Lihovar Smíchov

Lihovar Smíchov nebo také někdy označovaný Lihovar Zlíchov je velmi zajímavé fotografické místo, které určitě stojí za to navštívit co nejdřív.

Historie

Továrna byl založena jako továrna na líh a potaš v roce 1880 Samuelem Fischelem a Adolfem Rosembauem. Kroniky ovšem zmiňují lihovar patřící rodině Fischlů již v roce 1836, kdy byl dceřiným podnikem provozu u Veselí nad Lužnicí. Na přelomu 19. a 20. století byl třetí největší ze sedmi pražských lihovarů. Surovina potřebná k provozu byl výběr z melasy. Z jehož odpadu se vyráběli draselné soli pro Inwaldovu sklárnu. Aktuální vzhled sklárny pochází z roku 1907. A v roce 1957 byla nevyužívaná část potašovny přestavěna na octárnu, která ve své době patřila k předním v Evropě. Činnost lihovaru byla ukončena v roce 2000 a od té doby areál chátrá. V červnu roku 2013 se vlivem táhlých dešťů propadla střecha v několika oblastech areálu.

Současnost

Areál je uzavřen a hlídán hlídači se psy. Celý areál je v havarijním stavu obzvlášť po červnu 2013, kdy se zde v několika částech areálu propadly stropy. Památkově chráněná část areálu komín a varna zůstaly naštěstí zachovány. Dominantou areálu je rafinerie s převýšenou věžovou částí s půlkruhově zakončenými okny a tovární komín. V interiéru se dochovalo původní dekorativní litinové točivé schodiště. Vlastníkem budov je firma Zlatý lihovar a. s., jejímž jediným akcionářem je firma Goldfin Investments ltd. se sídlem na Panenských ostrovech. A její jednatel nereaguje na žádné výzvy ke spojení. Bylo vypracováno několik studií na budoucí využití lihovaru, ale na dohodu se současným majitelem to nevypadá a vypadá to spíše na to že majitel celý objekt nechá zchátrat a nechá ho spadnout.

Přístup do objektu, doprava a místa k focení

Přístup do Lihovaru není možný. Je dobře a nepřetržitě střežen, hlídači se psy a povolení ke vstupu není reálné získat. Fotit se dá z protilehlé Výtoně ze, které je krásně vidět areál z ptačí perspektivy a nebo jen přes plot či na ulici. Hezký pohled na lihovar je také z mostu v ulici na Zlíchově. Dobré fotky se dají pořídit i z ulice Nádražní ze které je vidět rampa na vykládání nákladu, vrátnice a věž s polokruhovými okny. Z ulice Strakonická je krásně vidět komín a dvory v areálu. Při průchodu ulicí Strakonická budete muset počítat, že pokud budete chtít až k plotu budete muset jít po celkem úzké cestičce okolo rušné silnice. Hezký pohled na Lihovar je také z ulice Ke Sklárně, kde je lihovar vidět přes železnici. Ale doporučují si lihovar obejít kolem dokola protože areál je zajímavý ze všech stran. Zajímavý pohled na lihovar je také z Císařské louky. Přímo u objektu je tramvajová a autobusová stanice Lihovar nebo můžete přijet metrem, autobusem, tramvají či metrem na blízkou stanici Smíchovské nádraží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *