Kde stáhnout Photoshop?

To je přece jasné, stačí vygooglit „stáhnout Photoshop“ a hned vyjedou odkazy na Slunečnici nebo stahuj.cz, kde si lze jednoduše stáhnout zkušební verzi Photoshopu. Problém je, že takto se dá stáhnout jen Photoshop CS5, což je více než 4 roky stará verze. Photoshop CS5 a starší verze poznáte na první pohled, mají světlé prostředí. Novější verze Photoshopu mají tmavý design, který je na úpravu fotek vhodnější. Oko lépe vnímá detaily v tmavých plochách, protože není „oslepené“ světlým okolím.

Nejnovější verzí je Photoshop CC (Creative Cloud), který firma Adobe poskytuje úplně jinak, než předchozí verze (ty už se neprodávají). Adobe značně změnila svoji obchodní politiku a nový Photoshop CC se už nedá normálně koupit, ale je poskytován jako služba, za kterou se platí pravidelný měsíční poplatek.

Má to své výhody i nevýhody. Neplatíte naráz celý Photoshop (předchozí verze CS6 stála 17 tisíc), platba se rozloží do jednotlivých měsíců. Aktuálně Photoshop stojí 12 euro měsíčně a v této ceně je i Lightroom na úpravu RAW fotek. Za tento pravidelný poplatek máte vždy nejnovější verzi, Photoshop se pravidelně aktualizuje o nové funkce.

Když přestanete platit, jste bez Photoshopu a nezůstane vám poslední verze. Nevýhoda je to pro ty, co si kupovali novou verzi Photoshopu jednou za pět, deset let. To už nyní nejde.

Kde tedy Photoshop získat?

Nový Photoshop CC se dá legálně stáhnout jen na webu Adobe.com a to až po registraci.

Nejprve se stáhne Aplikace Creative Cloud, která je takovým středobodem produktů Adobe. Přes ni dochází k aktualizaci o nové funkce a kromě Photoshopu si můžete nainstalovat celou řadu dalších programů od Adobe (např. Indesign slouží ke tvorbě brožur, letáků, knih, apod). Stačí jen kliknout na tlačítko Vyzkoušet a daný program se automaticky nainstaluje.

Určitě doporučuji si vedle Photoshopu nainstalovat i Bridge (je v ceně Photoshopu), který slouží k prohlížení fotografií a má i další užitečné funkce, jako jsou např. hromadné úpravy fotek.

Po instalaci Photoshopu začne běžet 30 denní lhůta po kterou lze program zkoušet zdarma a pak si Photoshop můžete předplatit přímo v eshopu Adobe.

Chcete se naučit s Photoshopem? K dispozici je nový online kurz Photoshopu.

 

Roman Flössler

Jsem fotograf, grafik a lektor Photoshopu na volné noze. Na mém webu Flor.cz najdete online kurz Photoshopu zdarma.

Počet komentářů: 6

 1. classic napsal:

  spousta fotografu dodnes pouziva cs3 a nikam dal nepospichaj.

  jinak i cs6 se da ozkouset a pripadne koupit za pet prstu.

 2. Roman Flössler napsal:

  Zas taková spousta jich není, dělal jsem na svém blogu malý průzkum a CS3 má legálně plus mínus 14% uživatelů Photoshopu – http://blog.flor.cz/photoshop-cc-maly-zajem-velke-prodeje/ Vím, že tam může být docela značná odchylka, ale je vidět, že většina koupila/upgradovala na CS6, dokud to Adobe ještě prodávala.

  Tak za pět prstů se dá pořídit jakákoliv verze Photoshopu. Většinou nemá smysl upirátit si starší verzi, postihy jsou za to úplně stejné :).

 3. Petr Václavek napsal:

  Romane, Photoshop CS6 je stále ještě v prodeji a je možné jej i nadále zcela legálně koupit – Od května tohoto roku tedy už jen přímo od firmy Adobe, navíc na webu to dosti maskují (všude cpou to své předplatné) ale aplikace CS6 jsou stále k dispozici – viz http://ilustrator.cz/lze-koupit-aplikace-adobe-cs6/

 4. Roman Flössler napsal:

  Aha, zajímavý. CS6 měla definitivně skončit v květnu, třeba si to v Adobe rozmysleli.

  http://www.digitalmedia.cz/firma/news.aspx?id=1925 – Společnost Adobe oznámila definitivní ukončení prodejů komerčních licencí verzí CS6 ke 30.květnu.

 5. Petr Václavek napsal:

  Romane, nemůžu to teď najít (oficiální vyjádření Adobe), ale šlo v něm o to, že ukončuje prodej krabicové verze CS6 a prodej této verze přes své partnery. I nadále však bude prodávat CS6 v digitální verzi (přímé stažení z webu, bez CD/krabice) přímo ze svých stránek. Konečně v odkazovaném článku jsou odkazy na nákup této CS6 verze přímo od Adobe.

 6. Roman Flössler napsal:

  Jo, na ten odkaz jsem se díval, skutečně to prodávájí. Bohužel jsem četl jen tiskové zprávy distributorů Adobe.

  Pro fotografy to ale zas takový význam nemá, CS6 neotevře RAW fotky z nových modelů foťáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *