Canon 60D – uživatelské zkušenosti po roce používání

Canon 60D je na trhu již od konce roku 2010. Brzy by měl Canon představit jeho nástupce, pravděpodobně v podobě modelu 70D. Rád bych ale v tomto článku napsal pár slov o tom, jaké dojmy mám z používání 60D po dobu jednoho roku. Není to tedy žádná recenze, ani test.

Přesně 23.2.2012 jsem si přinesl domů z AARONu nový foťák a nahradil jim mou předchozí zrcadlovku – Canon 350D. Tenkrát jsem o tom hned psal v tomto příspěvku. Od té doby jsem nafotil několik desítek tisíc snímků a můžu tedy lépe zhodnotit, jaký fotoaparát ve skutečnosti je a jak se používá.

Největší obavy jsem měl tenkrát z tlačítek, které nepůsobily zrovna nejlepším dojmem. Oproti ostatním modelům zrcadlovek od Canonu bylo u 60D použito plochých zapuštěných tlačítek. Jejich mačkání navíc neprovázelo žádné „kliknutí“, takže člověk ani moc nemá odezvu, jestli tlačítko zmáčkl. Hodně jsem se bál toho, jak se takový foťák bude v praxi ovládat a jestli s tím nebudou problémy.

Naštěstí se jednalo o zbytečné obavy, protože na ovládání jsem si velmi rychle zvykl a nejsou s tím sebemenší problémy.  A co více, když nad tím tak přemýšlím, tak je 60D naprosto fantastický foťák a nemám s ním žádné zásadní problémy. Naprosto splnil má očekávání a pracuje se mi s nim výborně.

Proč jsem s nim tolik spokojený:

 • tělo je malé a lehké, na druhou stranu ale ergonomicky výborné a hodně dobře se drží a ovládá.
 • na ovládání jsem si zvykl hned a vše je rychle dostupné
 • dost velký a jasný hledáček (viz srovnání s Canonem 350D)
 • rychlý a dost spolehlivý AF
 • odpalování externích blesků za pomoci toho interního
 • široké nastavení blesku pohodlně z menu
 • výklopný displej s vysokým rozlišením
 • tiché focení v režimu live view
 • dostatečný rozsah citlivosti ISO a použitelné citlivosti až do ISO 3200
 • naprosto luxusní výdrž baterie. Není problém na jedno nabití nafotit kolem 1500 fotek. Ještě se mi s tímhle foťákem nestalo, abych řešil vybitou baterku a to nabíjím jen občas, nebo jen před důležitým focením.
 • pohodlná a rychlá volba ostřících bodů

Co se mi moc nelíbí:

 • pomalé přepínání na režim záznamu videa – je nutné otočit voličem režimů až na samý konec
 • z rychlého menu se dá nastavovat pouze kompenzace expozice blesku. Při zvolení manuálního režimu blesku se musí člověk proklikávat přes několik položek v menu.
 • AF při použití live view je hodně pomalý. Lze použít i klasické ostření, ale při tom se předsklopí zrcátko a než fotoaparát zaostří, na displeji není nic vidět.
 • při záznamu videa do rozlišení 720p jde nastavit jen rychlost 50 snímků za sekundu

Samozřejmě, že ne každému bude tento fotoaparát vyhovovat. Beru to z mého pohledu a mého způsobu fotografování. V naprosté většině případů fotím portréty a lidi obecně. Občas nějakou tu krajinku, streetphoto, nebo různé momentky z akcí.

Ještě se mi nestalo, aby mě fotoaprát zradil. Občas jsou trochu problémy při focení s pevnou padesátkou od Canonu (verze f1.8), kdy mi občas fotoaparát zaostří trochu před, nebo trochu za zvolený bod. Což je při nízkých clonách potom na fotkách znát. S Tamronem (17-50mm f2.8 VC) tyto problémy nejsou.

Je to zatím nejlepší foťák, jaký jsem vlastnil a v podstatě nemám žádné zásadní důvody, proč bych měl měnit. Ve většině situací mi jeho možnosti naprosto stačí. Určitě bych už nešel do nižší řady od Canonu z důvodu horší ergonomie. Až budu vybírat další fotoaparát, bude to z důvodu přechodu na full frame. S výstupem 60D jsem hodně spokojený, ale někdy bych ocenil vyšší kvalitu fotografií při použití hodně velkých citlivostí (ISO 3200 a výše) a zároveň větší možnosti při práci s hloubkou ostrosti.

A na závěr bych rád nadhodil jednu myšlenku co se mi v poslední době honí hlavou. Myslím, že při výběru fotoaparátu by se člověk měl zaměřit více na to, jak se s tím fotoaparátem pracuje, než na to, jaké fotky fotoaparát produkuje. Většina současných fotoaparátů nabízí docela podobné výsledky. Některé fotoaparáty mají vyšší dynamický rozsah, méně šumí při vyšších citlivostech, nebo třeba nabízí lepší podání barev. To vše je ale k ničemu, pokud nedokážete zachytit ten správný moment. Pokud nedokážete včas zaostřit, nebo včas nastavit fotoaparát, než vám děj uteče.

Co se týká mého doporučení, tak v současné situaci bych případným zájemcům doporučil počkat, až Canon představí nástupce 60D. Ne proto, že by 60D byl v něčem špatný, ale přeci jen pak budete mít možnost pořídit za podobnou cenu (snad) lepší fotoaparát a nebo naopak využít různých slev při doprodeji 60D. Vývoj cen Canonu 60D můžete sledovat na tomto grafu:

Graf ceny produktu Canon EOS 60D poskytuje server Heureka.cz

Na závěr pár postřehů v obrazech

img84030 img6893-version30

Vyšší citlivosti nejsou problém. Při vhodné úpravě šum tolik neruší a fotky jsou normálně použitelné. Často fotím i večer za velmi slabého světla.

 

img94530

Díky výklopnému displeji není problém fotit i z úhlů, u kterých by to bylo při focení přes hledáček silně nepohodlné. Třeba u tohoto snímku bych si musel lehat a strkat hlavu pod elektrický plot. Takto jsem pohodlně jen natáhl foťák před sebe, položil ho co nejníže k zemi a snadno jsem mohl fotku komponovat. Jen jsem tedy musel doufat, že než zaostřím, kůň mi neuteče 🙂

 

img54020 img34410

Díky rychlému a přesnému autofocusu není problém fotit ani akčnější věci. Osobně to nejvíce ocením při focení v ulicích, kde každá milisekunda hraje roli. Občas se ale dostanu taky k focení nějakých akčnějších snímků jako třeba focení racků za letu. Kdo to někdy zkoušel, ví jak náročné to je a jak je těžké za letu zaostřit tak malý a rychlý objekt.

 

img23930 img61660

60D sebou tahám v podstatě ve většině případů. Ať už chodím různě po výletech a cestuji, nebo i při každodením procházení se městem. Foťák mám neustále v pohotovosti, takže když se děje něco zajímavého, do několika sekund můžu fotit (ono někdy trochu trvá, než člověk foťák vytáhne z brašny, sundá krytku…).

 

img80230 img4248

Ani mírný déšť nebo sníh není pro foťák problém. Samozřejmě si člověk musí hlídat, aby se voda nebo sníh nedostaly dovnitř fotoaparátu. Nejde totiž o voděodolný model. Ale pár kapek vody v pohodě snese a netřeba se k tomu chovat přehnaně opatrně.

 

img9355-version20 img2344-version50

S ovládáním foťáku jsem se maximálně sžil. Není pro mě problém v terénu vytáhnout foťák a bez nějakého zdlouhavého nastavování párkrát „cvaknout“ a odejít s povedeným snímkem. Viz třeba tyto dvě ukázky, kdy jsem zkoušel fotit cizí lidi v terénu. O tom jak jsem fotil fotku vlevo se dočtete v tomto článku a o fotce vpravo zase v tomto článku.

 img0112

A co je hlavní, 60D je více než použitelné při focení portrétů. Což je něco, čím se zabývám nejvíce. Především rychlý výběr ostřícího bodu a rychlé nastavování citlivosti a clony z toho dělá naprosto skvělý nástroj. 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *