Tři nejdůležitější části Photoshopu

Na první pohled se prostředí Photoshopu může zdát komplikované, spousta ikonek, panelů a členité menu. Pro úpravu fotografií však velká část funkcionality Photoshopu není vůbec potřeba. Ve skutečnosti jsou ve Photoshopu klíčové tři věci – vrstvy, masky a nástroje.

Nástroje

Nástroje jsou ve Photoshopu úplně vlevo v panelu nástrojů. Při úpravách fotografií se nejvíce používají nástroje pro výběr, retušování a štětec. Výběrové nástroje slouží k výběru části obrazu. Retušovací nástroje umí odstraňovat rušivé objekty z fotky např. dráty či vady pokožky. Štětec slouží k malování a hodně se využije při práci s maskami.

nastroje

Vrstvy

Jsou základem Photoshopu, bez jejich zvládnutí se s Photoshopem moc pracovat nedá. Úprava obrazu se obvykle skládá z mnoha vrstev, klidně i desítek či stovek vrstev. Vrstvy jsou intuitivní, pracuje se s nimi podobně jako s předměty v reálném světě. Nejlepší představu o fungování vrstev a práci s nimi si uděláte z tohoto videa:

Celý kurz je k dispozici na www.Flor.cz

Masky

Masky velmi úzce souvisí s vrstvami. Maska ve Photoshopu má podobný účel jako třeba karnevalová maska. Ta skrývá obličej a vidět jsou jen oči. Maska ve Photoshopu je součástí vrsty a definuje, co z vrstvy bude vidět a co ne. Nejvíc řekne příklad.

Jak je vidět, maska má tvar postavy. Tam kde je maska černá dojde ke skrytí obrazu. Takže díky masce zmizí původní pozadí za modelkou a je možné místo něj namontovat třeba oblohu.

maska

Toto je vlastně ukázkový příklad spolupráce vrstev, masek a nástrojů. Pomocí výběrových nástrojů si vyberu obrys postavy. Z tohoto výběru vznikne maska, která skryje pozadí kolem modelky. Když se pak do vrstvy pod modelku vloží fotka oblohy, za modelkou se objeví obloha. Nakonec se ještě maska doladí, tak aby byl co nejlépe zachycen tvar vlasů. K tomu slouží zpřesnění masky a nástroj štětec.

Pokud chcete začít pracovat s Photoshopem, nemá moc smysl číst referenční příručky, daleko praktičtější je naučit se různé postupy s vrstvami, maskami a výběry. To je na Photoshopu to nejdůležitější.

Roman Flössler

Jsem fotograf, grafik a lektor Photoshopu na volné noze. Na mém webu Flor.cz najdete online kurz Photoshopu zdarma.

Počet komentářů: 2

  1. Jarka Skrb napsal:

    Dobrý den, omlouvám se ale nikde jsem nezaznamenal ceník služeb. Pokud Vaše kursy nejsou zdarma, chybí zde ceník, aby si mohl zájemce rozmyslet zda Vaši službu využije. Zdraví Jarka Skrb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *