Focení s Markétkou ve sklepě – mé druhé focení aktu 2013-07-23

Je to relativně nedávno, co jsem si zkusil poprvé fotit akty. Jak to dopadlo se můžete přesvědčit v tomto fotoreportu. Tentokrát jsem na to šel jinak. Od minulého focení v lese více jednotlivé focení promýšlím a snažím se realizovat mé představy. Nedávno mě napadl jeden projekt v kůlně na dříví, kterou máme na chatě. Měl jsem dost přesnou představu a proto jsem se vydal před sháněním modelky obhlédnout kůlnu a nafotit ji tak, jak jsem potřeboval. Jednak abych si ověřil, že to dokážu vyfotit podle plánu a taky abych snadněji někoho mohl přesvědčit k focení.

Bohužel na místě jsem zjistil, že můj původní plán nejde realizovat. Po počátečním zklamání jsem si řekl, že se zkusím porozhlédnout po chatě. Když jsem vlezl do temného sklepa, věděl jsem, že to je ono. Už na místě mě napadla hromada snímků. Vyfotil jsem tyto dvě fotky:

img9402 img9407

Tyto dva snímky mi umožnily z pohodlí doma přemýšlet nad možnostmi, které jsem v daném prostředí měl. Taky mi pomohly s hledáním modelky. Je lepší, když máte co ukázat, aby si modelka mohla lépe představit, co máte v plánu.

 

Trochu jsem narazil na problémy s hledáním modelky. Oslovil jsem několik slečen a nakonec se ozvala Markét, kterou jsem viděl naposledy asi před 10 lety na základce 🙂 Několik slečen jsem možná trochu vyděsil, když jsem poslal fotku toho stolu ve sklepě s nabídkou focení aktu 🙂

Tentokrát nebudu fotky vkládat do textu, všechny najdete v galerii pod článkem. Výběr jsem zúžil na 32 snímků a bylo to opravdu těžké rozhodování. Proto jen krátce popíšu informace o tom, jak fotky vznikly a jednotlivé snímky už dále nechám bez komentáře.

Snímky focené v místnosti se stolem vznikly tak, že jsem umístil externí blesk za okno. Blesk byl nastaven na maximální výkon a proto bylo v místnosti dostatek světla, abych nemusel zbytečně zvyšovat citlivost. Trochu mě občas trápily odlesky v nevhodných místech na fotkách…proto jsem některé snímky fotil vícekrát, abych dostal odlesky na rozumnější místa.

Později začal blesk zlobit a odpálil se jen někdy. Přemístili jsme se do temné chodby, která vedla k místnosti. Umístil jsem fotoaparát na stativ, připevnil k němu dálkovou spoušť a do ruky jsem si vzal čelovku. U těch snímků jsem si hrál s delšími expozicemi v řádu několika sekund. Markét stála na místě a já ji ručně nasvěcoval bodovým světlem z čelovky.

Podařilo se i dokonale realizovat jeden z mých plánů ohledně poloprůhledné postavy. Opět šlo o delší expozici. Když jsem začal s expozicí, nasvítil jsem postavu světlem z čelovky. Když jsem nasvítil celou postavu, rychle jsem čelovku zakryl a dal pokyn modelce. Ta se rychle utekla schovat za dveře a hned jak byla schovaná, nasvítil jsem znovu místo, kde předtím stála. Díky tomu je na snímku průhledná.

Stejně tak i další snímky, kde je na fotkách vícekrát, vznikaly podobným způsobem. Žádná z fotek není nijak více upravovaná ani skládaná z více expozic. Všechny úpravy se týkaly jen převodu do ČB, hrátky s křivkama a kontrastem. Jak jsem pak zjistil, blesk zlobil z důvodu vybitých baterek a proto jsme focení ukončili trochu předčasně.

No a na závěr mi nezbývá než poděkovat Markétce. Za to že měla odvahu do toho jít, i když má nabídka vypadala docela děsivě. Taky měla trpělivost a bez řečí pomáhala realizovat jednotlivé náměty na snímky. V chladném a studeném sklepě vydržela v jednotlivých pózách, než jsem to stihl všechno nafotit. A i přesto, že snímky vypadají dost depresivně a smutně, tak ve skutečnosti panovala při focení veselá a uvolněná nálada. Prostě spolupráce na jedničku 🙂

Nakonec snad ještě pro zajímavost, zkusil jsem vyfotit akt za pomocí foťáku v mobilu. Jak to dopadlo se můžete přesvědčit v tomto článku.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *