Kouzelné 360° panoramatické timelapse video hvězdné oblohy

Americký fotograf Vincent Brady rád fotografoval přes den 360° panoramata a v noci pak dlouhé expozice noční oblohy. Rozhodl se tyto dva koníčky spojit a díky tomu vznikl projekt Planetary Panoramas.

Jak projekt vznikal

Takové noční panoramata se oproti těm denním liší. Při snímání noční oblohy je totiž potřeba exponovat v řádu desítek sekund a déle. Z toho důvodu musel scénu snímat pomocí několika fotoaparátů najednou.

K těmto účelům si sestrojil speciální konstrukci, na kterou připevnil čtyři zrcadlovky s nasazenými objektivy typu rybí oko. Výsledek vypadal takto:

Vincent Brady: Blog Photos &emdash;

 Vincent popisuje jeho postup následovně:

  • Nejdříve hledal a vybíral vhodné lokace k focení.
  • Při samotném focení nastavil fotoaparáty tak, aby průběžně fotily a expozice nastavoval v rozmezí 1 až 2 sekundy. Focení probíhalo obvykle mezi dvěma až třemi hodinami. Z toho vzniklo mezi 100 až 200 snímků.
  • Hromadně upravil všechny snímky a poté je spojil v aplikaci StarStaX. Z toho mu pro  každý záběr vznikly 4 fotografie s hvězdnými drahami (viz Wikipedie). Taky využil skript pro Photoshop s názvem The Saucer Effect.
  • Následovala asi nejobtížnější část – ruční složení těchto čtyř fotografií v aplikaci PTGui Pro. Každý snímek musel být propojen s dalšíma dvěma a k tomu musel nastavi 30 – 40 kontrolních bodů.
  • Výsledný snímek ještě upravil v Photoshopu.

Jak vidíte, realizace takového 360° timelapse videa byla velmi náročná. I když se výsledné video asi nebude líbit každému, určitě je hodně originální a pokud se nepletu, je to vůbec první noční 360° panoramatické timelapse video. Vincent v kombinuje různé přístupy k zobrazení takových panoramat a také mění jednotlivé lokace. Ve videu tak můžete vidět jak klasičtější podobu panoramatických snímků, tak i tzv. planetky.

Pro více fotek autora se podívejte na jeho web. A pokud vás zajímá, jak se fotit klasické denní 360° panoramata jen s jediným fotoaparátem, podívejte se na tento skvělý článek Honzy Vršinského.

Zdroj: petapixel.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Pavel Pokorný napsal:

    Zaujímavý experiment, ktorý ma ihneď inširoval ako by som to urobil. Použil by som iba jednu zrkadlovku na „krátky“ čas s použiteľným iso aspoň 100 000 a iba jeden objektív, cirkulárny s viac ako 180 stupňovým uhlom záberu, teda sférická fotka na dva alebo tri zábery horizontálne. Buď motorovú panohlavu ale stačil by aj lepší motorový timelapse rotátor. „Motor“ a foťak by som nastavil na cca 1000 alebo aj 2000 záberov a išiel na pivo. Potom by som fotky hodil do Hugin alebo PTGui šablony a išiel na pivo. Potom by som výsledok hodil napríklad do WMM, uvaril si kafe a počkal na výsledok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *