Kde hledat fotografie pořízené konkrétním fotoaparátem nebo objektivem?

Při vybírání nového fotoaparátu nebo objektivu budete chtít vidět, jaké fotografie dané zařízení dokáže produkovat. Kde můžete nejsnadněji prohlížet fotografie ve vysokém rozlišení, které byly pořízeny vámi vybraným fotoaparátem nebo objektivem?

Pořízení fotografické výbavy není levnou záležitostí a proto většina fotografů před samotnou koupí nejdříve pořádně prozkoumá, jestli daný výrobek stojí za to. Existují sice recenze a různé testy fotoaparátů a objektivů. Ty ovšem někdy nemusí stačit k tomu, abyste si dokázali udělat jasný obraz o tom, co je s danou technikou proveditelné.

Velkým pomocníkem je web pixel-peeper.com, díky kterému si můžete jednoduše procházet stovky fotografií v plném rozlišení. To vše lze filtrovat na základě vybraných kritérií.

Například pokud vás zajímá konkrétní fotoaparát, můžete fotografie dále omezit na základě rozsahu ISO a taky expozičního času. Třeba pokud vás zajímá, jak si fotoaparát vede při vysokých citlivostech. Také lze vybrat minimální rozlišení fotografie – v případě, že autor fotografii zmenšil, nebo ořízl.

U objektivů pak můžete omezit výběr fotografií na základě ohniskové vzdálenosti, použité clony a taky stejně jako v předchozím případě můžete vybrat minimální rozlišení fotografie.

full-data-lazy-sizesamplephotosfromcanon85mmf18

Ukázka prohledávání snímků pořízených objektivem Canon 85mm F/1.8

U vybraných fotografií najdete základní expoziční údaje, odkaz na fotografii a taky přímý odkaz na fotografii v největším rozlišení. Procházení fotek je tak velmi rychlé a efektivní. Všechny fotografie pocházejí z Flickru. A výběr je opravdu široký. Díky tomu si tak můžete udělat mnohem lepší obrázek o tom, co s danou technikou lze provádět.

Oproti běžným testům a srovnáním jsou zde fotografie samozřejmě již upravené. Takže už nepoznáte, jak autor do fotografie zasahoval.

Projekt najdete na adrese: www.pixel-peeper.com

Další nástroje

Pokud jde o srovnání fotoaparátů, můžete využít skvělý porovnávací nástroj na dpreview.com. Tam mají starší verzi srovnávače a nedávno představili i novou verzi, ve které je ale zatím méně fotoaparátů na srovnání.

imagecomparisondigitalphotographyreview

Můžete vedle sebe srovnat až čtyři různé fotoaparáty. Na výběr je výstup JPEG nebo RAW a taky hodnota ISO. Vlevo vidíte celý obrazec a klikáním do něj můžete vybrat, kterou oblast chcete porovnat.

Objektivy mezi sebou můžete porovnat na webu the-digital-picture.com. Stačí vybrat dva objektivy, fotoaparát (u některých objektivů lze vybrat mezi více fotoaparáty), ohnisko a clonu. Zobrazí se výřez z testovací scény a po najetí myši nad obrázkem si přepnete zobrazení na druhý vybraný objektiv.

sigma50mmf14exdghsmlensimagequality

Užitečné je srovnávání nejen v centrální části snímků, ale také v krajních oblastech. Ty bývají totiž u objektivů problematické a kvalita obrazu tam bývá horší.

 

Znáte nějaké další nástroje, které by mohly pomoci při vybírání nové výbavy?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *