Inspirace pro výběr lokalit při focení lidí

Fotíte lidi a často si lámete hlavu nad tím, kde je fotit? V tomto článku najdete několik fotografií, které vás možná inspirují při hledání zajímavých lokalit a zákoutí pro fotografování.

Dá se říct, že fotit lidi se dá opravdu kdekoliv a záleží jen na tom, jakým způsobem dokážete danou lokalitu využít. Tímto článkem bych vám rád nabídl trochu inspirace, abyste se měli od čeho odrazit, až příště půjdete fotit lidi.

img1499

Jako první musím zmínit koleje. Ty jsou opravdu skvěle použitelné – dobře se dají využít k vyplnění obrazu, focená osoba po nich může kráčet, může stát uprostřed, nebo si na ně sednout. Možností je hodně, jen je potřeba dát pozor na příjíždějící vlaky.

img0942 

Sloupy, stromy, zdi…to vše se dá využít k tomu, aby se focená osoba mohla opřít. Osobu pak můžete fotit z profilu, nebo mírně z boku jako u této ukázky. Naopak u těchto opřených póz není nejlepší fotit přímo zepředu.

 

img0962 img5916

Okna, dveře, různé průchody, díry ve zdech a podobně se dají hezky využít k rámování fotky.

 img3631

Podchody, sloupy, aleje stromů…to vše se dá také hezky využít k ohraničení fotky. Ne vždy budou takové lokality krásně symetrické, ale i tak to bývá na fotkách zajímavý prvek. Nemusíte se ani bát středové kompozice, ta bude v takových místech vypadat většinou dobře a bude pravděpodobně i vhodná.

img4648 img9099

Lavičky jsou skvělými pomocníky při focení lidí. Zvlášť, když je pozadí za nima zajímavé. Při focení v parcích určitě zkuste i několik snímků z laviček. Můžete experimentovat s různými úhly, zabírat celou lavičku zepředu, nebo mírně ze strany…nebo dokonce můžete zabrat jen část lavičky jako je na ukázce vlevo.

 

img6076 img2160

Je všude kolem vás nezajímavé pozadí? Nevíte, kam postavit focenou osobu? Postavte ji ke zdi a zbytečně z toho nedělejte vědu. A je jedno, jestli půjde o krasnou cihlovou zeď jako u příkladu vlevo, nebo o obyčejnou bílou zeď jako na příkladu vpravo. Obrovskou výhodou tohoto řešení je fakt, že nemusíte vlastnit světelný objektiv, kterým byste rozostřili rušivé pozadí. Takové snímky zvládnete bez problémů i kompaktem, nebo mobilem…nebo čímkoliv, co dokáže dělat fotky 🙂

 

img2307

Při focení u zdi zkoušejte vyplnit snímek i nějakými dalšími prvky. Okna, různé dekorace, dveře a podobně. Experimentujte se symetrickými tvary a nebojte se symetrii narušovat. Třeba zde se jednalo na první pohled o nezajímavý barák s nepěknými mřížemi. Všimntěte si, jak smutná (až depresivní) póza a výraz hezky ladí k mřížím na oknech a nevzhledné fasádě.

img2349

Naopak třeba zde bylo už na první pohled jasné, že jde o krásné pozadí na fotky. Dveře se dají také velmi dobře využít. Zvlášť když mají nějakou zajímavou dekoraci, nebo se jedná o nějaké již hodně zchátralé dveře. Jen pozor na hodně ozdobené dveře – tam může dekorace dveří zbytečně odvádět pozornost od focené osoby.

 

img2209

Schody, zábradlí, uličky, cesty…to vše můžete krásně využít k vyplnění snímku. Focenou osobu můžete na schody posadit, můžete ji nechat kráčet po schodech a nebo jen stát dole pod schody a zabrat ji tak, aby schody tvořili pozadí fotografie. Záleží na prostředí kolem a snažte se využít maximum z dané situace.

  img5867

Vysoká tráva je také na focení skvělá. Odpadnou vám tak starosti se zachycením celé postavy a můžete osobu hezky schovat do trávy. Trávu pak můžete využit i k zaměstnání rukou focené osoby. Může si se stébly trávy hezky hrát. Jen pozor, ať vám stébla trávy nelezou před obličej a zbytečně tak neruší.

 

Fotit se dá všude

Výběr te správné lokality k focení může být někdy obtížný. Například na vybrané lokalitě bude svítit ostré slunce, nebo se naskytne jiná překážka. Důležité je učit se hledat zajímavé zákoutí, ať už jste kdekoliv. Je sice příjemné jít někam najisto a vědět alespoň přibližně kde a co budete fotit. Mnohem důležitější je ale umět improvizovat a hledat zajímavé zákoutí i v neznámých oblastech. A co více – učit se fotit i na nezajímavých místech tak, aby z toho byly povedené fotky.

Snažte se také podněcovat kreativitu u focených lidí. Když jim poskytnete dostatek prostoru, často přijdou s velmi zajímavými nápady. Nebojte se ptát na jejich názor, případně si zkuste nechat poradit, pokud danou lokalitu znají lépe než vy. A pokud je napadne něco dobrého, nešetřete s chválou 😉

Nebojte se tedy experimentovat a přehnaně se nezatěžujte hledáním „dokonalé“ lokality. Místo toho se soustřeďte, aby se focená osoba cítila uvolněně a pak vzniknou skvělé fotky. Pokud vás focení lidí zajímá, podívejte se na mou knihu Jak na focení portrétů.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *