Recenze: Fujifilm X100S

Otestoval jsem Fujifilm X100S – kompaktní fotoaparát s velkým snímačem, světelným objektivem s pevným ohniskem a retro designem.

Dlouho jsem zvažoval, jakým způsobem pojmout tuto recenzi. Fujifilm X100S je totiž docela specifický fotoaparát, který zaujme jen určitou část fotografů. A já mezi ně patřím. Už od vydání X100S jsem po něm pokukoval a přemýšlel nad jeho koupí. Proto bude tato recenze trochu odlišná. Pokusím se v ni přiblížit specifika tohoto fotoaparátu a popsat, v jakých situacích oceníte naplno jeho potenciál. Zároveň jsem jej podrobil přísnějšímu testování, protože jsem na něj nahlížel jako na můj případný budoucí fotoaparát.

img6310 img6311

Hlavní parametry

Asi nejdůležitější části fotoaparátu jsou snímač a objektiv. Snímač velikosti APS-C je vyroben technologií X-Trans CMOS II a umožňuje automatické zaostřování pomocí detekce fáze. Objektiv je pevně zabudovaný, tedy nevyměnitelný a má ohnisko 23mm (35mm ekv. kinofilmu) se světelností f2. Z těchto dvou informací si lze snadno odvodit dvě výhody: 1. lze pracovat s hloubkou ostrosti a 2. je možné fotit i za horších světelných podmínek.

Hned další důležitý prvek je hybridní hledáček. Můžete si přepínat mezi optickým a elektronickým hledáčkem. Jde o stejný typ hledáčku, jako například v modelu X-Pro1. Oproti němu lze ale nastavit dioptrickou korekci.

Dále zaujmou ovládací prvky. Na horní straně fotoaparátu najdete otočný volič pro nastavení expozičního času a na objektivu pak kroužek pro nastavení clony. Na horní straně se taky nachází volič pro kompenzaci expozice s rozsahem +-2EV. Hned vedle se pak nachází jedno funkční tlačítko, kterému můžete přiřadit jednu z mnoha funkcí. Pro manuální ostření využijete ostřící kroužek na objektivu.

Mezi hlavní výhody řadím taky použití centrální závěrky umístěné v objektivu, díky které můžete synchronizovat blesk na téměř jakýkoliv čas. A zároveň také možnost využití zabudovaného ND filtru. K tomu se dostanu ještě dále v článku.

Čím je tak specifický

Je zde objektiv s pevným ohniskem 23mm (35mm ekv. kinofilmu), který nelze vyměnit. Je to prostě obrovské omezení a pokud vám toto ohnisko nebude pro váš styl práce vyhovovat, X100S pro vás nebude vhodný. Je sice možné pořídit předsádky pro změnu ohniska. Aktuálně v nabídce je širokoúhlá předsádka WCL-X100, která změní ohnisko objektivu na 19mm (28mm ekv. kinofilmu). Nedávno byla taky oznámena tele předsádka, která prodlouží ohnisko na cca 33mm (50mm ekv. kinofilmu). Vzhledem k ceně WCL-X100, která se pohybuje kolem 9000Kč, si myslím, že této možnosti využije minimum fotografů.

Další bod, který může některé odradit je retro design. Osobně se mi sice hodně líbí a beru to jako velkou výhodu fotoaparátu. Setkal jsem se ale i s několika fotografy, kteří toto brali jako velké mínus. Z několikadenního testování mi vyšlo, že většině lidí které jsem fotil se fotoaparát líbil a hlavně zaujal.

Pokud vám tedy nevyhovuje tato ohnisková vzdálenost nebo se vám hnusí retro vzhled, X100S pro vás pravděpodobně nebude vůbec vhodný fotoaparát.

Dojmy z několika dní s X100S

S fotoaparátem jsem chodil téměř každý den ven a fotografoval jsem především pouliční fotografie, inscenované portréty a momentky. Až na dvě výjimky jsem vycházel ven jen s fotoaparátem přes rameno. Žádný batoh, brašna, ani další vybavení. Chodil jsem po městě jen s X100S na rameni a náhradní baterií v kapse. Už toto byl pro mě osvobozující pocit. Běžně totiž tahám batoh s několika kilogramovou výbavou.

Hned zde musím vyzdvihnout důležitost sluneční clony. Ta je kovová, zlepšuje držení fotoaparátu a hlavně dobře chrání objektiv. Nosil jsem fotoaparát po městě bez jakéhokoliv obalu, ani krytku objektivu jsem neměl nasazenou. A i přesto jsem se o fotoaparát vůbec nebál. Jeho zpracování je na hodně vysoké úrovni. Displej a zadní stěnu při nošení přes rameno chránilo mé tělo a objektiv byl pak chráněn sluneční clonou. Osobně bych ještě zvážil pro jistotu použití UV filtru jako další ochrany objektivu.

Co se týká ovládání a ergonomie, byl jsem až na pár drobností spokojen. Trochu mi vadil nedostatečný prostor pro palec pravé ruky. Často jsem omylem mačkal některé z blízkých tlačítek. Dá se na to zvyknout, ale trochu více prostoru by se zde hodilo. Nebo v lepším případě nějaký výstupek, jako například u nového modelu Fujifilm X-T1.

Co mi ovšem vadilo hodně je přepnutí do režimu prohlížení snímků. Při mém stylu práce často ukazuji foceným lidem výsledek na displeji fotoaparátu. Když pořídíte snímek, zobrazí se určitou dobu na displeji (dá se nastavit jak dlouho). Pak zmizí. Když zmáčknete tlačítko pro prohlížení snímků, nejdříve se na chvíli objeví poslední snímek, pak problikne černá obrazovka a zavře se hledáček a teprve potom se objeví vyfocený snímek. Je to pro mě hodně nepříjemné, protože často jsem kvůli tomu lidem ukazoval černou obrazovku a nebo jsme zbytečně čekali, než se snímek zobrazí. Ocenil bych okamžité zobrazení náhledů. Na druhou stranu abych zde jenom nekritizoval, tak mají Fujifilm jednu moc užitečnou vlastnost. Jediným stiskem tlačítka přiblížíte fotografii v režimu prohlížení na 100% (co bych za to na svém Canonu dal).

Určitě vás bude hodně zajímat rychlost automatického ostření. Hybridní systém ostření (detekce fáze a detekce kontrastu) slibuje rychlejší zaostřování, než v dřívějších modelech řady X. Jak to ale funguje v praxi? Zkusil jsem s X100S fotit za různých situací a podmínek a rychlost ostření je v běžných podmínkách dostatečně rychlá. Mnohokrát se mi povedlo při chůzi zvednout fotoaparát k oku, rychle zmáčknout spoušť a pořídit snímek s minimálním spožděním a to vše když jsem byl v pohybu a focený objekt taky.

Problémy začnou teprve v horších světelných podmínkách, nebo v silném protisvětlu. Tam už se automatika chytá hůře a ostření trvá déle. Velikost bodu ostření můžete nastavit v několika krocích a přišlo mi, že s větší oblastí bylo ostření rychlejší a spolehlivější.

Co musím ale vyzdvihnout je dobře použitelné manuálním ostření. Mám horší zrak a na své zrcadlovce nejsem schopný ostřit manuálně – nedokážu přesně zaostřit na požadované místo. S Fujifilmem X100S mi manuální ostření problémy nedělalo a zvládal jsem ostřit i při rychlejších akcích. Pro pomoc se zaostřením můžete využít dva nástroje. Jeden rozdělí obraz na několik pruhů, kde je obraz různě posunut. Ostřením se obraz ve všech pruzích srovnává a když je srovnaný, znamenáto že máte zaostřeno. Druhý režim pak zvýrazňuje obrysy kontrastních (a tedy zaostřených) hran. V obou případech si můžete pomocí jediného stisku tlačítka přiblížit 100% zobrazení místa kam ostříte.

Režim s rozdělením obrazu na pruhy se mi vůbec neosvědčil. Zvýrazňování hran (focus peaking) mi přišlo mnohem užitečnější. Líbí se mi taky rychlost, jakou lze manuálně ostřit pomocí ostřícího kroužku na objektivu. Můžete tak jedním rychlým pohybem přeskočit z nejbližší zaostřitelné vzdálenosti na nekonečno. Naopak pokud chcete doladit přesný bod zaostření, stačí kroužkem otáčet pomaleji. Jediné problémy s manuálním ostřením nastaly při focení scén, kde bílé zvýraznění hran zanikalo s okolím. Hodila by se možnost změnit barvu zvýrazňování.

60dvsx100s

Pro pochopení mého nadšení ještě přikládám srovnání s mým fotoaparátem – Canon 60D s nasazeným Tamronem 17-50mm f2.8. Váhový rozdíl 1325g vs 445g. Samozřejmě nelze srovnávat přímo, každý je vhodnější pro jiné situace a jsou to zcela různé kategorie fotoaparátů. 

Elektronický hledáček je dost kvalitní, s dostatečným rozlišením a rychlou odezvou. Neměl jsem žádné problémy s používáním elektronického hledáčku a většinu času jsem komponoval právě přes něj. Odezva se zhoršuje s ubývajícím světlem, takže například ve špatně osvětlených interiérech už je zpoždění trochu znatelné. Je zde ale možnost kdykoliv přepnout pomocí páčky vepředu fotoaparátu na optický hledáček, ve kterém vidíte expoziční údaje a taky údaje o zaostření. Osobně jsem dával přednost elektronickému hledáčku. Ten optický jsem využil jen několikrát, kdy mi to přišlo rychlejší a kdy jsem ocenil, že vidím více než jen to, co bude v záběru.

Fujifilm X100S má navíc jednu výjimečnou vlastnost. Díky centrální závěrce můžete synchronizovat blesk na jakémkoliv čase. Klasické štěrbinové závěrky ve většině fotoaparátů umožňují používat blesk jen v čase do přibližně 1/200s (liší se v závislosti na konkrétním modelu fotoaparátu). Pokud v takových případech potřebujete použít kratší časy, lze využít externí blesky s režimem vysokorychlostní synchronizace. Tam ale dochází k odpálení několika slabších záblesků a výkon blesku je tak mnohem nižší. S X100S můžete tedy používat blesky na plný výkon a to i při focení s kratšími časy.

Tedy s určitými omezeními. Na plně otevřenou clonu f2 jste omezení expozičním časem 1/1000s. S každým zvětšením clonového čísla se dále rozšiřuje nabídka expozičních časů, které lze využít. Při cloně f4 to je 1/2000s a při cloně f8 už 1/4000s, což je zároveň nejkratší použitelný čas fotoaparátu. Tyto omezení platí obecně, nejen při použití blesku.

Abyste mohli fotit i za hodně silného světla na plně otevřenou clonu, nabízí fotoaparát možnost aktivovat vestavěný ND filtr (neutrálně šedý). Což je filtr, který ztlumí světlo dopadající na snímač. V tomto případě dojde k poklesu intenzity světla o 3EV. Aktivace filtru se provádí přes menu a je možné tuto funkci nastavit pro funkční tlačítko vedle spouště. Jen je potřeba si dát pozor na to, abyste nenechali aktivovaný ND filtr i ve špatných světelných podmínkách. Fotil jsem tak celý večer s ND filtrem, protože jsem si nevšiml malé ikonky s nápisem ND, která se na displeji objevovala.

Při testováni fotoaparátu jsem objevil jedinou závažnou chybu a to v číslování souborů. Pokud fotoaparát vytvoří složku s názvem 999_FUJI a v této číselné řadě dosáhnete čísla snímku 9999, nemůžete na kartu dále fotit. Očividně jde o chybu asi všech Fujifilm fotoaparátů (zde si stěžoval Martin Kozák na stejný problém u X-E1). Jediné řešení je ve formátu karty, což je obrovský problém když jste v terénu, máte už něco nafocené a nemáte náhradní kartu. Dokonce to popisuje Fujifilm na svém webu. Pokud bych X100S používal, bylo by nošení náhradní SD karty hlavní podmínkou toho, abych se mohl na fotoaparát spolehnout. Stalo se mi to po asi hodině focení, kdy jsem seděl ve vlaku na cestě z Prahy. Náhradní kartu jsem neměl, musel jsem proto kartu naformátovat a přišel jsem kvůli této chybě o pár snímků z toho dne.

Výdrž baterie je stejně jako u ostatních fotoaparátů v této kategorii nižší, než v případě zrcadlovek. Při maximálním jasu hledáčku a displeje a s vypnutým úsporným režimem se se ale dostal na necelých 300 fotografií na jedno nabití. Což není špatné. Pořízení druhé baterie ale silně doporučuji.

Fotky

Recenzí a testů na X100S již najdete na internetu mnoho. Co se kvality snímků týká, nečeká zde žádné překvapení, je stejná jako u ostatních fotoaparátu řady X s tímto snímačem. Výjimečně tedy nebudu zveřejňovat všechny fotky v plném rozlišení a zároveň zde nezveřejním neupravené JPEGy přímo z fotoaparátu. Vše jsem fotil do RAWu a snímky prošly mým klasickým postprocesem. Pokud máte zájem prohlédnout si detaily a přesnější test výsledků i se srovnáním jiných fotoaparátů, podívejte se například na dpreview.com.

dscf9085-version2 dscf9085

Ukázka špatně exponované fotografie. Díky dostatečnému dynamickému rozsahu snímače se podařilo z RAWu fotku zachránit.

dscf9091

dscf9537  dscf9489dscf9138  dscf9150

Ve špatně osvětlených oblastech bylo ostření pomalejší. V takových případech lze využít manuálního ostření, které mi v některých případech přišlo rychlejší. Výhodou je i velmi tichá závěrka. Fotka z metra byla pořízena s fotoaparátem na krku, kdy jsem při stisku spouště závěrku neslyšel ani já, natož okolní lidé.

 

 dscf9358 dscf9360

Focení v silném protisvětle není problém, jen se v některých úhlech objevují nepěkné odlesky. U tak širokého ohniska už se musíte přiblížit k lidem hodně blízko. Pokud hodláte fotit pouliční fotografie, musíte se s tím smířit. Hlavně pokud jste zvyklí fotit teleobjektivy z bezpečné vzdálenosti, zde musíte přímo k lidem.

dscf9592 dscf9343

dscf9475 dscf9472

Foťák jsem měl celou dobu hozený přes rameno a byl jsem tak připraven kdykoliv fotit. Díky tomu jsem pořídil několik momentek, které by nikdy nevznikly, protože bych byl líný vytahovat foťák z batohu. Fotka vlevo dole vznikla za chůze, kdy jsem si všiml osoby procházející na druhé straně mostu. Náhodou jsem se nacházel zrovna v mezeře mezi sloupy, tak jsem přiložil foťák k oku a zmáčkl spoušť. AF stihl bez problémů zaostřit. 

 dscf9477 dscf9478

dscf9901

Velikost fotoaparátu umožňovala experimentovat s různými úhly pohledu. Problém nebyl ani se zaostřením protijdoucích osob. Většina lidí si mě s foťákem ani nevšímala. Nebudil jsem tolik pozornosti jako se zrcadlovkou a velkým objektivem. Jak vidíte z třetí fotky, úplně neviditelný jsem při focení nebyl.

dscf9690  dscf9649

I přes absenci stabilizátoru není problém fotit za horšího osvětlení. Světelný objektiv, krátké ohnisko a možnost využít vysokých citlivostí se pro tyto účely hodí dokonale. Druhý snímek zde přikládám jako demonstraci toho, co fotoaparát zvládne. A to proto, že jsem ten večer zapomněl vypnout ND filtr (který tlumí světlo o 3EV). Celou dobu jsem tedy fotil na ISO 6400 a časy vycházely kolem 1/30s. Samozřejmě že se vysoká citlivost projeví na podání barev a na šumu. Ale i tak jsou na můj vkus snímky použitelné.

dscf9722 dscf9760 dscf9792 dscf9829 dscf9837 dscf9865

Fotoaparát jsem využil i při portrétním focení. V tomto případě jsem měl sebou jen X100S bez jakéhokoliv dalšího příslušenství. Trochu problematické bylo automatické ostření proti silnému slunci. Zde jsem využil manuálního ostření a bez problémů jsem správně zaostřil tam, kam jsem chtěl. Vzniklo jen minimum odpadu. Což je obrovský rozdíl proti mé práci se zrcadlovkou. Zde vidíte, jak si fotoaparát poradil se scénou s velkým dynamickým rozsahem. 

Co bych změnil

Fotoaparát jako takový mi hodně vyhovoval. Pokud bych něco změnil, tak pouze následující:

  • zvětšil bych prostor pro palec, nebo tam přidal nějaký grip jako například u modelu X-T1.
  • zlepšil odezvu elektronického hledáčku při focení za špatného světla.
  • umožnil nastavit automatické zapínání a vypínání ND filtru.
  • umožnil konfiguraci více tlačítek – mnoho z nich jsem téměř nepoužil a využil bych je pro své účely lépe.
  • umožnil konfiguraci Q menu. Při focení do RAWu totiž většina položek ztrácí smysl. Líbilo by se mi mít možnost jednotlivé položky v menu nastavit dle libosti, podle toho které funkce používám nejčastěji.
  • odstranil chybu v číslování, aby po dokončení číselné řady 999-9999 fotoaparát začal číslovat od začátku bez nutnosti formátování.
  • rozšířil rozsah voliče pro kompenzaci expozice ze současných +-2EV na +-3EV.
  • přidal bych možnost změnit barvu u funkce focus peaking.

Shrnutí

Týden jsem chodil ulicemi Prahy s Fujifilmem X100S na rameni a testoval jej v různých podmínkách. Dokonce jsem s nim odfotil polovinu zakázky na portrétní focení v exteriéru. Na většinu situací, které fotografuji fotoaparát bez problémů stačil. V některých situacích byl dojem z focení mnohem lepší než při použití zrcadlovky. I přes kompaktní rozměry se nenechte zmást, X100S se dá bez problému využít i na vážnější focení. Dokazují to třeba i fotografové jako David Hobby, Zack Arias nebo třeba Pavel Schlemmer.

Hodně důležité pro mě bylo, že se s fotoaparátem pracuje příjemně, je nenápadný a tichý a můžu jej nosit neustále při sobě. Omezení na jedno jediné ohnisko mi osobně vyhovuje, protože mě nutí nad focením více přemýšlet a hlavně být blíže v centru dění. Při focení portrétu je potřeba pochopit, co znamená focení s takovým ohniskem a dávat si pozor na deformaci osoby vlivem perspektivy, při fotografování z krátkých vzdáleností. Další výhoda je v tom, že objektiv má dobrou kresbu i na plně otevřenou clonu.

X100S je pro mě naprosto perfektní fotoaparát pro pouliční (street) fotografii a pro portrétování lidí se zachycením prostředí, ve kterém se nacházejí. To z něj dělá skvělý přístroj pro cestování. Do běžné kapsy ho sice neschováte, ale v zavazadle moc místa nezabere.

Cena fotoaparátu se blíží hranici 30000Kč, což bude hrát pravděpodobně velkou roli při rozhodování. Pokud jej budete pořizovat jako doplněk k zrcadlovce pro každodenní nošení, musíte pořádně zvážit, jestli se vám vyplatí. Vzhledem k provedení a schopnostem fotoaparátu si ale myslím, že jde o adekvátní cenu.

Pokud je pro vás jedno fixní ohnisko omezující, zvážil bych raději pořízení modelu X-E2, kde budete mít možnost měnit objektivy. Jen přijdete o optický hledáček, zabudovaný ND filtr a možnost synchronizace blesku s krátkými časy.

Fotoaparáty Fujifilm a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

Děkuji českému zastoupení Fujifilmu za půjčení fotoaparátu.

 

Graf ceny produktu Fujifilm FinePix X100 poskytuje server Heureka.cz

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *