Focení blesků 2013-08-03

Pokud hledáte návod jak fotit blesky, přejděte na článek Jak fotit blesky.

Tuto sobotu jsem se úplně náhodou dostal k focení blesků. Obvykle takovou příležitost nemám. Z okna bytu není vůbec žádný pořádný výhled a jít v bouřce ven mi zase za to riskováni nestojí. Tentokrát jsem se ale dostal k večeru za Prahu a blížila se dost velká bouřka. Byla ještě daleko a osvětlovala celou oblohu v dáli. Ani ještě nepršelo, takže bylo relativně bezpečné jít fotit blesky ven.

Neměl jsem sebou žádný stativ, ale to mě neodradilo. Ke stabilizaci foťáku jsem použil svou brašnu. Na tu jsem foťák položil. Náklon foťáku se nedal moc dobře ovlivnit, proto jsem musel ještě výsledné fotky narovnat v postprocesu.

No a co vás bude zajímat více, jak nastavit fotoaparát k vyfocení blesků:

  • Nejlepší je nastavit expoziční čas v řádu sekund. Já experimentoval s hodnotami od 5s až po 20s, u kterých jsem nakonec zůstal. Hodně taky záleží na tom, v jakém prostředí fotíte. U silně nasvíceného města budete volit kratší časy, než u fotek z temné přírody.
  • Clonové číslo nastavte nějaké větší, ať máte ostré pokud možno co nejvíce.
  • Zaostřete si buď ručně, nebo zkuste jestli se autofocus chytne nějakého světelného bodu v dáli.
  • Ohnisko volte co nejširší. Nikdy nevíte, ve které části oblohy se blesk objeví a čím širší ohnisko zvolíte, tím větší šanci na ulovení blesku budete mít. Pokud máte objektiv typu rybí oko, určitě není na škodu fotit blesky s nim.
  • Rozhodněte se, co chcete mít v záběru. Neuškodí, když budete mít na snímcích kromě samotné oblohy i nějakou část okolní krajiny.
  • Pokud máte dálkovou spoušť, použijte ji.
  • Nečekejte na blesky a foťte bez přestávky. Hned když dofotíte jeden snímek, zmáčkněte znovu spoušť a snímejte další. Nikdy nevíte, kdy přijde ten nejlepší blesk a z mých zkušeností často přichází zrovna v těch pauzách mezi snímky 🙂

Většina fotek z toho večera byla buď úplně černá, nebo vypadala nějak takto:

img0370

Bylo důležité trpělivě neustále dokola mačkat spoušť a nevzdávat to, i když to vypadalo už pomalu beznadějně. Neměl jsem ani dálkovou spoušť, ani brašna jako stativ nebyla úplně nejvnodnější. Při pozicování foťáku na brašně jsem si například omylem přeostřil objektiv a snímky nejsou tedy tak ostré, jak bych si přál. Co se týká kompozice, chtěl jsem zabrat jak okolní krajinu, tak i něco v popředí. Při focení mi přišlo využití křoví jako fajn nápad, ale zpětně když jsem si snímky prohlížel v počítači, trochu jsem litoval, že jsem tam to křoví cpal.

No abych nenapínal, z toho večera se povedly dva snímky:

img0383 img03611

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

  1. Filip Obr napsal:

    Své zkušenosti s focením bouřek a blesků jsem sepsal na http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-blesky/. Buďte opatrní a nepodceňte přípravu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *