Jak snadno a rychle zjistit, kde se bude nacházet slunce

Pokud plánujete focení na konkrétním místě a chcete využít přirozené denní světlo, určitě vás bude zajímat, kde se bude v daném místě a čase nacházet slunce. Nástrojů, které toto dokáží znázornit existuje mnoho. Dnes vám představím jeden extrémně jednoduchý a přehledný.

Dejme tomu, že plánujete focení na konkrétním místě a potřebujete vychytat pozici slunce tak, aby bylo zrovna tam, kde potřebujete. Stačí navštívit suncalc.net, nastavit si datum a kliknutím do mapy lokalitu, ve které chcete fotit. Nahoře si pomocí posuvníku upřesníte čas a tím, jak budete s posuvníkem hýbat se bude zároveň na mapce znázorňovat skuterná pozice slunce v danou dobu.

Znázorněny jsou taky časy úsvitu, východu slunce, slunečního poledne, západu slunce a soumraku.

To vše je znázorněno na Google Mapách a díky jednoduchému a rychlému ovládání je to skvělý pomocník při plánování focení. Podobných nástrojů existuje spousty, ale ne všechny jsou takto jednoduché a přehledné.

Suncalc vypadá takto:

suncalc

Tento šikovný nástroj najdete na adrese www.suncalc.net

Na aplikaci mě upozornil Lukáš Váňa, děkuji za tip.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *