Pečlivě si vybírejte, čí rady budete poslouchat

2014-08-14-IMG_0478

Posíláte své výtvory do online galerií a diskuzních fór, abyste získali zpětnou vazbu a mohli se tak zlepšit? A víte o tom, že když budete poslouchat rady všech lidí, nikam vás to neposune? Naopak vám to může uškodit a ve výsledku budete dělat ještě horší fotky. Proč?

Je opravdu hloupé a zbytečné poslouchat rady od někoho, kdo nefotí takové fotky, které se vám líbí a chcete je taky umět tvořit. Pokud poslechnete rady takového člověka, přiblíží vás to maximálně k tomu, co tvoří on. Což je často dost nežádoucí stav. Dnes a denně se setkávám s tím, jak lidé kteří neumí vůbec fotit radí začínajícím fotografům. A když budete poslouchat rady někoho, kdo fotí fotky co se vám nelíbí, budete pak fotit fotky, které se vám nebudou líbit. A pravděpodobně ani nikomu jinému.

Až dostanete radu, co na fotce udělat jinak, podívejte se nejdříve na to, jaké fotky ten člověk fotí. Pokud se vám budou líbit, poslechněte jej. Přemýšlejte nad tím, co píše a snažte se z toho vytěžit maximum. Ptejte se pokud vám není něco jasného. Od takových lidí čerpejte informace.

Opravdu byste poslouchali rady třeba bezdomovce, který vám bude radit jak máte zacházet se svými financemi? Nebo byste poslechli tlusťocha, který vám bude radit jak máte jíst a cvičit, abyste byli fit? Byla by to stejná hloupost. Rozumné je poslouchat lidi, kteří dokázali něco, co chcete taky dokázat.

A jak naložit s kritikou anonymů, teoretiků, lidí co neumí fotit a nebo pouze lidí s rozdílným vkusem? Zkuste i v této zpětné vazbě najít užitečné informace. Takové názory vás můžou upozornit třeba na věci, které vám unikly, například když zapomenete vyretušovat rušivý objekt na fotce. Nebo se díky tomu podíváte na fotku trochu jiným pohledem a dojde vám, že nepůsobí tak jak jste původně zamýšleli. Berte to tady spíše jako takový průzkum a neberte tolik ohledy na jednotlivé názory. To že se někomu fotka nelíbí nebo mu přijde vyloženě hrozná totiž nic neznamená.

Do fotografií dejte kus sebe a foťte tak, abyste s tím byli sami spokojeni. A snažte se to dělat nejlépe, jak jen dokážete. Jen vy sami musíte vědět, co chcete tvořit a kam míříte.

Před zasláním fotek ke kritice se ještě podívejte, na co si dát pozor při poslání fotek ke kritice.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *