Naučte se používat kompenzaci expozice

Kompenzace expozice je funkce přítomná téměř ve všech fotoaparátech. Od mobilů, přes kompakty až po profesionální zrcadlovky. I přesto, že jde o naprosto jednoduchý nástroj, stále se setkávám s fotografy, kteří neví, k čemu kompenzace expozice slouží a jak ji používat. V tomto článku najdete vše potřebné pro to, abyste byli schopní kompenzaci expozice v praxi používat k dosažení lepších fotografií.

K čemu kompenzace expozice slouží

Je to velmi jednoduché. Kompenzací expozice do plusových hodnot řeknete automatice fotoaparátu, aby pořídil fotku světlejší. Naopak kompenzace do minusových hodnot znamená, že má fotoaparát pořídit fotku tmavší. Je to opravdu tak jednoduché a neskrývá se za tím nic složitého.

Jak to funguje

Pokud fotografujete na automatický, nebo poloautomatický režim (priorita clony, priorita času), změří fotoaparát snímanou scénu. Vyhodnotí množství světla ve snímané scéně a podle toho nastaví expoziční hodnoty tak, aby fotografie byla expozičně správně. Při tom zohlední nastavení měření expozice, které lze u některých fotoaparátů nastavit. Pokud vás zajímá způsob, jakým fotoaparát měří snímanou scénu, podívejte se na toto video, ve kterém Honza Březina s Romanem Pihanem vysvětlují, jak systémy měření expozice fungují.

Jak kompenzaci expozice nastavit

To záleží na vašem fotoaparátu. Většinou to snadno poznáte, takové tlačítko bývá označeno symboly plus a mínus. Na displeji fotoaparátu možná taky najdete ukazatel, jak je kompenzace expozice nastavena. Obvykle vypadá nějak takto:

kompenzaceexpozice

Pokud stále nevíte, podívejte se do manuálu k vašemu fotoaparátu.

Kdy tuto funkci použít

Vždy, když automatika vyhodnotí scénu jinak, než si přejete. Dnešní fotoaparáty měří scénu obvykle dost přesně a v běžných podmínkách do toho není potřeba moc zasahovat. Problematické bývají náročnější scény, focení v protisvětlu a podobně. Například když vyfotíte scénu a zjistíte, že je výsledná fotografie moc tmavá, nastavíte kompenzaci expozice do plusu. A naopak. Postupujte prostě metodou pokus/omyl, dokud nedosáhnete požadovaného snímku.

Co když kompenzace expozice nestačí

Rozsah této funkce záleží na jednotlivých fotoaparátech. Většinou lze nastavit kompenzaci do +-2EV (expoziční hodnota, viz třeba tento článek). Jsou ale situace, kdy to nestačí a i přes využití maximální kompenzace stále nevychází snímky podle vašich představ. V takovém případě je nejlepší přepnout do manuálního režimu a nastavit si expozici ručně, nezávisle na automatice fotoaparátu. Bohužel majitelé většiny kompaktů a mobilů mají smůlu a musí se spolehnout pouze na automatiku.

A pokud vám stále není něco ohledně kompenzace expozice jasné, ptejte se v komentářích pod článkem.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 4

 1. Petr napsal:

  Mohl nych mít dotaz při multiexpozicích bych měl nastavovat do plusových hodnot nebo do mínusových?

  • David Nogol napsal:

   Záleží na tom, čeho se snažíš multiexpozicí dosáhnout – jestli mají být výsledkem stejně exponované snímky, nebo snímky s rozdílnou expozicí (například pro metodu HDR).

 2. Petr napsal:

  Snímky se stejnou expozicí jde mi o to zachytit jeden předmět, který na každé vrstvě bude jinde.

  • David Nogol napsal:

   V tom případě musí být všechny snímky exponovány stejně…takže pokud dáš kompenzaci do plusu nebo mínusu, bude muset být stejné nastavení u všech snímků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *