Recenze: Fujifilm FinePix F770EXR

Fujifilm FinePix F770EXR je kompaktní fotoaparát, který nabídne velký rozsah ohnisek v malém těle. V této recenzi najdete několik postřehů z používání fotoaparátu.

Nejdříve krátké seznámení. Fujifilm F770EXR má 16Mpx EXR CMOS snímač, objektiv s rozsahem ohnisek 25-500mm (ekv. kinofilmu) se světelností f3,5 – f5,3, Full HD video (1080p) a zabudovaný GPS modul.

Prohlídka fotoaparátu a jeho ovládání je vidět v tomto videu:

Dojmy z používání

Fotoaparát jsem několik dní nosil sebou. Jako první věc musím vyzdvihnout ergonomii – s foťákem se mi i přes jeho malé rozměry fotilo velmi dobře. Ovládání je na poměry kompaktních fotoaparátů dostatečně pohodlné, tlačítek je dost a nebudete muset pro každou změnu chodit do menu. Potěšilo mě dobře dostupné Fn tlačítko, kterému můžete nastavit jednu z mnoha funkcí. Já si na to třeba nastavil volbu ISO.

picadditional09 picadditional10

I přesto, že fotoaparát nabízí poloautomatické a plně manuální režimy, stejně jsem asi nejčastěji používal automatický EXR režim, který sám rozpozná scénu. Při nastavování expozičních hodnot manuálně jste omezeni časy v rozmezí 1s – 1/2000s a třemi hodnotami clonového čísla (v závislosti na zvolené ohniskové vzdálenosti). I tak je to ale velká výhoda. Potěší taky možnost fotit do formátu RAW, kdy máte při vyvolávání snímku v počítači více možností pro úpravu.

Ostření je za dobrého světla dostatečně rychlé. S ubývajícím světlem je ostření horší. Na žádné větší problémy s ostřením jsem nenarazil.

Optickou stabilizaci oceníte především při použití delších ohniskových vzdáleností. Rozsah ohnisek je velký a zoomování je dostatečně rychlé. Problém je, že se při zoomování projevuje docela hlasitý zvuk, který vadí především při záznamu videa. Viz ukázka níže.

Co mě při focení vadilo byla doba zapínání přístroje. Obraz na displeji se objeví téměř okamžitě, ale pak ještě musíte několik sekund čekat, než budete moci pořídit snímek. Při procházení okolím jsem měl raději fotoaparát vypnutý (abych lépe ochránil objektiv při přenosu) a když jsem viděl zajímavý moment, musel jsem doufat, že se foťák stihne zapnout, než daný moment pomine. Toto považuji za důležitý údaj především pro ty, kteří často fotí momentky (například děti, případně různé akce).

Dále se mi na fotoaparátu líbila možnost fotit panoráma (i v rozsahu 360°). V tomto režimu stačí zmáčknout spoušť a otáčet s fotoaparátem kolem sebe. Průběžně se zachycují snímky a po otočení o zvolený úhel se snímání ukončí a během chvíle se složí výsledná fotografie. Záleží na tom, jak přesně s fotoaparátem otáčíte. Z mých pokusů to ale vycházelo docela dobře a fotografie byly složeny správně.

Ukázka záznamu videa

Shrnutí

Jedná se o poměrně zajímavý přístroj, vzhledem k ceně. Dle Heureky jej můžete pořídit již od 4999Kč. Fotoaparát ocení především ti, kteří nevyžadují perfektní obrazovou kvalitu, ale dají přednost malým rozměrům a velké nabídce funkcí. Je vhodný jako fotoaparát k dokumentaci různých výletů a cest. Pří váze 234 gramů o něm ani nebudete vědět. Při cestování je ovšem důležité zmínit výdrž baterie. Tu výrobce udává na nějakých 300 snímků, což se může při aktivním používání GPS a častém focení s bleskem ještě dále snížit.

Fotoaparát naopak nedoporučuji lidem, kteří fotí nejčastěji ve špatných světelných podmínkách. Světelnost objektivu není nijak oslňující a v horších světelných podmínkách tak budete muset nastavit vyšší ISO (což u přístrojů s malým snímačem znamená poměrně hodně šumu). Taky to nebude úplně ideální fotoaparát pro focení akčnějších záběrů.

Pod článkem najdete galerii fotek, které jsem s tímto fotoaparátem pořídil během několikadenního testování.

Fujifilm F770 můžete koupit v obchodu fujifoto.cz.

Bohužel až při psaní tohoto článku jsem zjistil, že jsem celou dobu měl nastavenou velikost snímků jen na 8Mpx (v některém z EXR režimů se potom automaticky mění velikost právě na tuto hodnotu, já to měl ovšem nastavené napevno). Poslední fotka je pak v plném rozlišení. Žádná z fotek není nijak upravovaná.

Graf ceny produktu Fujifilm FinePix F770 poskytuje server Heureka.cz

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *