Recenze: Fujifilm X20

Fujifilm X20 je pokročilý kompaktní fotoaparát, který zaujme především svým světelným objektivem a kvalitním zpracováním.

Jedná se o větší kompaktní fotoaparát, na kterém naleznete mnoho ovládacích prvků, průhledový optický hledáček, sáňky na externí blesk a také světelný objektiv. Uvnitř fotoaparátu je 12Mpx X-Trans CMOS snímač o velikosti 2/3″. Oproti předchozímu modelu je navíc snímač vybaven technologií detekce fáze, což znamená rychlejší ostření.

img8585 img8588

Ergonomie a ovládání

Díky svým větším rozměrům (oproti běžným kompaktům) se fotoaparát drží a ovládá velmi dobře. Velkou zásluhou na tom má objektiv, kterým zoomujete ručně a můžete si tak fotoaparát přidržet levou rukou za objektiv (tedy stejně, jak jste zvyklí z velkých fotoaparátů). Objektiv nabídne rozsah ohnisek 28-112mm (ekv. kinofilmu) a světelnost f/2-2.8. Objektiv slouží zároveň k zapínání a vypínání přístroje.

dscf7688 dscf7689

Ukázka nejširšího a nejdelšího ohniska, foceno ze stejného místa.

 

Na horní straně naleznete malý vyskakovací blesk, sáňky na externí blesk, otočný volič s expozinčími režimy, spoušť, otočný volič pro kompenzaci expozice a tlačítko Fn, kterému můžete přiřadit jednu z mnoha dostupných funkcí. Vzadu zaujme především optický průhledový hledáček, který je doplněn malým displejem, díky kterému v hledáčku vidíte expoziční údaje a informace o zaostření. Pokrytí hledáčku je přibližně 85%, takže slouží jen přibližné kompozici snímku. Naštěstí je přítomná i dioptrická korekce.

Pod hledáčkem najdete 3″ displej, který má 460 000 obrazových bodů. Vlevo od něj se nachází čtveřice tlačítek – prohlížení fotografií, měření expozice, sériové snímání a vyvážení bílé. Vpravo od displeje je pak kruhový volič pro nastavování clony. Pod ním tlačítko pro zámek expozice/zaostření. Jako hlavní ovládací prvek je pak čtyřcestný volič pro nastavení AF bodů, makro režimu, blesku a časové spouště. Kolem tohoto voliče je navíc otočný kruh, kterým lze nastavovat expoziční čas v manuálním režimu. Pod nim už je jen tlačítko zpět a tlačítko pro zobrazení rychlého menu.

No a nakonec je ještě na přední straně fotoaparátu přepínač mezi zaostřováním AF-S, AF-C (kontinuální) a manuálním ostřením.

Držení fotoaparátu je pohodlné – jednak díky tomu, že si jej můžete druhou rukou přidržet za objektiv, ale taky díky pogumované části u palce. Ovládacích prvků je zde dost, takže samotné nastavování přístroje je velmi rychlé a pohotové.

Jak se s nim fotí

Fotoaparát se zapíná vysunutím objektivu a první snímek můžete pořídit téměř okamžitě, bez větší prodlevy. Díky ručnímu zoomování se mi fotilo velmi dobře. Autofocus je dostatečně rychlý a pro většinu případu naprosto dostačující.  Navíc je přepnutí na manuální ostření velmi rychlé a díky velké hloubce ostrosti není problém ani ruční zaostřování. To je zjednodušené funkcí focus peaking, kdy se zvýrazňují kontrastní hrany a vy tak snadněji poznáte, kam je zaostřeno.

Co pro mě bylo hodně důležité bylo celkové ovládání. Ze zrcadlovky jsem zvyklý, že vše mám hezky po ruce a nemusím kvůli každé změně nastavení chodit do nabídky. Zde jsem měl stejný dojem. Vše co jsem si potřeboval během focení přenastavit jsem měl hezky po ruce, takže focení pro mě bylo příjemné.

dscf9010 dscf7685_0

Tichou závěrku oceníte při focení různých akcí, nebo při focení v místech, kde by mohl hlasitý zvuk závěrky rušit okolí. Ocení to také fotografové, kteří se zajímají o pouliční fotografii…díky malým rozměrům a tiché závěrce tak můžete být velmi nenápadní. Rozsah 28-112mm by měl pokrýt většinu možných situací. Zde je například využití širokého ohniska (vlevo), kdy jsem stál téměř hned za pánem. Vpravo je zase ohnisko 112mm.

 

Velká výhoda je přítomnost hledáčku. Ten je sice jen průhledový, ale doplněn jednoduchým displejem s expozičními údaji. Taky v hledáčku uvidíte, kam přibližně fotoaparát zaostřil. Pokrytí hledáčku není stoprocentní a neslouží k přesnému komponování. V určitých situacích je ale focení přes hledáček určitě vhodnější, než přes displej. Přesnou kompozici pak můžete později doladit ořezem. Díky senzorům u hledáčku se displej po přiložení k oku automaticky vypne, což může dále prodloužit výdrž akumulátoru.

Co bych ještě vypíchl jako velkou výhodu je tichá závěrka. Pokud vypnete přehrávání zvuku závěrky v nastavení přístroje, je samotná závěrka téměř neslyšitelná. Což oceníte především při focení na místech, kde by mohl zvuk závěrky rušit okolí. Pokud použijete externí blesk, můžete těžit z možnosti použít synchronizační čas až 1/1000s bez použití vysokorychlostní synchronizace.

Kvalita fotografií

CMOS snímač je sice vyroben technologií X-Trans, ale oproti jiným modelům z řady X má menší rozměry, přesněji 2/3″. Což je více, než třeba konkurence v podobě pokročilých kompaktů jako například Canon G15, Olympus XZ-2, Nikon P7700, nebo třeba Panasonic LX7. Ve srovnání s APS-C snímačem, který naleznete ve vyšších modelech řady X (například nedávno recenzovaného Fujifilmu X-M1), je to ale snímač malý.

Menší snímač obvykle znamená horší obrazovou kvalitu u vyšších hodnot ISO. Naštěstí díky světelnému objektivu s optickou stabilizací nebudete muset používat moc vysoké citlivosti. Na ohnisku 28mm máte k dispozici clonu f/2, což je perfektní kombinace při focení v interiérech a celkově za slabého osvětlení.

dscf9033 dscf9109

I scény s velkým dynamickým rozsahem zvládá fotoaparát dobře. Při focení do rawu navíc máte ještě prostor k vytažení informací z přeexponovaných/podexponovaných míst.

 

Dostupné ISO je v rozsahu 100-3200. V případě focení pouze do JPEGu lze nastavit ISO až 12800. Docela bezpečné je z hlediska šumu a zachovádní detailu ISO 800. Na vyšších citlivostech už se detaily dost ztrácí a šum je znatelnější, zde se už citelně projevuje fyzická velikost snímače. Stále je ale možnost snímky pořizovat ve formátu RAW a následně je upravit po svém. Porovnat výsledky na jednotlivé ISO můžete na webu dpreview.com.

Vzhledem k velikosti snímače nelze očekávat velké možnosti pro práci s hloubkou ostrosti. Pokud ale maximálně zazoomujete a nastavíte nejnižší clonové číslo, lze dosáhnout přijatelně rozostřeného pozadí, viz tato ukázka.

dscf90481

Foceno na 112mm a clonu f/2.8. Pozadí bylo od místa zaostření dost daleko, proto je na snímku takto rozostřené. Na této fotografii lze hezky vidět množství detailů, které snímač zachytí (plné rozlišení zde). Fotografie je vyvoláná z RAWu v Apple Aperture, kde bylo provedeno několik úprav.

 

Více ukázkových snímků najdete pod článkem. Pokud není řečeno jinak, ukázkové snímky jsou originální JPEGy, které vylezly z fotoaparátu, bez jakýchkoliv úprav. Vyvážení bílé bylo nastaveno na automatiku.

Shrnutí

Fujifilm X20 není sice kvůli vyčnívajícímu objektivu příliš kompaktní na poměry malých kompaktních fotoaparátů. Ve srovnání se zrcadlovkama je ale naopak velmi skladný a brašně/batohu nezabere téměř žádné místo. Svými parametry se perfektně hodí jako cestovní fotoaparát (pokud si pořídíte zásobu náhradních akumulátorů, udávaná výdrž je 270 snímků). Je nenápadný, tichý a rychlý, což ho předurčuje k tomu, abyste s ním fotili různé akce a dokumentovali tak dění kolem sebe.

Fotoaparát také ocení majitelé velkých zrcadlovek, kteří by chtěli mít přístroj pro každodenní přenášení, aniž by museli trpět nepohodlné ovládaní a nízkou kvalitu snímků.

Fotoaparáty Fujifilm a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

 

Graf ceny produktu Fujifilm FinePix X20 poskytuje server Heureka.cz

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *