7 tipů jak urychlit práci s fotkami

Taky raději trávíte čas focením, než jejich tříděním a úpravou na počítači? Jak si práci urychlit tak, aby bylo více času na samotné focení?

1. Najděte si aplikaci, která vám vyhovuje

Je hodně důležité pracovat s takovými nástroji, které vám vyhovují. Neexistuje jediné dokonalé řešení, musíte si vybrat takové, které bude vyhovovat vaším potřebám. Práce s fotkama by měla být rychlá a jednoduchá – neměli byste se v aplikaci ztrácet a řešit nepodstatné věci.

Osobně jsem jen změnou aplikace ušetřil hodiny času a zároveň mě začala práce s fotkama více bavit. To co jsem dříve upravoval hodiny se nyní zkrátilo na několik minut.

2. Naučte se používat klávesové zkratky

Pokud často využíváte nějaké funkce programu, zjistěte si, jestli se na ně nedá použít klávesová zkratka. Nemusíte se zdlouhavě učit desítky různých klávesových zkratek. Začněte u těch nejpoužívanějších funckí a postupně se učte nové. Je to rychlejší a pohodlnější. Můžete se tak více soustředit na samotnou fotku.

3. Upravujte fotky hromadně

Upravovat každou fotku zvlášť je dlouhé, nudné a otravné. Nepracujte těžce, ale chytře. V případě podobných snímků (například série focená za stejných podmínek) můžete úpravy aplikovat na více snímků. Samozřejmě to neplatí třeba pro lokální úpravy (retuše, zesvětlování a ztmavování…), ty musíte aplikovat na každou fotku zvlášť.

Ne všechny aplikace pro práci s fotkami toto umožňují. Osobně doporučuji vybírat z těch, které hromadné úpravy nabízejí.

 

aperture1

Díky tomu, že mám nejčastější základní úpravy uloženy ve formě tzv. presetů, je například úprava takové fotky otázka několika kliknutí. Nejvíce času pak zabere drobné ladění barev, křivek a pak provedení lokálních úprav a retuší. U dobře nafocených fotek stačí pár sekund a finální fotka je hotova.

 

4. Mějte v archivu pořádek

Využívejte chytré nástroje pro organizaci fotografií. Dnes nabízejí aplikace pro práci s fotkama hromadu možností, jak snímky lépe organizovat. Ať už to jsou klíčová slova, geolokace, detekce obličejů, nebo obyčejné třídění do adresářů – to vše můžete využít k vytvoření pořádku.

Zvlášť při větším množství fotografií budete za nějaký řád rádi. Nebudete pak hodiny hledat konkrétní snímek a budete mít přehled nad tím, co máte za snímky. Osobně jsem začínal s chaotickým archivem, přešel jsem na hodně organizovaný archiv. Nakonec jsem skončil někde mezi – ve fotkách se orientuji velmi rychle, i když to s tříděním a popisováním fotek vůbec nepřeháním.

Většinou stačí organizace fotek do složek například podle událostí ve stylu „2014-02-22 Výlet do Prahy“. Díky tomu se ve fotkách zorientujete i bez speciálních nástrojů pro organizaci snímků. Opět si ale vše budete muset přizpůsobit svým potřebám.

5. Pracujte na dostatečně výkoném počítači

Není nic horšího, než při práci čekat dlouhé minuty, než se vámi provedená úprava projeví. To dokonale odradí od jakýchkoliv úprav a bude to neskutečné utrpení. Pro rychlejší práci je asi nejdůležitější výkonný procesor a taky dostatečně velká operační paměť RAM. Určitě neuděláte chybu zvolením rychlého disku a některé aplikace dokáží využít i výkon grafické karty a úpravy budou pak ještě rychlejší.

Pokud si ale nemůžete momentálně dovolit výkonější stroj, zkuste se podívat po jiných aplikacích pro práci s fotkama. Některé aplikace totiž můžou být na stejném stroji rychlejší.

6. Zpracovávejte snímky průběžně

Když budete dlouho fotit a budete zpracování snímků odkládat, skončíte s tisíci fotkami ve frontě. Když uvidíte to množství, veškerá chuť s tím něco udělat poklesne k bodu mrazu. V takovém případě je lepší si vždy hromadu rozdělit na několik menších dávek a ty postupně zpracovávat.

Nejlepší je ale fotky zpracovávat postupně a co nejdříve od doby focení. Nebo alespoň proveďte základní protřídění (smazání úplně nepovedených a duplicitních snímků) a další úpravy si nechte na dobu, až budete mít čas a náladu. Na druhou stranu, někteří fotografové nechávají své snímky odležet třeba i několik měsíců a vrací se k nim s odstupem.

7. Upravujte často

Častějším upravováním fotek si osvojíte postupy a práce bude rychlejší a efektivnější. Už nebudete muset zdlouhavě přemýšlet, jak docílit požadované úpravy. Zároveň už budete mít v oku, co se kterým snímkem můžete provádět. Častěji už budete mít konkrétní cíl úprav, místo počátečního postupu pokus/omyl. Projeví se to pak i při fotografování. Dokážete si už před stiskem spouště představit, jak bude výsledná fotografie vypadat.

Na závěr bych se rád zeptal, jak to máte s efektivitou při práci s fotkami vy? Taky se snažíte čas strávený u počítače snížit na minimum, aby bylo více času na focení? Co vám k tomu pomáhá?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *