Recenze: Fujifilm XF 56mm f/1,2 R

Jedná se o světelný objektiv, který se svým ohniskem hodí především pro portrétní fotografování. V tomto testu najdete ukázkové snímky a dojmy z několikadenního testování.

Fotoaparátům z řady X od Fujifilmu dlouho chyběl světelný portrétní objektiv. Do nedávna měli portrétní fotografové v podstatě dvě možnosti: makro objektiv 60mm f/2,4 nebo teleobjektiv 50-200mm f/3,5-4,8. Oba zmíněné objektivy jsem vyzkoušel a focení portrétů s nima nebyl problém, viz ukázkové snímky v této recenzi Fujifilmu X-E2. Nicméně světelnost těchto objektivů moc oslnivá není. To vše se změnilo nedávno, když Fujifilm předtavil nový portrétní objektiv se světelností f/1,2. Ohnisková vzdálenost je 56mm, což po vynásobení crop faktorem 1,5x dělá stejný úhel záběru jako 84mm objektiv na fullframe fotoaparátu.

Co jsem tak prohlížel zahraniční recenze a dojmy fotografů, hodně mě objektiv zaujal a zajímalo mě, jestli je opravdu tak dobrý jak všude píšou. Proto jsem byl rád, že jsem dostal možnost si jej na pár dní půjčit od Fujifilmu na vyzkoušení spolu s modelem X-E2.

Zpracování

Konstrukce objektivu je na velmi vysoké úrovni. Už když jej poprvé vezmete do ruky, je vám jasné že se jedná o pevnou kovovou konstrukci s pořádnou optikou. Není to vůbec žádný kompaktní objektiv, je dost velký a těžký. Váží 405g, což je především ve srovnání s malým a lehkým tělem fotoaparátu dost znatelné. X-E2 na které jsem objektiv používal váží pouhých 350g.

Zaostřování probíhá uvnitř objektivu – přední čočka se tedy nijak nevysouvá, ani neotáčí. Na objektivu naleznete pouze dva prstence – jeden na ovládání clony a druhý na ruční ostření. Prstenec pro clonu se ovládá velmi snadno a umožňuje rychlé změny clony. Zde bych ocenil trochu tuhší chod, párkrát se mi stalo že jsem si omylem při přenášení foťáku nastavil jinou clonu. Prstenec pro ostření je naopak tuhší a na rychlé ostření se moc nehodí. Naopak se ukázalo, že se díky tomu dá velmi dobře přesně doostřit na požadované místo. Přeci jen při cloně f/1,2 je už hloubka ostrosti velmi malá a je důležité ostřit přesně.

img5590 img5584

Autofocus

X-E2 s nasazeným 56mm objektivem ostřila dostatečně rychle. Ve většině případů se objektiv chytl prakticky okamžitě. Ukázka rychlosti ostření je k vidění například v tomto videu. Díky ostření na základě detekce kontrastu zde nehrozí problémy typu frontfocus/backfocus a proto lze i na plně otevřenou clonu ostřit přesně. Fotoaparát umožňuje zvolit jednu z několika velikostí ostřící oblasti. Čím větší oblast, tím rychleji fotoaparát zaostří. Pokud chcete ale zaostřit přesně do konkrétního bodu (v případě portrétů tedy na bližší oko focené osoby), stačí zmenšit velikost ostřící oblasti na nejmenší a vyhnete se případům, kdy fotoaparát zaostří jinam než chcete.

Trochu horší to bylo s ostřením u pohybujících se objektů. Tam jsem s tím občas dost zápasil a ne vždy se stihl fotoaparát chytnout a zaostřit správně. Například při focení zombie walku jsem dělal portréty několika zombie a když se během focení začli rychleji přibližovat směrem ke mě, foťák to ve většině případů nezvládl. Abych byl spravedlivý, když jsem to později fotil zrcadlovkou, taky s tím měla problémy (rychlý pohyb směrem k foťáku), ale tam bylo procento správně zaostřených snímků mnohem vyšší.

Hlučnost objektivu bohužel nemohu posoudit, protože se mi do rukou dostal předprodukční kus, který během ostření hodně hlasitě vrzal. Při prohlédnutí videí na youtube to ale vypadá, že normálně tento objektiv ostří opravdu tiše.

Obrazová kvalita

Objektiv má skvělou kresbu už při plně otevřené cloně. Předpokládám tedy, že každý kdo si tento objektiv koupí jej bude využívat právě na plně otevřenou clonu. Jinak objektiv postrádá smysl a můžete si koupit mnohem levnější 60mm f/2,4. Abych pravdu řekl, tak jediný důvod, proč jsem nastavoval jinou clonu než f/1,2 byl kvůli silnému světlu, kdy jsem musel přiclonit, aby fotografie nebyly přeexponované. Mít u sebe ND filtr, tak asi ani jinou clonu nenastavím 🙂

Ukázkové snímky

Pokud u fotografií nebude uvedena clona, je snímek pořízen na f/1,2. Opět jsem fotil vše do RAWu a upravil klasickým postupem v Apple Aperture. Nejde o žádné laboratorní testy a srovnání, spíše jen ukázka toho, co se dá objektivem pořídit. A ještě jedno upozornění: jednalo se o předprodukční kus.

dscf8953 dscf8958 dscf8974 dscf8989

Portrétování při akci zombie walk šlo hladce. Fotil jsem ve stínu, takže pro portréty ideální podmínky. Všude kolem byly davy lidí, ale díky malé hloubce ostrosti se podařilo zbavit rušivého okolí.

dscf8357 dscf9054

Vysokou světelnost oceníte i v situacích, kdy je nedostatek světla. Díky tomu nemusíte tolik zvedat citlivost. 

dscf8454 dscf9153  dscf8857

Při focení v protisvětle je potřeba dát si trochu pozor na odlesky. Přímé protisvětlo zvládá objektiv dobře, viz ukázka vlevo. U fotografie uprostřed svítilo zapadající slunce z mé pravé strany a jak vidíte, vytvořilo to takový kruhový odlesk. Ten vypadá zajímavé a podle mě může fotku hezky zpestřit. Jediné co se mi na odlesku nelíbí jsou tmavé fleky na odlesku, nevím čím jsou způsobené. A na poslední fotce je zajímavý úkaz, který se mi podařilo zachytit když jsem omylem umístil špatně blesk a byl namířen přímo směrem k fotoaparátu. Při běžném focení v protisvětle jsem se s tím ale nesetkal.

dscf8601 dscf8602

Vlevo foceno na f/1,2 a vpravo na f/8. Jde o vyvolané RAWy bez jakýchkoliv úprav. Jak vidíte, na plně otevřenou clonu je znatelná vinětace. Což nemusí být u portrétů na škodu, navíc se dá lehce odstranit v postprocessu.

 

dscf9145 dscf8747

Ohnisko je vhodné nejen pro záběry celé postavy, ale i pro bližší portréty typu obličej+ramena. Úhel záběru odpovídá ohnisku 85mm na fullframe fotoaparátu, což znamená, že budete stát stejně daleko a perspektiva bude stejná. Pokud budete chtít fotit jen detail obličeje, tam už by se hodilo delší ohnisko, aby nedocházelo k deformaci vlivem perspektivy.

 

dscf8509 dscf8529 dscf8938

Ostření bylo v naprosté většině případů spolehlivé. Díky přiblížení obrazu v hledáčku šlo kdykoliv ověřit, jestli je zaostřeno přesně na požadované místo. Občas měl fotoaparát tendenci ostřit na pozadí, což se dalo jednoduše vyřešit zmenšením ostřícího bodu.

 

dscf8449 dscf8474

Vlevo neupravaný vyvolaný RAW, opět ukázka na plně otevřenou clonu. Vpravo pak ukázka focení ve slabě osvětleném výtahu (ISO 2000, f/1,2, 1/100s).

 

dscf9007 dscf84141

Na žánr streetfoto je objektiv už dost dlouhý, ale i tak jsem si zkusil pár lidí v ulicích Prahy vyfotit. Oblast mimo hloubku ostrosti je příjemně rozostřená a nepůsobí rušivě. Vpravo je ukázka bokehu v lese (zaostřeno ručně na nejkratší vzdálenost).

Srovnání se zrcadlovkama

Protože si sám pohrávám s myšlenkou že přejdu ze zrcadlovek na fotoaparáty od Fujifilmu, opět jsem si nemohl odpustit menší srovnání co se týká velikosti. Především mi šlo o srovnání s objektivem Canon 85mm f/1,8, který bude mít na fullframe fotoaparátu podobný úhel záběru i hloubku ostrosti, jako recenzovaný 56mm objektiv.

img5558 img5561

Jak vidíte, velikostně to vyjde skoro nastejno a váhově je Fujifilm pouze o 20g lehčí. Na druhou stranu je Fujifilm mnohem lépe zpracovaný (působí dojmem že s ním můžete zatloukat hřebíky :)) a je světelější.

Situace se trochu mění po nasazení na fotoaparát. Nemám k dispozici fullframe fotoaparát, ale můj Canon 60D se velikostně i váhově dost blíží k fullframe zrcadlovce Canon 6D. (omluvte sníženou kvalitu fotek, došly mi volné foťáky, proto jsem musel srovnání nafotit mobilem).

2014-05-27114405 2014-05-27114457

Při takovém srovnání je ten velikostní rozdíl už znatelnější, ale určitě to není tak zásadní faktor rozhodující o přehodu na jiný systém.

Shrnutí

Pokud máte, nebo plánujete pořízení Fujifilm fotoaparátu s výměnnými objektivy a chcete fotit portréty, musíte tento objektiv mít. Konstrukce i optická kvalita jsou na vysoké úrovni a pro portrétní focení se perfektně hodí. Jediné co vás od objektivu může odradit jsou větší rozměry, váha a taky cena. Pokud je pro vás objektiv cenově nedostupný, nebo pro vás portréty nejsou takovou prioritou, vyberte si raději objektiv Fujifilm 60mm f/2,4. Ten má sice pomalejší ostření a horší světelnost, ale po optické stránce je taky na velmi vysoké úrovni a navíc je velmi lehký, skladný a nabízí ještě možnost fotit z menší vzdálenosti.

I přestože focení s tak světelným objektivem vyžaduje pečlivé ostření, většina mých snímků byla zaostřena správně. Díky možnosti zvolit si ostřící oblast kdekoliv po celé ploše záběru umožnila ostřit přesně na oči focených osob, aniž bych byl nucen překomponovávat scénu po doostření.

Cena objektivu se v současnosti pohybuje něco přes 27 tisíc korun. Zdá se to sice hodně, ale asi jediný objektiv s podobnými parametry je Canon 50mm f/1,2, který stojí přes 40 tisíc korun.

Určitě si přečtěte i recenzi na Fujifilm X-E2, kterou jsem zde zveřejnil nedávno. Na tomto fotoaparátu je objektiv už docela velký, ale i přesto se mi s touto sestavou fotilo pohodlně. Určitě lepší to bude po nasazení přídavného gripu, nebo použití na novějším modelu X-T1, který má větší grip.

Mnoho dalších fotografií pořízených tímto objektivem najdete třeba na webu pixel-peeper.com, nebo v této skupině na Flickru.

Fotoaparáty Fujifilm a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

Cena

Graf ceny produktu Fujifilm XF 56mm f/1.2 R poskytuje server Heureka.cz

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *