Na co si dát pozor při focení portrétů

2014-10-11-IMG_0748

Udělat technicky povedený portrét není nic těžkého. Udělat ale krásný portrét, na kterém se focená osoba bude sama sobě líbit už ale není tak snadné. Víte na co si dávat pozor?

Můžete si na toto téma přečíst desítky článků, knih a shlédnout k tomu mnoho video návodů na internetu. Zásadní je ale pochopit, že musíte ke každému portrétovanému přistupovat individuálně.

Stačí naslouchat a zjistíte, že vám to většinou řeknou sami lidé, které fotíte. Jak je to možné? Téměř každý člověk je nespokojen s nějakou svou částí. Pokud budete lidem opravdu naslouchat, většinou velmi brzy zjistíte, které části to jsou a podle toho budete moci upravit způsob, jakým je fotíte.

Často jsou lidi nespokojení s věcmi jako:

  • velký/křivý/široký nos
  • křivé/žluté zuby
  • kulatý obličej
  • vrásky/kruhy pod očima/vady na pleti/mastná pleť
  • malá výška
  • tloušťka

A mnoho dalšího. Když dáte foceným lidem dostatek prostoru k vyjádření a budete je poslouchat, poznáte co jim na sobě vadí a co vnímají nejvíce kriticky. Ne vždy s tím můžete něco udělat, ale často můžete výsledek ovlivnit tak, abyste jejich “problémy” buď minimalizovali, nebo úplně odstranili.

Můžete například navrhnout vhodnější pózu, nasvítit osobu jiným způsobem, upravit vlasy a případně oblečení, fotit z jiného úhlu pohledu a nebo vyzkoušet jiné výrazy. Některé problémy se pak dají dořešit v postprocesu a to i takovým způsobem, aby to na fotce byla pořád ta samá osoba.

Zkuste se na to při dalším focení lidí zaměřit. A pracujte s tím a uvidíte, že lidé budou s takovými portréty spokojenější. Pokud vás zajímá více podrobností o práci s focenými lidmi, podívejte se na tuto příručku.

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *