Nikon D810 – ještě lepší zrcadlovka s vysokým rozlišením

Dnes Nikon představil nový model zrcadlovky se snímačem o velikosti kinofilmového políčka. Nikon D810 nahrazuje předchozí dva modely D800 a D800E. Ty se od sebe liší pouze tím, že model D800E má vypnutý antialiasing filtr. Oproti předchozí generaci bude D810 jen v jedné verzi, bez antialiasingového filtru pro nejvyšší ostrost snímků.

Nikon D810 zepředu Nikon D810 zezadu

Snímač s rozlišením 36,3Mpx nyní nabízí rozsah citlivosti 64-12800, která je dále rozšiřitelná až na 32-51200. Aktualizovaný obrazový procesor EXPEED 4 by měl být až o 30% rychlejší. Vylepšení se dočkal i 51bodový AF systém, který přebírá některé funkce z vyššího modelu D4 a D4s. Pro snížení otřesů byl přepracovaný mechanismus zrcadla a také závěrka. Lze nastavit elektronickou první lamelu závěrky, což by dále mělo snížit vibrace a zajistit tak maximálně ostrý obraz. Přeci jen při tak vysokém rozlišení je už sebemenší otřes znatelný.

Zvýšila se také rychlost sériového snímání, takže na své si přijdou i fotografové, kteří občas potřebují fotit rychlejší akce. Oproti 4sn/s u předchozího modelu umožňuje D810 snímat o rychlosti 5sn/s. Při přepnutí do DX režimu pak zvládá až 7sn/s. Potěší taky možnost nastavení S-RAWu s rozlišením 9Mpx.

Visuálně se novinka od předchozích modelů příliš neliší. Změnilo se trochu tvarování gripu a rozmístění některých ovládacích prvků.

Změny nejsou revoluční. Model D800 (a D800E) nasadil laťku hodně vysoko. I tak se ale jedná o příjemné vylepšení a novinky zaujmou mnohé fotografy. Současné majitele předchozího modelu pravděpodobně D810 nepřesvědčí o přechodu.

Doporučená prodejní cena v ČR je stanovena na 81990Kč. Další informace o D810, včetně ukázkových snímků najdete v tomto článku na Nikon blogu. Další první dojmy si můžete přečíst na webu Megapixelu, nebo na digineff.cz. Ještě si musíme počkat na první recenze a testy, abychom zjistili, jak si nový model stojí ve srovnání s tím předchozím a jestli jsou změny opravdu v praxi znatelné.

Uvidíme, jak na to zareaguje Canon. Nesou se zvěsti, že plánuje letos představit nějakou velkou novinku a úplně nový snímač.

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *