Co je to RAW a proč fotit do tohoto formátu

Kromě formátu JPEG nabízí některé lepší fotoaparáty taky možnost snímat do formátu raw. Většina fotografů vám doporučí jej používat, ale stále je kolem tohoto formátu mnoho nejasností. Pojďme se na něj podívat trochu detailně.

Raw vs JPEG, aneb na počátku je vždy raw

Rozdíl mezi těmito formáty je v podstatě prostý. Raw jsou surové, nezpracované informace přímo ze snímače fotoaparátu. JPEG je naproti tomu už výsledek toho, kdy se tyto surové informace zpracují podle vybraných parametrů do výsledné fotografie. Při fotografování do JPEGu necháváte toto zpracovávání na fotoaparátu, který se řídí svou automatikou a vámi nastavenými parametry (kontrast, saturace, vyvážení bílé atd.). Při focení do rawu pak snímek vyvoláváte sami v počítači a samozřejmě i zde můžete při převodu využít automatického nastavení zmíněných parametrů.

Výhody rawu

Zásadní výhoda je v možnostech následných úprav. Formát JPEG je ztrátový a při jakékoliv úpravě se do určité míry degraduje kvalita fotografie. Kdežto formát raw si vyvoláte podle vlastních potřeb a to bez ztráty kvality. Máte totiž k dispozici veškeré informace, které snímač v době expozice zachytil a v klidu doma se pak rozhodnete, jak snímek vyvoláte.

V rawu je uchován taky větší dynamický rozsah a často je možné zachránit i špatně exponovanou fotografii. Pokud je na JPEGu přepálená, nebo podexponovaná oblast, už s tím nic neuděláte. V rawu je stále šance na (alespoň částečnou) záchranu těchto oblastí. Zde je to hodně ovlivněné konkrétním fotoaparátem a dynamickým rozsahem jeho snímače.

Nevýhody rawu

Tento formát fotografií je dost datově náročný – fotografie zabírají na disku hodně místa. U dnešních fotoaparátů s rozlišením kolem 20Mpx se pohybuje velikost jednoho souboru kolem 30MB. S tím souvisí i složitější manipulace s fotkami v počítači – jejich archivace a zálohování vyžaduje větší disky.

Práce s rawy může být pomalejší. Protože musíte každou fotografii ještě vyvolat a pro publikaci z ni ještě vyexportovat JPEG, zabere takové zpracování trochu více času. S vhodnou aplikací je ale ten rozdíl minimální a je zde taky možnost fotit ve fotoaparátu do rawu i JPEGu zároveň. Pokud budou fotografie exponované dobře, můžete použít JPEG. V případě potřeby větších úprav pak sáhnete po rawu.

Další nevýhodou je prohlížení takových snímků. JPEG otevřete na každém zařízení, pro otevření rawu potřebujete většinou ještě doinstalovat speciální software. Navíc raw není žádný standardizovaný formát a k otevření takové fotografie potřebujete konvertor, který si poradí přímo s vaším konkrétním modelem fotoaparátu. A oproti JPEGu, mají raw soubory různé přípony, podle výrobce, např. .CR2, .NEF, .DNG, .RAF. Samotné označení raw znamená jen, že jde o nezpracované data, nejedná se o žádný konkrétní formát.

Aplikace pro práci s rawy

Jak bylo řečeno, raw musíte nejdříve vyvolat. Pokud hledáte řešení zdarma, někteří výrobci fotoaparátů dodávají spolu s foťákem i nějaký nástroj pro vyvolání rawu. Dále můžete zkusit například aplikaci Raw Therapee, která je také zdarma.

Z těch placených pak jako první zmíním Zoner Photo Studio, který v PRO verzi (1499Kč) umožňuje mimo jiné i vyvolávat raw soubory. Výhodou je, že je to česká aplikace, ovládání dost jednoduché a navíc cena je taky příznivá (dokonce nabízí i studentské licence s poloviční cenou). Dále můžete zvolit Adobe Lightroom, který se dá v současnosti pořídit za přibližně 3500Kč, nebo případně předplatit na jeden rok spolu s Photoshopem za přibližně 350Kč měsíčně. Můžete zkusit taky Capture One (cca 3100Kč), DxO Optics Pro (od cca 4000Kč v základní verzi), nebo Corel AfterShot Pro (cca 1600Kč).

Ve všech případech je možnost stáhnout zkušební verzi, což rozhodně doporučuji.

Pokud můžete, foťte do rawu

Díky rawu můžete dostat z vašeho fotoaparátu maximum. Získáte plnou kontrolu nad výstupem a vaše fotografie tak mohou být po technické stránce mnohem kvalitnější. Zároveň si můžete dovolit opravit některé expoziční chyby, které by v případě JPEGu zachránit nešly.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 3

 1. Amatér napsal:

  Jsem nadšeným uživatelem nové digitální zrcadlovky, doposud jsem ale fotografie v jpg upravoval v GIMPu. Teď fotím jak do jpg, tak do RAW, ale zatím jsem se neodvážil RAW zpracovávat. Stále hledám informace o dostupných programech.

  • Vada napsal:

   Zdravím.
   Není problém zpracováváni RAWu… Fotky jsou nekomprimované a hlavně kvalitní co do jemných přechodů barevné i černobílé škály… Nicméně, mám dojem, že je ale pro velkou většinu vášnivých fotografů (amatérů) problém ten, že skutečně kvalitní prograf stojí pár korun navíc. A vyplatí se to. Je zaručený upgrade na vyšší verze, doplňky a podobně.
   Já v tomto případě používám na předúpravu RAWu velmi kvalitní a především profesiobální japonský program SILKYPIX Developer Pro8, od japonské softwarové firmy ICHIKAWA SOFT LABORATORY, dále pak snímky zpracovávám ve Photoshopu CS6 (pro Windows), což je rovněž profesionální program na úptravu fotografií a nemohu si stěžovat. Naopak. Obrázky jsou velmi kvalitní, pokud se mi je povede i kvalitně vyfotografiovat.
   Nicméně, je nepochybně ke kvalitě potřeba se zamyslet i nad tím, že je rovněž otřeba kvalitní monitor (nikoliv tedy noťas… ). Monitory starší generace a to CRT nebo nové, ploché (nejlépe třeba EIZO, které v maximálních pohledových úhlech nemění světlost obrazu vzdálenější strany monitoru).
   Nicméně, ostatní ony různé „lidové“ programy, které jsou ke stažení na internetu a hlavně zadarmo asi trochu podobně dokáží načíst a upravit nejen RAW, ale i JPEG, či TIFF, ale škála úprav je velmi omezená a to úměrně kvalitě a ceně programu.

   O tom to vše je. Pak se nemusíte bát otevřít a upravirt RAW jako jakýkoliv jiný, klasický snímek… Přeji samou radost z Vaší vášně pro fotografii.

   K poznámce níže:
   Zooner Foto Studio PRO jsem také zkoušel a nebyl jsem s ním vůbe spokojený a tak hned šel z PC do kanálu…

 2. Milan napsal:

  Zoner Photo Studio PRO (momentálně ve verzi 17) má třicetidenní zkušební verzi zdarma: http://www.zoner.cz/download/ . Osobně jsem také skončil u Zoneru a používám plnou verzi (16). Adobe mě odradil novou licenční politikou formou „předplatného“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *