Foťte mobilem rychleji a nenechte si uniknout žádný záběr

Fotíte-li mobilem častěji, určitě už vám někdy unikl zajímavý záběr jen kvůli tomu, že mobilu trvalo vyfocení snímku příliš dlouho. Naštěstí existuje způsob, jak jednoduše fotoaparát v mobilu zrychlit. Tedy alespoň v případě chytrých telefonů s Androidem, iOS nebo Windows Phone.

Přestaňte zbytečně ostřit

Celý fígl spočívá v tom, že obejdete automatické ostření telefonu a budete ostřit ručně. To může pro někoho působit až příliš složitě, ale opravdu je to v případě mobilní fotografie velmi jednoduché. Díky malému snímači je hloubka ostrosti obrovská a pokud nefotíte blízké objekty, bude vše na fotce ostré. Což je rozdíl oproti zrcadlovkách a obecně fotoaparátům s větším snímačem. Tam máte na fotce ostré třeba jen pásmo o tloušťce pár centimetrů a cokoliv je mimo toto pásmo, bude rozostřené.

Když na svém mobilu nastavíte ostření na nekonečno (infinity, často pod symbolem ležaté osmičky), budete mít ostré vše od přibližně jednoho metru a dále. Pro spoustu běžných situací je to úplně dostačující a vy si tak ušetříte čekání na to, než mobil zaostří před pořízením snímku.

Jak na focení rychlejších akcí

Někdy se stane, že při focení nějakých akčnějších záběrů budou pohybující se objekty na fotce rozmazané. Většinou je to v situacích, kdy je na scéně nedostatek světla. Rozmazané objekty na fotce jsou způsobeny příliš dlouhým expozičním časem. Ten můžete zkrátit například zvýšením citlivosti (ISO). To u mobilních fotoaparátů znamená, že se zvýší šum v obraze a začnou se rozmazávat jednotlivé detaily. Taky se zhorší podání barev a celkově budou fotky horší. Někdy je ale lepší technicky špatná fotka, pokud na ni bude vidět probíhající děj.

Některé aplikace umožňují ISO nastavit ručně. Pokud to vaše aplikace neumožňuje, zkuste se podívat jestli náhodou nejsou v nabídce i různé expoziční režimy. Takový režim sport obvykle nastavuje foťák tak, aby nastavil co nejkratší expoziční čas.

Tipy na aplikace

Vestavěné aplikace pro focení nebývají příliš propracované a možnosti focení nebývají velké. Pokud fotíte mobilem častěji, je určitě lepší se podívat po nějakých alternativách. Osobně jsem na svém telefonu s Androidem vyzkoušel několik různých aplikací, ale ze všech se mi nejvíce osvědčila aplikace A Better Camera. Způsob ostření se dá navolit velmi rychle a celkově nabízí dostatek různých funkcí a nástrojů.

S aplikacemi pro jiné operační systémy než Android zkušenosti nemám. Nicméně doporučuji tak či tak vyzkoušet více různých aplikací a otestovat, které se vám používají nejlépe a které na vašem přístroji fungují pokud možno bezproblémově.

Pro iOS jsem našel například aplikaci Manual Camera. Pro Windows Phone zase aplikaci ProShot. Pokud používáte nějakou jinou aplikaci, podělte se o ni prosím v komentáři pod článkem.

 

2014-09-04-20140904_181737 2014-09-04-20140904_182745

Například v žánru pouliční fotografie je velkou výhodou rychlé focení, můžete tak snadněji zachytit určitý moment. Někteří fotografové podobným způsobem fotografují i s klasickými fotoaparáty. Ručně zaostří na předpokládanou vzdálenost, nastaví co největší clonové číslo a pak s tímto nastavením fotí. Odpadne tím nutnost při každém snímku přeostřovat. 

2014-10-17-IMG_20141017_233330

Ostření na nekonečno určitě využijete i ve špatných světelných podmínkách, kdy bývají fotomobily jednoznačně nejpomalejší. Někdy si sice mobily pomáhají přisvícením diodou vedle čočky fotoaparátu, ale to nemusí být někdy žádoucí.

2014-11-11-IMG_20141111_204553 2014-11-17-20141117_152838

Vychytat ten správný moment nemusí být snadné ani když budete mít ručně zaostřené na nekonečno. Musíte počítat ještě s prodlevou spouště, což taky dokáže dost zkomplikovat situaci. Na snímku vlevo jsem se snažil odchytit jednu jedinou postavu uprostřed záběru. Z mnoha pokusů se to ani jednou nepovedlo. Buď tam byla skupina lidí, nebo byl člověk moc vlevo, nebo vpravo. U druhého záběru zase letadlo přelétavalo dost rychle a tak se mi správný záběr podařil až na několikátý pokus.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *