Nový český web Cool-light vám umožní tvořit a prohlížet diagramy svícení

Zajímá vás, jak byla cizí fotografie nasvícená? Nebo chcete v rychlosti vytvořit diagram toho, jak jste svou fotografii nasvítili? Možností je mnoho a asi nejznámější nástroj pro tyto účely je zahraniční web strobox.com (o kterém se dočtete v tomto článku). Pokud ale neovládáte angličtinu a dáváte přednost českým webům, nedávno spuštěný web Cool-light.cz by se vám mohl líbit.

V podstatě jde o stejný princip, jako je u stroboxu. Uživatelé vkládají své fotografie a k nim pomocí vestavěného nástroje tvoří diagram znázorňující použité vybavení a rozmístění světel.

galerie diagramy

Web nabízí dva režimy prohlížení. Buď si zobrazíte galerii fotografií a po najetí myší nad fotkou vyjede náhled diagramu. A nebo si můžete prohlížet diagramy, kde po najetí myší nad diagram vyjede náhled výsledné fotografie.

tvorba_diagramu

Nástroj pro tvorbu diagramů je velmi jednoduchý. Po dokončení diagramu si jej můžete uložit do počítače, nebo jej zveřejnit v galerii na webu.

diagram_detail

Zde je detail jednoho konkrétního diagramu. Vždy vidíte výslednou fotku, diagram svícení, EXIF údaje a seznam použitého vybavení.

Cool-light je zatím spuštěný v BETA režimu, tedy ještě nejde o finální verzi a mnohé se může ještě změnit. Nicméně už teď je web použitelný a sbírka zaslaných diagramů se neustále rozšiřuje. Cool-light provozuje Petr Kuchař, který vlastní eshop Photoneurope a oba weby jsou dost provázané. Například v přehledu použitého vybavení vedou odkazy na produkty v eshopu. Nemyslím si ale, že by to někomu mohlo vadit. Naopak někteří určitě ocení, že si mohou hned prohlédnout konkrétní vybavení v eshopu, aniž by museli zdlouhavě googlit o co vlastně jde.

Na závěr bych snad ještě nadhodil menší úvahu nad smyslem podobných diagramů. Sice je možné, že mohou v některých případech pomoci, stejně vám ale takový diagram nedá dostatek informací. Nezáleží totiž jen na EXIFu, rozmístění světel a použitých modifikátorech. Záleží taky na výkonu jednotlivých světel (případně poměru výkonu mezi více světly), jejich vzdálenosti a výškou. Taky samotný postprocess je velmi důležitý a do velké míry dokáže ovlivnit podobu výsledné fotografie. Začínající fotografové tak mohou být zklamaní, když jim i po napodobení konkrétního způsobu svícení budou vycházet úplně jiné výsledky.

Úplně ale sdílení diagramů nezavrhuji, jako inspirace pro další focení to určitě může pomoci. Nebojte se ale experimentovat s rozmístěním a nastavením světel. Neexistuje jediná správná cesta a ke stejnému výsledku vede často mnoho různých cest.

Nezapomeňte se tedy na Cool-Light.cz podívat a případně zaslat zpětnou vazbu, aby mohl být web do budoucna lepší a pro fotografy zajímavější.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *