8 nejfotogeničtějších míst na Islandu

Ve světě není mnoho fotogeničtějších míst než právě tento ostrov, kterému se po právu přezdívá Země ohně a ledu. Vulkanická aktivita zformovala krajinu plnou sopek, čoudících fumarol, lávových polí, bublajících bahýnek a mohutných gejzírů, ale také ledovců a nespočtu dravých vodopádů.

Vybral jsem svých 8 oblíbených míst, kam se budu rád vracet a pokud se chystáte na Island, tak byste je rozhodně neměli minout. Určitě je na Islandu spoustu dalších zajímavých míst, ale pro mě jsou tato ta nejpozoruhodnější. Budu moc rád, když se o svá nejoblíbenější místa s námi podělíte v komentářích pod článkem.

1. Ledovcová laguna Jökulsárlón

Pro mě bezpochyby jedno z nejkrásnějších míst na světě. Odlamující se kry z ledovcového splazu volně plují po laguně s křišťálově čistou vodou, jež je propojena s mořem. Když máte štěstí, narazíte na zvědavé lachtany nebo pozorujete polární záři odrážející se na hladině.

Kdyby vás omrzelo focení u laguny, přejděte na druhou stranu k moři. Na pláži se povalují velké ledové kry, které se dostaly z laguny do moře, ale to je vyvrhlo zpátky na pevninu.

Aurora borealis above Jokulsarlon glacier lagoon Jökulsárlón

2. Božský Godafoss

Jestli milujete focení vody v pohybu, tak si na Islandu přijdete na své. Pamatuju si, jak jsem se po týdnu přistihl s myšlenkou: „Jé, zase další vodopád…“ Godafoss znamená v překladu Vodopád bohů a stejně na vás i zapůsobí.

Můžete jej fotit zprava i zleva. Já si vybral levou část, kde jsem po úzké skalní římse sestoupil až k vodě. Za deště, kdy jsem ND filtr držel nad objektivem jako stříšku, jsem našel mechem porostlý kámen, který jsem použil jako prvek do popředí a 30 sekundová expozice se už postarala o zajímavé pozadí.

Godafoss waterfall 2_IMG_0837

3. Vík

Úplný jih Islandu známý svými černými basaltovými plážemi a „trolly“ vystupujícími z moře si mě ale získal hlavně díky své pohádkové scenérii. Stačí shlédnout z kopce dolů na silnici a krajina začne hrát všemi barvami. V dálce se na několika farmářskými staveními tyčí islandská verze australského Uluru.


Black sand shore Rock at a beach 3_Icelandic Uluru Unbelievable scenery

4. Dettifoss

Vše, co končí na Islandu na -foss značí vodopád a u Dettifossu to platí snad dvojnásob. Jedná se o nejmohutnější vodopád v Evropě, jehož burácení hektolitrů vody slyšíte už z dálky, když přicházíte po kamenité cestě od parkoviště.

Pro fotografy je zde největší výzvou ochránit přední člen objektivu před všudypřítomnými drobnými kapkami vody, ale když se tohle povede, nic nebrání kreativnímu zachycení Dettifossu. Možností pro kompozici se zde nabízí skutečně mnoho a doporučuji cílit na černobílou fotografii, jelikož hnědá barva vody nevypadá na fotkách příliš vábivě.

Dettifoss

5. Landmannalaugar

… známější pod názvem Duhové hory, který vypovídá o barevnosti tamních kopců. Ty hrají odstíny zelené, hnědé, bílé a černé. Toto místo schované v islandském vnitrozemí je typické svým proměnlivým počasím. To když se rozběsní, je nejrozumnější naložit se do přírodních termálního jezírka a počkat, až vše přejde.

Nabízí se i několikadenní trek, při kterém poznáte skrytou krásu těchto hor, ale při mém pobytu jsme se kvůli počasí na trek nedostali.

Separation 5_Landmannalaugar

6. Seljalandsfoss

Jestli u vodopádů fotíte dlouho, tak tady se rozhodně zdržíte ještě o něco déle. Seljalandsfoss si můžete obejít ze všech stran a fotit ze spoda či vylézt na vedlejší kopec. Míst odkud zkoušet další a další kompozici je nespočet.

Já ve své fotografii využil nataženého provázku jako vodící linie a člověka právě procházejícího pod vodopádem jako měřítko velikosti Seljalandsfossu.

6_Waterfall Seljalandsfoss

7. Námafjall Hverir

Geotermálně velice aktivní oblast poblíž sopky Krafla a přes kopec od „Komářího jezera“ Mývatn, vás nechá zamyslet, jestli jste stále ještě na Zemi. Všechno syčí a nos vám dráždí zprvu nepříjemný zápach sirovodíku, na který si ale brzy zvyknete. Nezapomeňte si vyfotit „esíčkovitou“ silnici vedoucí do kopce, ta byla v první řadě navržena pro fotografování a až v druhé pro dopravu.

Kouřící fumaroly nejen že dodávají fotkám na zajímavosti, ale také když na výpary o teplotě přes 100°C položíte vajíčka, za deset minut můžete sloupnout černou skořápku a dát si malou svačinu 🙂

Fumarole at Námafjall Hverir Very fotogenic curve near Námafjall Hverir heading to the lake Mývatn.

8. Skógafoss

Ani tento vodopád nepatří mezi žádné trpaslíky… Když by vysvitlo sluníčko a viděli byste duhu, dejte si pozor, abyste si ji špatným natočením cirkulárního polarizačního filtru neodfiltrovali. Byla by to škoda.

Opět jsem hledal originální kompozici a našel jsem louži, ve které se padající voda reflektovala. Do záběru mi vstoupila rodinka v barevných bundách, která nakonec přidala snímku na zajímavosti.

Waterfall Skógafoss

Waterfall Skógafoss

[google-map-v3 shortcodeid=“935895dc“ width=“100%“ height=“350″ zoom=“12″ maptype=“roadmap“ mapalign=“center“ directionhint=“false“ language=“cs“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“false“ scrollwheelcontrol=“false“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ enablegeolocationmarker=“false“ enablemarkerclustering=“false“ addmarkermashup=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“64.045927,-16.186795{}1-default.png{}1. Ledovcová laguna Jökulsárlón|65.683139,-17.550667{}1-default.png{}2. Božský Godafoss|63.403148,-19.125095{}1-default.png{}3. Vík|65.815037,-16.386016{}1-default.png{}4. Dettifoss|63.991111,-19.060364{}1-default.png{}5. Landmannalaugar|63.615687,-19.989347{}1-default.png{}6. Seljalandsfoss|65.643033,-16.809312{}1-default.png{}7. Námafjall Hverir|63.531444,-19.511669{}1-default.png{}8. Skógafoss“ bubbleautopan=“true“ distanceunits=“km“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“false“]

Jak se vybavit na Island

Islandské podnebí umí být zatraceně drsné a to bez pořádné výbavy nechcete zažít na vlastní kůži. Proto určitě doporučuji kalhoty, bundu i boty s nepromokavou membránou a raději více vrstev oblečení, abyste mohli dle potřeby přidávat či odebírat a nebyli závislí jen na jediné teplé bundě.

Co se fotografické výbavy týká, tak kromě klasiky v podobě více paměťových karet, náhradního akumulátoru a polarizačního filtru nenechte doma ani stativ a drátovou spoušť. Na dlouhé expozice u vodopádů se budou hodit. S tím souvisí i šedý ND filtr, který vám pomůže dosáhnout delší expozičních časů i během dne. Pro srovnání dynamického rozsahu ve fotkách můžete použít i přechodové ND filtry nebo drobné odchylky později srovnat při post-processingu.

Na červen jsem připravil fotografickou expedici na Island. Pokud byste si rádi z Islandu přivezli co nejpovedenější fotky, přidejte se k nám. Navštívíme nejzajímavější fotografické lokality, na focení bude vždy dostatek času a jako fotolektor vám budu stále k dispozici.

Jan Miřacký

Honza je vášnivý fotograf a cestovatel, který pod hlavičkou Zirhamia pořádá a průvodcuje dobrodružné expedice do exotických destinací jako jsou Aljaška, Peru, Gruzie nebo Barma… nejen pro fotografy. Když necestuje, provádí turisty na Johnny's Prague Photo Tours.

Počet komentářů: 2

  1. Kamil napsal:

    Za návštěvu určitě ještě stojí: vodopády Öxarárfoss a Hengifoss, maják u Dyrhólaey, vrak Garðar BA 64 nebo papuchalci u Látrabjargu 🙂 Jinak fajn článek a moc hezký fotky.

    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.639194962838444.1073741854.104142543010358&type=3

  2. Jan Miřacký napsal:

    Ahoj Kamile, díky moc za komentář a za sdílení tvých krásných fotek a dalších tipů. U Öxarárfossu i majáku jsem byl, skutečně pěkná místa. Ale oba vraky (i letadlo) jsme minuli a papuchali tenkrát odlétli už na konci července a my tam byli v září, tak z těch jsme už ani peří neviděli 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *