Zjistěte, jak byly cizí fotografie nasvíceny

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakým způsobem autor cizí fotografie celou scénu nasvítil? Jaké světla použil a jakým způsobem je rozmístil?

Je skvělé se inspirovat a učit od zkušenějších fotografů. Prohlížení cizích fotografií se můžete lecco naučit, nebo sebrat inspiraci pro vaši další tvorbu. Pokud vás ale bude zajímat, jaké svícení autor fotografie použil, budete mít smůlu. V lepším případě si totiž prohlédnete jen expoziční údaje z EXIFu, které vám ale většinou budou k ničemu. Občas se fotografové podělí o detaily toho, jaké svícení bylo použito. Ale je to spíše výjimka. Kde tedy hledat tyto informace?

Na webu Strobox.com najdete přes 10 000 fotografií od různých fotografů. Ke každé fotografii najdete informace o tom, jak byla nasvícená. A to formou jednoduchého schématu, na kterém snadno zjistíte, kde byly umístěné jednotlivé zdroje světla a jaké modifikátory světla byly použity.

Procházením jednotlivých snímků si tak hezky můžete nastudovat, jaký je rozdíl mezi použitím deštníku a softboxu. Jaký efekt dělá beautydish a jak rozmístění světel ovlivní snímanou scénu. Kvalita snímků je dost různorodá, ale naštěstí si můžete výsledné fotografie seřadit podle počtu shlédnutí, komentářů, nebo podle oblíbenosti.

Užitečné jsou také filtry, kterými můžete omezit zobrazované fotografie. Jednak podle kategorií (jako například jídlo, glamour, portrét, svatba), ale taky podle použitého svícení. Snadno si tak můžete nechat zobrazit jen portréty nafocené skrz deštník.

stroboxdetail stroboxhomepage

Vlevo titulní stránka s možností vyfiltrovat fotografie / vpravo detail vybraného snímku se znázorněným schématem a doplňujícími informacemi o vzniku snímku

 

Web najdete na adrese strobox.com

Další zdroje

Aktualizace: Byl jsem upozorněn na další projekt podobný Stroboxu. Jedná se o web Sylights.com.

Na Stroboxu kromě fotografií doplněnými schématy svícení najdete i řadů tipů na videa o svícení. Osobně doporučuji sérii videí od Adoramy, ve kterých Joe McNally popisuje jak vznikly některé jeho fotografie. Viz třeba tento díl:

Další díly pak najdete ZDE.

Zajímavé informace o svícení si můžete také vyslechnout od Gregory Heislera. Ten se často snaží o to, aby svícení dávalo smysl a zapadlo tak do okolí, ve kterém snímá jednotlivé osoby. Třeba jak to popisuje na následujícím videu.

Pokud znáte další zajímavé zdroje, podělte se o ně v komentářích. 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *