Recenze: Fujifilm Instax Mini 50S

mini50sRecenzí na klasické digitální fotoaparáty je všude plno. V tomto článku se podíváme na něco netradičního. Jedná se o insantní fotoaparát, který zhotovuje fotografie hned po pořízení.

Tento týden jsem měl k dispozici k testování instantní fotoaparát Fujifilm Instax Mini 50S. Řada Instax se dělí na dva formáty, dle velikosti fotografií – mini a wide. Testovaný přístroj používal menší, vizitkový, formát fotografie.

Hned na úvod zdůrazním, že se nejedná o náhradu běžných fotoaparátů. K tomu přístroj není určen. Rád bych se v tomto článku zaměřil na postřehy z týdenního používání a zároveň bych rád nastínil možnosti, které takový přístroj nabízí. Na první pohled se jedná o takovou „hračku“ pro nenáročné fotografy. Hodit se může ale i profesionálním fotografům. Nejdříve se ale podíváme na to, jak přístroj vypadá a jak se s ním fotí.

Vzhled, funkce a ovládání

Už z designu foťáku lze vyčíst, že se nejedná o nějaký seriózní přístroj pro běžné focení. Tělo je vyrobeno z lesklého plastu a k ovládání je k dispozici několik tlačítek:

  • dvě spouště – jedna pro focení na výšku (což bude v tomto případě nejčastější způsob focení) a druhá pro focení na šířku.
  • tlačítko pro nastavení světlosti snímků – nabízí jednoduchou možnost kompenzaci expozice. Konkrétně lze nastavit kompenzaci v rozsahu +-2/3EV.
  • časová spoušť
  • režim blesku – auto, vždy zapnut, vždy vypnut
  • zapínání/vypínání – po zapnutí se automaticky vysune objektiv.

Při focení na výšku se fotoaparát drží docela pohodlně a i přes lesklý povrch je úchop docela jistý a pevný. Při focení na šířku už je to s ergonomií horší. Výsledné fotografie mají stejně na spodní straně větší bílou mezeru, takže se předpokládá, že bude většina fotografií focena na výšku. Takže to ani nepovažuji za problém.

Na jednoduchém displeji vidíte jen nastavené možnosti (tedy jestli máte aktivovaný blesk, případně samospoušť) a taky počet zbývajících snímků. Fotografie se vkládají do fotoaparátu v pevném obalu. V balení je 10 fotografií a po prvním zmáčknutí spouště u nového balení vyjede místo fotografie přední kryt z balení. Na to je dobré myslet před samotným focením po výměně fotografií.

Dojmy z používání

Byla to má první zkušenost s podobným zařízením a musím se přiznat, že před první fotkou jsem byl trochu nesvůj. Vůbec jsem nevěděl, co od foťáku čekat a jakým způsobem automatika funguje. Zkusil jsem udělat pár testovacích snímků, abych se s tím trochu seznámil.

Průhledový hledáček je dost malý, ale i přesto se s nim komponuje docela dobře. Ovládání je jednoduché, takže tam není co řešit. Z testovacích snímků jsem zjistil, že se na automatiku dá spolehnout. Jen mi přišlo, že především při focení s bleskem jsou fotky dost světlé, proto jsem často využil nastavení tmavších fotek (kompenzace expozice do mínusu).

Profesně se zabývám především focením lidí a tak jsem se rozhodl foťák otestovat při focení s modelkami. Během klasického focení se zrcadlovkou jsem několikrát vytáhl Instax a zkusil pořídit fotku i s nim. Na jednu stranu je to trošku stresující (člověk řeší, aby to vyfotil hned napoprvé správně, aby focená osoba zrovna nemrkla atd.), ale musím přiznat, že jsem si focení Instaxem fakt užíval.

Nedá se tomu upřít jakýsi WOW faktor. Ten pocit, když hned při focení máte hotovou fotku v ruce je hodně zajímavý a na okolí tím určitě uděláte dojem. Přeci jen tento typ fotoaparátů není zatím mezi lidmi moc rozšířen (i když při focení na Petříně jsme potkali jednu turistku s Instaxem Mini 7S).

Po zmáčknutí spouště vyjede hned fotografie, ale prvních několik sekund neuvidíte nic. Postupně se začnou objevovat první obrysy a později se začnou vykreslovat jednotlivé barvy. Celý proces trvá několik minut a je to docela zajímavé  s napětím sledovat, jak ta fotka vyšla. Jen jsem nikdy nevěděl, kdy už je fotka úplně hotová. Ty změny jsou tak pozvolné, že když to sledujete celou dobu, tak ten proces vyvolávání už moc nevnímáte v pozdějších fázích. V následujícím videu se můžete podívat, jak celý proces probíhá:

 

Nafocené snímky

img2593

Testovací snímky.Vpravo je vidět použití v tmavém interiéru hlavního nádraží v Praze. Interní blesk pořádně neosvítil postavy a snímek je hodně podexponovaný. V tmavších interiérech doporučuji tedy především focení zblízka a samozřejmě s bleskem.

 

img2592

Foceno při zatažené obloze, doblýsknuto bleskem.

 

img2591

Vlevo a vpravo foceno ve stínu. Uprostřed jsem se pokusil otestovat jak bude vypadat snímek nasvícen přímým slunečním světlem. Překvapilo mě, že snímek není přepálený.

 

img2590

Instax jen pro zábavu, nebo i seriózní využití?

Dříve jsem považoval tyhle kategorie foťáků spíše jako hračky. Po týdenním testování jsem ale dost změnil názor. Jako příklad můžu uvést mé první focení s Instaxem a modelkou. Fotili jsme nejdříve zrcadlovkou a vzniklo několik povedených snímků. Ale prostě s tím se u takového focení počítá a nikoho to zvlášť neohromí. Pak jsem udělal jeden snímek s Instaxem a kdybyste viděli tu radost a nadšení slečny. Oba jsme s napětím sledovali, jak se snímek postupně vykresluje a byli jsme zvědaví, co z toho vznikne. Bylo to příjemné zpestření focení a já si uvědomil, že takové instantní fotky můžou posloužit i jako skvělý nástroj pro profesionální fotografy.

img1888

Taková instantní fotka pořízená třeba během klasického focení zakázky může posloužit jako skvělý dárek pro focené lidi. Ti budou nadšení a je šance, že o tom s nadšením poví i svým známým. Takže taková reklama zdarma 🙂 Stejně tak i při shánění nových klientů. Myslím, že když někoho vyfotíte Instaxem a s vyfocenou fotkou mu podáte i vizitku s kontaktem na vás, bude šance že se vám daná osoba ozve mnohem vyšší 🙂

Zhodnocení fotoaparátu

Na foťáku jako takovém není moc co dodat. Fotí se s ním dobře. Pokud bych měl ale něco vytknout, tak asi jeho velikost (96,5 x 112 x 49,5 mm). Nicméně chápu, že zde je výrobce dost limitován tou velikostí zásobníku s fotkami. Taky napájení pomocí dvou baterií typu CR2 mi úplně nevyhovovalo, přeci jen klasické AA baterie jsou (alespoň třeba u fotografů) mnohem praktičtější.

Pořizovací cena fotoaparátu je relativně nízká. To je trochu dohnáno cenou za film. Ten se prodává v balících po 10kusech a cena jednoho balení se pohybuje kolem 200Kč. Pokud máte v plánu cvakat stovky fotek měsíčně, asi to nebude to pravé pro vás. Pokud ale máte v plánu občas udělat nějakou zajímavou fotku, překvapit přátele a známe na různých akcích a nebo případně využít instantních fotek při práci s klienty, je Fujifilm Instax Mini 50S dobrou volbou. Případně se můžete porozhlédnout po levnějších modelech z řady Instax.

Další ukázky a dojmy z používání Instaxu (tentokrát model Mini 7S) můžete najít v tomto článku na webu acupofstyle.com.

Fotoaparát můžete zakoupit například ZDE.

Děkuji českému zastoupení Fujifilmu za zapůjčení fotoaparátu.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *