Proč je úžasné být fotografem?

Často se setkávám s hláškou. „Jé, to musí být super, když seš ten fotograf.“ Celé tři roky jsem tu větu přecházel, odkýval ji a myslel si své. Napadaly mě částky, které jsem za vybavení utratil, bezesné noci vytrpěné u upravování fotek, pracovní víkendy, patnáctihodinové focení svateb,…

A teď tu najednou sedím. A zjišťuji, že být fotografem je fakt super.

Nevím, proč jsem si to neuvědomil dřív. Vždyť být fotografem je tak strašně super!

Zatímco většina lidí prožívá své výjimečné okamžiky jednou, dvakrát za život, fotograf se jich účastní pořád.

Když si vezmu svůj rok pěkně postupně…

Navštívím několik, naprosto odlišných plesů, na které bych nikdy nešel, ba na ně dokonce ani nedostal. Jsem každý víkend mezi lidmi, kteří se baví, jsou přátelští…

Nafotím spousty tabel, setkám se s maturanty, spoustou mladých lidí, nasávám jejich atmosféru, nadšení, plány…

Fotím křty, těhotné maminky, děti. Při tomto focení si vždy uvědomím, jak je život krátký, ale přitom krásný. Jak se do každého nově narozeného človíčka vkládá naděje, obrovská láska a péče.

Následují svatby, které jsou nepopsatelné. Neznám svatebního fotografa, který svoji práci nemiluje. Představte si, že se ročně zúčastníte dvaceti svateb. A teď si představte, kolik musí být na každé svatbě optimismu, lásky, emocí a euforie. To se vám prostě musí vrýt pod kůži.

Když si chce fotograf oddychnout, vezme foťák a dokáže celý den skákat kolem pár kytek, nebo si zajít na koncert a udělat pár pěkných fotek. Jen fotograf ví, jak je to uvolňující 🙂

Následuje focení portrétů, párové focení. Není prostě krásné zachytit lásku, přátelství… A dělat druhým radost svými fotografiemi?

Pravidelně se účastním kulturních událostí,  které jsou úplně mimo mé zájmy. Latinskoamerické tance – tanec, při kterém vidíte opravdovou vášeň. Armwrestling – sport při kterém vidíte skutečné limity. Amatérská divadla – představení, ve kterém vidíte dřinu a nadšení.

Fotbal, florbal, tenis – sporty o kterém kolikrát nic nevím, ale stejně se do něj dokáie ponořit, pochopit jej a zachytit ten pravý moment.

Hody – folklór, které spojuje lidi napříč městy, vesnicemi. Vždycky jsou jiné a přitom pořád stejné.

Stužkové – moment, kdy na spoustu školáků doléhá tíha odpovědnosti a přitom úlevy.

A k samotnému konci roku má fotograf klasicky plné ruce práce s produktovými fotografiemi – a není prostě taky super, když si lidi koupí produkt který si vybrali díky vaší fotografii?

Fotograf je opravdu super povolání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *