Jak fotit blesky

Mnoho fotografů by si rádo vyzkoušelo focení blesků. Jenže když přijde bouřka, neví jak fotografovat tak, aby zachytili v záběru blesk. Řekneme si, jak nastavit fotoaparát během bouřky a jak dále postupovat. Začneme ale pěkně popořadě.

Volba vhodného stanoviště

Jako základ považuji výběr místa, odkud budeme fotografovat. To by mělo splňovat tyto podmínky:

 • mělo by jít dobře vidět na oblohu
 • okolní prostředí by mělo být něčím zajímavé
 • focení na takovém místě by mělo být bezpečné

Úplně perfektní je v těchto případech focení přímo z interiéru. Pokud máte z okna zajímavý výhled, můžete fotit v teple a suchu a nebude vám hrozit žádné nebezpečí. Navíc vám odpadnou starosti s dopravou na vybranou lokalitu v čase, kdy tam zrovna bude řádit bouřka. Tyto chvíle se těžko předvídají. Bohužel ne každý fotograf má možnost fotit bouřku z domova – většinou je problém se špatným výhledem.

Další relativně bezpečnou volbou by mělo být fotografování z auta. V takovém případě můžete stativ s fotoaparátem umístit na vedlejší sedadlo a fotit přes stáhnuté okno. Určitě si ale dejte pozor, kde parkujete. Vyhněte se parkování u stromů, které by mohly na auto spadnout. Více informací o tom, jak se chovat při bouřce najdete například v tomto článku.

Aby byly fotografie zajímavé, měli byste mít v záběru zajímavý výhled. Buď výhled na velkou část oblohy, nebo třeba zajímavé objekty v záběru. Skvěle poslouží jak přírodní objekty (skály, stromy atd.), tak různé budovy ve městě.

blesk na sídlišti ve městě oblaka nasvícené bleskem

Focení z domova bývá často problematické. Kdybych fotil ze stativu pohled rovně z okna, měl bych na většině snímku nezajímavý panelák. Zajímavější prostředí bylo směrem vpravo, ale abych mohl snímat tímto směrem, musel jsem fotoaparát sundat ze stativu a položit na okno. Pro snadnější směrování fotoaparátu jsem jej podložil ručníkem. Bohužel jsem si během focení pohnul s ostřícím prstencem a proto byly všechny snímky rozostřené. U druhé fotografie pak vidíte jak to vypadá, když jsou blesky pouze v oblacích. Stejně tak je vidět po pravé straně kus budovy. To se dá napravit v počítači buď ořezem a nebo retuší. První snímek pořízen na ISO 200, ohnisko 17mm, clona f/5,6, čas 22s. Druhý snímek vznikl se stejným nastavením, jen čas byl 17s.

Jak nastavit fotoaparát

Focení blesků nevyžaduje žádné rychlé reflexy. Blesk se mihne na obloze jen na velmi krátkou chvíli a je nemožné stihnout zmáčknout spoušť tak, abychom jej zachytili. Naopak se při focení blesků fotografuje na dlouhé časy, ideálně v řádu jednotek až desítek sekund. Proto je jednodušší fotografovat bouřku v noci, kdy si můžete takto dlouhé časy bez obav dovolit. Při fotografování bouřky ve dne už bude možná potřeba použít nějaký ND filtr (neutrálně šedý filtr), který dovolí prodloužit expozici. Protože budete fotit s použitím dlouhých časů, je nutné použít stativ, nebo fotoaparát podložit na nějakou pevnou podložku.

Důležité je taky nastavení vhodné ohniskové vzdálenosti. Protože nikdy nevíte, kde se blesky na obloze objeví, je nejvhodnější použít širokoúhlé objektivy. Čím kratší ohnisko, tím širší část okolí pokryjete a zvýšíte si tak šanci, že blesk zachytíte. Samozřejmě byste měli brát v úvahu i to, co se díky zvolenému ohnisku dostane do záběru. Zvlášť při fotografování z interiéru se při hodně krátkých ohnisek dostane do záběru třeba i rám okna, což může být na škodu. Pokud máte dobrý výhled například na vzdálené město, nad kterým je právě bouřka, můžete si klidně dovolit i delší ohniska.

Protože budete fotit většinou s krátkými ohnisky, nebude těžké dosáhnout velké hloubky ostrosti a zajistit tak snímek, kde bude ostré jak popředí, tak pozadí. Pokud nemáte v záběru žádné blízké objekty, můžete klidně ručně ostřit někam k nekonečnu. Pokud chcete do záběru dostat i nějaké blízké předměty, využijte k ostření hyperfokální vzdálenost. Pokud nemůžete, nebo nechcete použít ruční ostření a automatické ostření vám ve tmě nefunguje, zkuste ostřit na světlé objekty na scéně (lampy, osvětlené domy v dáli..).

Dále zbývá nastavení clony a citlivosti. Hodně záleží na zvolené lokalitě. Dobře osvětlené město bude vyžadovat jiné nastavení, než temná krajina bez jakéhokoliv osvětlení. Doporučuji clonu nastavit na nějakou střední hodnotu, řekněme kolem f8 a ISO pokud možno co nejnižší. Zkuste si nejdříve nějaký testovací záběr a pokud budou snímky moc tmavé, nebo naopak příliš světlé, nastavení upravte. Je vhodné použít plně manuální režim, protože měření expozice zde není moc vhodné.

Pokud to váš fotoaparát umožňuje, určitě foťte do formátu raw. Díky tomu budete mít mnohem více možností při úpravě fotografií. Navíc budete mít šanci opravit špatně exponované snímky.

blesky přes celou oblohu blesky přes celou oblohu

Tyto snímky vznikly zcela neplánovaně, když jsem byl na návštěvě u přátel. Bouřka byla dost daleko a nepršelo, tak jsem vyšel ven před barák, položil foťák na brašnu a doufal jsem, že zachytím alespoň nějaký blesk. Více o tomto focení jsem psal v tomto článku. Obě fotografie byly pořízené s tímto nastavením: ISO 200, ohnisko 17mm, čas 20s a clona f/5.

Fotíme

Jste již na vybraném místě, foťák máte umístěný na stativu a vše máte nastavené. Co dále? Promyslete kompozici a až budete s výsledným záběrem spokojeni, začněte s neustálým snímáním scény. Nemá smysl čekat až se blesk objeví na obloze. Prostě foťte několikasekundové expozice jednu za druhou a doufejte, že se v záběru objeví blesk. Šanci na zachycení blesku lze dále zvýšit tím, že zkrátíte prodlevu mezi jednotlivými snímky. Pokud máte dálkovou spoušť s funkcí intervalometru, využijte ji. V takovém případě bude spoušť exponovat v zadaných intervalech. Některé fotoaparáty mají již tuto funkci zabudovanou, takže zkuste zkontrolovat manuál. Určitě je ale dobré průběžně kontrolovat výsledky a pokud jsou fotografie špatně exponované (jsou moc tmavé, nebo světlé), upravte nastavení clony, citlivosti, nebo času. Myslete ale na to, že blesky osvítí nejen oblohu, ale také okolní krajinu.

Řekl bych, že ve většině případů bude výsledkem focení bouřky více než 90% odpadu. Na většině fotek nebude buď žádný blesk, nebo budou blesky jen nevýrazné nebo nezajímavé. Jen v několika málo případech se podaří zachytit nějaký zajímavý blesk. Je to tedy více o štěstí.

Další tipy

 • Obrňte se trpělivostí. I když už si myslíte, že bouřka slábne a že nemá cenu fotit, vydržte ještě chvíli. Už se mi několikrát stalo, že ty nejlepší blesky přišly krátce po tom, co jsem chtěl přestat a nebo jsem focení vzdal.
 • Pokud mezi jednotlivými expozicemi kontrolujete na displeji výsledky, snažte se postupovat co nejrychleji. Dokáže hodně naštvat, když ten nejlepší blesk udeří zrovna když koukáte na displej a nesnímáte. Ze stejného důvodu doporučuji vypnout na fotoaparátu funkci redukce šumu při delších expozicích. V takových případech je prodleva mezi snímky taky velmi dlouhá.
 • Některé bouřky nejsou moc fotogenické. Občas se blýská jen v mracích, což se na fotografiích projeví jako světlé oblaka a nevypadá to moc zajímavě. Takové bouřky asi nemá moc cenu fotit, raději si počkejte na nějakou zajímavější.
 • Může se stát, že se na obloze během expozice objeví až moc blesků a snímek tak bude přeexponovaný, nebo budou jednotlivé blesky nevzhledně naházené jeden přes druhý. U silných bouřek doporučuji použít drátěnou spoušť a fotografovat na režim BULB, kdy se snímá tak dlouho, dokud expozici ručně nevypnete. Pokud se například na obloze objeví jeden silný a zajímavý blesk, můžete expozici ukončit dříve a zabránit tak tomu, aby to jiný blesk pokazil.
 • Pozor na silný vítr a přívalové deště. Raději buďte celou dobu u fotoaparátu. Může se zvednout vítr, pořádně se rozpršet a vaše technika bude v ohrožení. A to i v případech, kdy budete fotit z domova. Tam navíc hrozí, že budete mít kvůli otevřenému oknu vytopený pokoj.
 • Zkuste experimentovat i s focením přes sklo s kapkami, nebo si hrajte s rozostřením blesků třeba zaostřením na blízké předměty.
 • Nemáte-li po ruce stativ, můžete zkusit fotoaparát položit na nějaký pevný povrch. Při focení venku klidně na zem, pokud zrovna neprší. Jen se v takovém případě hůře komponuje a proti focení ze stativu budete mít méně možností.
 • Zbytečně neriskujte, žádná fotka nestojí za to, abyste pro ni riskovali život.

Jak zjistit kdy se blíží bouřka

Osobně se mi nejvíce osvědčil tento nástroj na idnes.cz, kde můžete sledovat blesky nad územím České Republiky. Každých 15 minut se data aktualizují, takže je možné docela dobře odhadnout, kterým směrem se bouřka pohybuje a kdy přibližně dorazí k vám.

Nedávno jsem také objevil velmi zajímavou online službu, na které můžete pozorovat blesky v reálném čase. Funguje to i na území ČR a přesně tak vidíte, kde se zrovna blýská. Bohužel od doby co jsem na tento nástroj narazil jsem ještě nezažil bouřku, takže zatím nemám ověřené, jak přesné to je. Kde se zrovna blýská můžete sledovat na webu lightingmaps.org.

idnes realtime

Ukázka zmíněných nástrojů.

Fotografie blesků pro inspiraci

Protože sám se k focení bouřek moc nedostávám a nemám k dispozici mnoho ukázkových snímků, prohledal jsem zajímavé fotografie bouřek a zde je pro inspiraci několik povedených snímků od různých autorů. Všechny fotografie jsou umístěny na službě 500px.com a snadno můžete prohlédnout i jejich další tvorbu.

Photograph Raw power by Jorge Maia on 500px

Raw power by Jorge Maia on 500px

Podělte se o své úlovky a zkušenosti

Zkoušeli jste někdy fotit bouřku? Podělte se o své zkušenosti a úlovky buď zde v komentáři pod článkem, nebo ještě lépe v tomto vláknu na zdejším fóru.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

komentářů 7

 1. Jan napsal:

  Teď jsem sem si říkal,že bych mohl jít fotit blesky a bum tady článek 🙂

 2. Milan napsal:

  Nedávno jsem narazil na užitečnou aplikaci pro android – https://play.google.com/store/apps/details?id=jds.dofcalc .
  Je dobrá právě na výpočet vhodného manuálního nastavení ostřící vzdálenosti, což se pro focení blesků nebo obecně krajinek hodně hodí 🙂

 3. Filip Obr napsal:

  Své zkušenosti s focením bouřek a blesků jsem sepsal na http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-blesky/. Protože blesky jsou spjaty s nepřízní počasí, vyplatí se vzít si s sebou deštník či pláštěnku.

 4. Lucie napsal:

  Ráda bych se podělila asi o zatím nejpovedenější fotku blesku, co se mi povedla 🙂 Doufám, že letošní léto se najdou další příležitosti nějakou takovou vyfotit 🙂
  Fotka je původní, bez úprav 🙂

 5. pavel napsal:

  Zdravim lidi porad badam po digitalnim kompaktu kterej by dokazal vyfotit blesk.znam jen canon G10 do G12 ktere jsou kompaktibilni s triggerem ale uz nejsou k sehnani tak prosim o tipi a rady piste na email zlejsi.pavel@seznam.cz diky

 6. Ivoš napsal:

  To se vám to fotí bouřka na digitál 🙂 …. Začínal jsem na Zenitu, a pokračoval jsem Canonem 3000 a 30. Fotit bouřku na film, to je teprve řehole :-), ale bavilo mě to. Používal jsem násobnou expozici na jedno políčko pro úsporu materiálu. Výsledky byly nevalné, až na jeden snímek na kterej jsem hrdej. O pár baráků dál to trefilo barák. Dnes pokračuju na EOS 20 D, 40 D a 5 D. V podstatě dodržuju rady zmíněné v článku. Chtělo by to ještě širší sklo, a nějakou nadstavbu ve střeše s lepším výhledem. To sklo je reálnější. Je těch zajímavých bouřek ale čím dál míň. Teda tady u nás. Ta dnešní stála za prd. Ale autorovi děkuju za článek, a nadšencům přeju ať se daří…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *