Focení s Hankou – další pokusy při focení v bytě

O víkendu jsem fotil Markétku a vznikl z toho tento report. Tenhle styl focení mě začal bavit, proto jsem se začal domlouvat další takové focení s lidma, které znám. A hned ve středu mě čekalo focení s krásnou Hankou. Fotilo se tentokrát v bytě u našich společných přátel a při focení nám asistovala kamarádka Anička.

Plán byl opět stejný – nejdříve nafotit v prádle fotky na posteli a pak se přesunout do obýváku, kde jsme pomocí černé deky vytvořili zase takové improvizované zákoutí pro fotky na černém pozadí.

A hned ze začátku upřesním, že Hanka je horolezkyně. Proto ta vypracovaná postavička 🙂

img4607-version4

img4748 img4758

Dále jsme se vydali do vedlejšího pokoje a zkusili udělat několik záběrů s bílým přeexponovaným pozadím. Něco jako jsem zkoušel při focení v tanečním studiu. Problém byl, že blesk sice docela úspěšně eliminoval pozadí, ale taky přepálil některé části postavy. Blesk byl položen na pravé straně a namířen na zeď. Pro prosvětlení obličeje jsme ještě zkusili za pomocí Aničky přiložit z druhé strany bílý stůl z IKEA, ale plocha byla dost malá a zlepšení nebylo tolik znatelné. Každopádně i přes několik nepříjemných přepalů se mi tyto dvě fotky hodně líbí.

img4857

A na závěr slíbené fotky s černým pozadím. Opět focené na tmavé dece přehozené přes lavici v pokoji. Hanka měla hodně vypracovanou postavu a já se snažil využít světla k tomu, abych to hezky zvýraznil.

img4884 img4870

Zde vidíte rozdíl v tom svícení. Vlevo to bylo nasvíceno z mé pravé strany. U fotky vpravo jsem blesk bosunul tak, aby svítil co nejvíce zboku a ještě více se tak zvýraznily zádové svaly. Na fotce to potom vyniklo tak, že tam toho bylo vidět mnohem více, než v reálu. S něčím podobným jsem experimentoval už dříve, když jsem fotil autoportréty (viz tento článek).

Focení to bylo zase skvělé. A teď zase nějaké dojmy:

  • Focení v bytech má docela velké omezení. Především co se týká místa a vzhledu prostředí. Všude spousta rušivých prvků a někdy je to dost o kompromisech.
  • Při focení u zdi nechte focenou osobu odstoupit o nějaký kus dopředu. Vzorek na zdi bude pak mimo hloubku ostrosti a nebude tolik problém se pozadí úplně zbavit. Na to jsem v tomto případě zapomněl a pak toho litoval v editoru 🙂
  • Pokud chcete přeexponovat pozadí, dejte si pozor, aby nedošlo k velkým přepalům na focené postavě. Ideální je v tomto případě ještě dosvítit i předek postavy buď druhým bleskem, nebo odrazem světla za pomocí odrazné desky.
  • Pokud chcete zvýraznit svaly, použijte tvrdší zdroj světla (pokud používáte třeba softbox, tak spíše nějaký menší) a sviťte hodně z boku. Povrch těla pak nebude plochý, ale hezky plastický a vystoupí zde jednotlivé svaly.
  • I když budete fotit modelku s perfektní sportovní postavou, neznamená to automaticky, že na každé fotce to bude vypadat dobře. Focení odhaleného těla je hodně náročné. Stačí blbý úhel pohledu a hned to na fotce vypadá  dost špatně. Některé pózy vypadají divně, některé nelichotivě a některé dokonce můžou působit dost lacině…přitom často jsou tam ty rozdíly minimální. Je to něco, s čím se musím ještě poprat a pořádně to natrénovat. Ale stejně jako u klasických portrétů…z vlastních chyb se učí asi nejrychleji 🙂

Budu moc rád, když ke článku připíšete nějaké dojmy a případně dotazy, co vás zajímá. Za poslední týden jsem toho nafotil více, než obykle nafotím za měsíc. Hned po focení Hanky jsem pak ještě fotil přátelé a druhý den jsem měl další focení, tentokrát zase u mě v pokoji. O tom ale napíšu až zítra 😉

Pokud vás focení lidí zajímá, mrkněte na mou knihu Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa. Kniha vás provede začátky focení lidí a pomůže vám zvládnout komunikaci s focenými osobami, vymýšlením póz a dalšími problémy, se kterými se můžete v začátcích setkat.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *