Vyznejte se v objektivech a jejich parametrech – průvodce výběrem objektivu

Vybíráte nový objektiv, ale nevyznáte se ve všech těch číslech a označeních, které se u každého objektivu objevují? Tento článek vás provede výběrem objektivu, vysvětlí co znamenají jednotlivé označení a parametry a na základě čeho objektivy vybírat. Dozvíte se taky, kde najít ukázkové snímky z daných objektivů a jak porovnat optickou kvalitu jednotlivých modelů.

Než začnete vybírat

Úplně první krok by mělo být ujasnění si, co od daného objektivu čekáte – tedy co s nim plánujete fotografovat. Pokud s focením začínáte, budete chtít fotit asi od každého něco a budete se dívat spíše po univerzálních objektivech. Pokud máte už nějaký konkrétní záměr (například makro, nebo portrét), budete vybírat z užšího výběru.

Vysvětlení jednotlivých parametrů

Projdeme si teď ty hlavní parametry, které se u objektivů uvádějí a vysvětlíme si, co to v praxi znamená.

Ohnisková vzdálenost

V praxi označuje, jaký úhel záběru a tedy i přiblížení budou fotky mít. Je to úplně jednoduché – menší číslo znamená širší úhel záběru (do fotky se toho vejde více). Čím větší ohnisko, tím bude naopak úhel záběru menší a vy si tak můžete přiblížit vzdálenější objekty tak, aby vyplnily celou fotku. Takže když budete chtít vyfotit svůj pokoj tak, aby se do snímku dostal celý, potřebujete hodně krátké ohnisko. Pokud chcete vyfotit ptáka na protějším stromě, aby byl přes celý snímek, potřebujete teleobjektiv s velkým ohniskem.

Pokud je u objektivu udávaná jen jedna hodnota v milimetrech (například 50mm), jedná se objektiv s pevným ohniskem. To znamená, že abyste si focený objekt přiblížili, nebo oddálili, musíte se s celým fotoaparátem přiblížit nebo vzdálit od foceného objektu. Pokud má objektiv dvě ohniska (např. 18-55mm), jedná se o objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (často označovaný jako tzv. zoom objektiv).

Pokud pořád tápete, podívejte se na tento online simulátor od Nikonu. Můžete si na ukázkovém snímku vyzkoušet jak vypadají ohniska od 14 do 800mm.

Zapomeňte na hodnotu ZOOM

ZOOM je zcela zbytečná a nicneříkající hodnota používaná hlavně u kompaktů. Jediné co toto číslo označuje je poměr mezi nejdelším a nejkratším ohniskem. Takže objektiv s rozsahy ohnisek 18-55mm má ZOOM  3x, ale takový objektiv 70-200mm má ZOOM 2,8x. Přitom každý z nich použijete na zcela jiné účely a ten druhý s menší hodnotou ZOOM přiblíží focený objekt mnohem více.

Slovem ZOOM se ale taky označují objektivy s proměnným ohniskem.

Světelnost

Další velmi důležitý parametr označuje, jaké nejmenší clonové číslo s objektivem můžeme použít. Menší clonové číslo znamená, že bude clona více otevřená a na snímač tak dopadne v daném expozičním čase více světla. Což oceníte vždy, když budete fotografovat v horších světelných podmínkách.

U objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností (tedy u tzv. zoom objektivů) se většinou udávají dvě clonové čísla. To první platí pro nejkratší ohnisko a to druhé pak pro to nejdelší. Takže třeba objektiv 18-55mm f3,5-5,6 vám umožní na nejširším ohnisku použít clonové číslo 3,5 a na nejdelším ohnisku pak clonu 5,6. Pokud je u takového objektivu uvedená jen jedna hodnota, lze použít dané clonové číslo v celém rozsahu. Takže třeba u objektivu 24-70mm f2,8 lze nastavit clonové číslo 2,8 ať už použijete jakékoliv ohnisko.

Clonové číslo ovlivňuje kromě množství světla i hloubku ostrosti (oblast, která bude na snímku ostrá). S menšími clonovými čísly lze efektně rozostřit pozadí a vypíchnout tak focený objekt od pozadí. Zde ale nezáleží jen na cloně, ale také na ohnisku (s delším ohniskem lze pozadí rozostřit více) a taky na vzdálenosti foceného objektu a pozadí.

Objektivy mají obvykle nejlepší kresbu (jsou nejostřejší) při vyšších clonových číslech (např. f8), kdy se mimo jiné i ztrácejí některé vady objektivu (chromatická aberace, vinětace…).

Další parametry, které vás mohou zajímat

  • Optická stabilizace – kompenzuje jemné pohyby fotoaparátu během expozice a snižuje riziko, že budou fotky rozmazané. Má smysl ji používat jen při focení z ruky (nikoliv ze stativu) a její účinnost závisí na mnoha faktorech. Tak či tak, nezabrání rozmazání v případě, že se v záběru nějaký objekt pohybuje rychle. Různí výrobci ji u objektivů označují různě. Nejsnadnější je podívat se na specifikaci konkrétního objektivu (například na webu megapixel.cz) a podívat se, jestli optickou stabilizaci má. Stejně tak doporučuji postupovat i u dalších parametrů. Některé fotoaparáty mají stabilizaci přímo v těle fotoaparátu a objektiv už tak může být bez stabilizace.
  • Rychlost ostření – různé objektivy ostří různě rychle. Pokud nemáte možnost si před koupí vybrané objektivy sami vyzkoušet, doporučuji hledat na youtube testovací videa, na kterých jde rychlost ostření hezky vidět. K názvu objektivu dejte do vyhledávání třeba „AF speed test“, nebo „focus speed“. Důležité je ale taky poznamenat, že rychlost ostření taky závisí na použitém fotoaparátu.
  • Odolnost – některé objektivy se mohou pyšnit zvýšenou odolností proti prachu a vodě. Zvlášť pokud budete často fotit v nepříznivých podmínkách, je dobré se na to zaměřit.

Na co si dát pozor

  • Bajonet – neboli to, do čeho ten objektiv „šroubujete“. Každý výrobce má svůj bajonet (někdy i více různých). Vybírejte tedy z objektivů, které jsou určeny pro bajonet vašeho fotoaparátu. Ve specifikaci fotoaparátu to najdete pod položkou „Typ bajonetu“ a například na Megapixelu není problém vyfiltrovat jen objektivy, které budou fungovat pro vámi zvolený fotoaparát. Existují i různé adaptéry, které umožní použít i objektivy určené pro jiný bajonet, ale často přijdete o možnost automatického ostření.
  • Ostřící motorek u Nikonu – Nikon to má s ostřením trochu složitější. Některé objektivy totiž nemají v sobě motorek k ostření a vyžadují, aby byl motorek k ostření v těle fotoaparátu. To ale umožňují jen vyšší modely fotoaparátů. Hezky a srozumitelně to popsal Roman Pihan v tomto článku (v části „Kompatibilita objektivů Nikon“)).
  • Příliš velký rozsah ohnisek – existují univerzální objektivy, které nabízejí rozsahy ohnisek jako například 18-200mm. Takové objektivy ale neposkytnou dostatečně dobrou optickou kvalitu a často mají hodně špatnou světelnost. Ušetří vám sice místo v batohu a nebudete muset během focení měnit objektivy, kvalita fotek bude ale horší.
  • Front focus / back focus – u zrcadlovek se můžete setkat s nepřesným ostřením. Může se stát, že bude objektiv ostřit kousek před zvolený bod (front focus), nebo kouse za zvolený bod (back focus). Často jde o kombinaci problému AF modulu zrcadlovky a konkrétního objektivu. Proto je vhodné objektiv před koupí otestovat, například vyfocením této testovací tabulky. Některé fotoaparáty umožňují nastavit pro vybrané objektivy korekci a napravit tak problém ys FF/BF. Sigma například poskytuje pro některé své objektivy i dockovací stanici, na které můžete ostření objektivu jemněji doladit.
  • Různá kvalita u jednoho modelu objektivu – když si vybrete nějaký konkrétní model objektivu, ještě nemáte vyhráno. Kus od kusu se totiž můžou lišit v kvalitě a dva stejné objektivy mohou podávat různé výsledky. Obecně to platí u všech objektivů, ale u těch levnějších budou ty rozdíly častější. Pokud chcete mít jistotu, že si nekoupíte nějaký kus s měkkou kresbou, v obchodě si před koupí otestujte na testovacím snímku více kusů a vyberte ten nejostřejší.

Jaké objektivy vybrat pro konkrétní účely

Pokud víte, co od objektivu čekáte a co s nim chcete fotit, lze snadněji vybírat z užšího výběru modelů. Pojďme se podívat, jaké vlastnosti objektivů jsou u jednotlivých žánrů a typu focení důležité.

Krajina

Zde oceníte především širokoúhlé objektivy s kratším ohniskem, aby se vám do záběru vlezlo co nejvíce z krajiny. Případně pokud chcete fotit detaily (například záběr na protější kopec a zapadající slunce), oceníte pro změnu nějaký teleobjektiv. Taky lze skládat panoramatické snímky s delším ohniskem a díky tomu získáte kvalitní velkoformátové snímky s mnohem vyšším rozlišením. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

U krajinné fotografie nemusíte řešit světelnost objektivu, protože budete stejně fotit na vyšších clonových číslech, abyste měli vše ostré. Zároveň tedy nemusíte řešit kvalitu daného objektivu při plně otevřené cloně. Rychlost ostření a optická stabilizace jsou taky docela nepodstatné, protože budete většinou fotit ze stativu a nebudete nikam spěchat. Při srovnávání vybraných objektivů porovnejte kresbu při vyšším zaclonění, abyste věděli, ze kterého půjdou nejostřejší snímky.

Portrét a obecně focení lidí

Na toto téma vyšel samostatný článek. Zájemce tedy odkážu ZDE.

Sport a reportáže

Zde hodně záleží na tom, v jakých podmínkách budete fotit. Něco jiného je focení v malých místnostech a proti tomu třeba venku na velkém stadionu. Každopádně zde bývá vhodnější (nebo spíše jistější a pohodlnější) použít zoom objektivy, protože jsou univerzálnější a dovolí vám při rychlé změně podmínek snadno změnit ohnisko. Na druhou stranu jsou fotografové, kteří i v takových případech preferují pevné ohniska a raději se v tomto omezí.

Určitě je ale velmi důležitá rychlost ostření, protože s pomalu ostřícím objektivem vám můžou uniknout ty nejzajímavější momenty.  Pokud budete fotit v tichých prostředích, tak i hlučnost objektivu při ostření.

Architektura

Pokud neplánujete fotit jen detaily, bude vhodnější především objektiv s kratším ohniskem. Pokut to s focením architektury myslíte vážně, možná bude vhodné popřemýšlet nad pořízením speciálního objektivu, tzv. Tilt-shift. Díky němu totiž můžete zabránit sbíhajícím liniím (jev, kdy se sbíhají svislé linie směrem k sobě – takže třeba budova se s rostoucí výškou zmenšuje). Hezky popsal efekt tohoto objektivu Martin Kozák v tomto článku.

Makro

Tady vás bude zajímat hlavně poměr zvětšení, který objektiv umožní pořídit. Skutečné makro začíná na poměru 1:1, tedy např. objekt o délce 1cm bude na snímač vykreslen taky ve velikosti 1cm. Nenechte se zmást objektivy, které mají v názvu označení MACRO, ale poměr zvětšení bývá menší, například 1:2. Což bývají často univerzální zoom objektivy v nižších cenových kategoriích.

Kromě speciálních makro objektivů je možné využít k focení makra i běžné objektivy. V tomto článku najdete přehledný výpis možných způsobů, kterými toho můžete dosáhnout.

Užitečné weby při výběru objektivu

Pokud chcete srovnat optickou kvalitu objektivů na testovacích obrazcích při různých clonách, podívejte se na web the-digital-picture.com. Zvolíte tam dva objektivy a po najetí myší nad obrazec se ukáže výsledek z druhého vybraného objektivu. Srovnat můžete jak středovou část obrazu (tam mají objektivy nejlepší kresbu), tak i část dále od středu a nakonec i část z úplného rohu snímku.

Máte-li rádi čísla, měření a srovnání na základě hodnot, podívejte se na web dxomark.com, kde najdete testy objektivů a taktéž je můžete mezi sebou srovnávat.

Pokud se chcete podívat na reálné fotografie s vybraným objektivem, podívejte se na web pixel-peeper.com. Ten dokáže hezky filtrovat ze všech snímků z Flickru a vy tak snadno uvidíte, jakých výsledků lze s daným objektivem dosáhnout.

Závěr

Vybrat správný objektiv není snadné ani v případě, kdy máte jasno co s nim chcete fotit. Většinou nenajdete žádný, který by úplně splňoval všechny vaše požadavky a když ano, může být zase mimo váš cenový limit. Často je to o kompromisech, kdy si musíte ujasnit priority a na základě nich se rozhodovat. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zkuste si zvažované objektivy vyzkoušet někde na prodejně, nebo si je rovnou půjčte třeba na konkrétní focení.

Pokud máte ohledně výběru objektivu stále nějaké nejasnosti, zeptejte se v komentáři pod článkem.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *