc než jsem původně plánoval 🙂 tak ještě zbývá ukázat pár fotek. Bude to takovej průřez tím co jsem fotil a pár mojich oblíbenejch kousků, takže nečekejte nejaké skvosty.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fotka z mého minulého foťáku. O prázdninách jsme si s kamarádama vyrazili na tak trochu nevšední výlet.

sam3564

Tady už je fotka z mého Samsungu. Neni nic moc, ale ze začátku patřila k mým lepším fotkám. Přechod Brd 2012.

sam4206

V té době povedená fotka, dnes fotka s přepalem.

sam4356

Pokus o autoportrét v odrazu, bohužel jsem si věcí co se válely na zemi všiml až v doma počítači. Takové problémi jsem měl ze začátku pořád a vlastně je mám i teď…

sam4692

Tohle nevim jestli nazvat momentkou nebo portrétem, protože fotim lidi bez toho abych se jich ptal, nebo je žádal o pózováni. Jedná se o fotku ze skautské akce.

sam0338

První ročník Trnového království. Takhle vypadají umírajcí, ale do teď nevim proč měl „Zub“ v ruce tu kudlu…

sam0911

Fotka z výstavy k 50. výročí založení ZUŠ na Proseku. Zase něco mezi momentkou a portrétem.

hdr

Tohle je moje první HDR, které se přibližuje alespoň trochu záměru. Někdy v téhle době jsem začal s postprocesem.

sam1580

Roverský koncert. Tady jsem poprvé využíval ISO 3200, dost strašnej šum, ale na dokumentačních fotkách to vlastně ani nevadí.

sam1687

Hrátky s dlouhou expozicí. Foceno z podpalubí jedoucího parníku na Vltavě v centru Prahy.

sam3944

Nejenom fotka, ale i kytička je můj výtvoj 🙂 Když jsem vybýral fotky z Finska, tak jsem se nemohl rozhodnou, ale tahle mi příde nejlepší. Možná je to tou atmosférou a vzpomínkami. Z téhle fotky cítím jaké bylo celé Finsko a Finové, krásná země, veselí a přátelští lidé. Roverway 2012.

sam5104

Gothic: Awaken 2012. Na tomhle larpu jsem byl jako účastník, takže jsem neměl vůbec čas fotit. Alespoň po skončení jsem měl možnost pořídit pár fotek. Bohužel kvůli přepalu není vydět etiketa piva „Veselí žoldák“. Osoba na fotce je taktéž žoldák z Onarovy farmy 🙂

sam6187

Koncert 3a5minut. Dokumentární fotka z koncertu.

sam6383

Trnové království druhý ročník (druhý ročník v tom samém roce, taky mi to přijde zvláštní). U téhle fotky jsem se snažil využí paprsek světla pronikajcí mezi stromy k zvýraznění postavy. Bohužel to odpadlo nechutným přepalem…

sam6811

Další skautská akce. Hráli jsem takovou hru, vysvětslování by bylo na moc dlouho. Jen bych snad dodal že já jsem to nebyl, jen jsem se zchoval za fotoaparát 🙂

uprava03

Poslední fotka minulého roku. Opět jsem si hrál s editorem.

Tak to byl takový průřez z roku 2012. Zatím nemám nějaké portfolio jen účet na Picase kam dávám fotky z různých akcí kde jsem byl, aby si je ostatní mohli prohlídnout.

Pepič

Jsem člověk co rád fotí a to je vše co je důležité :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *