Vybíráme pevný objektiv – které ohnisko si vybrat?

pevne_objektivy

Je lepší koupit 35mm objektiv, nebo 50mm? Nebo je lepší sáhnout po 85mm nebo dokonce po 135mm? A co takhle ještě jiné ohniska? Podobné dotazy vídám pravidelně a neexistuje na ně univerzální odpověď. Existuje ale velmi jednoduchý návod na to, jak se rozhodnout pro takový objektiv, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Ujasněte si, na co objektiv potřebujete

Pevné objektivy nejsou ani náhodou univerzální. Každé ohnisko má své výhody a nevýhody a hodí se pro jiné situace a podmínky. Zamyslete se, co chcete fotit nejvíce a v jakých podmínkách. Je rozdíl například focení lidí v těsných prostorech nebo venku, kde máte místa a můžete si dostatečně poodstoupit. Určitě uděláte dobře, když si před koupí promyslíte své plány a ujasníte si, proč si jej vlastně kupujete a co od něj čekáte.

S výběrem pevného objektivu pomůžou vaše zoom objektivy

V naprosté většině případů mají fotografové nějaký univerzální objektiv, často setový. Pokud je to i váš případ a váš zoom objektiv zahrnuje i ohniska, nad kterými přemýšlíte, využijte toho. Například pokud váháte mezi 35mm a 50mm objektivy, zkuste třeba týden fotit s vaším objektivem na 35mm. Prostě vůbec nepoužívejte zoomovací prstenec a nechte po celou dobu na objektivu jen to jedno ohnisko. Pak třeba po týdnu nastavte to druhé a znovu si jej zkuste používat jako pevný objektiv.

Sice nedosáhnete takové hloubky ostrosti jako se světelnými pevnými objektivy, ale na druhou stranu získáte lepší představu, co takové ohnisko obnáší při focení toho, co chcete fotit. Snadněji tak poznáte, které ohnisko lépe vyhovuje vašemu stylu focení a v případě, že vám budou vyhovovat obě, můžete se rozhodnout, které využijete častěji. Stejně časem pravděpodobně skončíte s několika různými pevnými objektivy (např. 35, 50 a 85mm) a pro každou situaci zvolíte vhodný objektiv.

Nezapomeňte na crop faktor

Je rozdíl mezi 50mm objektivem nasazeným na fullframe fotoaparátu a stejným objektivem nasazeným na fotoaparátu s menším snímačem. Sice reálná ohnisková vzdálenost zůstane stejná, ale v případě menšího snímače bude úhel záběru menší. Proto se pro zjednodušení pracuje s crop faktorem, který udává, jakému ohnisku na fullframe fotoaparátu odpovídá. Takže třeba 50mm objektiv nasazený na Canon fotoaparátu s crop faktorem 1,6x bude mít stejný úhel záběru, jako 80mm objektiv na fullframe zrcadlovce.

Když se budete dívat na ukázkové snímky pro dané objektivy, vždy se dívejte i s jakým fotoaparátem byly snímky pořízené. Takový 35mm objektiv je na fullframe fotoaparátu docela široký a vhodný i jako reportážní objektiv i do menších prostor. Po nasazení stejného objektivu na foťák s menším snímačem už se podstatně mění způsob použití a v menších prostorech s nim zaberete tak maximálně detaily věcí kolem vás.

Nejde jen o přiblížení, ale i o perspektivu

Ohnisko neovlivňuje jen úhel záběru a to, jak moc bude daný objekt přiblížen. Nepřímo ovlivňuje také perspektivu. S kratšími ohnisky totiž často fotíte z kratších vzdáleností a dojde ke zvýraznění perspektivy. Tedy bližší předměty se budou zdát větší, než ty vzdálenější. Čím širší ohnisko a čím kratší vzdálenost, tím výraznější bude perspektiva. Naopak delší ohniska poslouží ke „kompresi“ perspektivy a snímky tak budou působit více ploše.

Ani jedno není dobře, nebo špatně. Perspektiva je prvek, se kterým fotografové musí umět pracovat. Například při portrétním focení je vhodné vyvarovat se focení z krátkých vzdáleností, protože pak dochází k deformaci obličeje (velký nos, vzdálenější části obličeje pak mnohem menší). Pokud chcete ale třeba zdůraznit velikost nějakého objektu, při záběru širokým ohniskem z kratší vzdálenosti můžete dosáhnout požadovaného optického zvětšení (například vysoká budova focená z krátké vzdálenosti širokým ohniskem).

2014-03-15-IMG_9542_aperture 2015-01-11-IMG_6831

Oba snímky byly pořízeny 85mm objektivem (136mm ekv.). U tak dlouhého ohniska už je úhel záběru dost malý a musíte si tak pořádně poodstoupit od foceného objektu. Pokud se s takovým ohniskem snažíte vyfotit celou postavu, musíte stát už pár metrů daleko. Takové ohnisko se ale perfektně hodí při pořizování takových blízkých záběrů na obličej. Kdybyste stejný záběr pořídili třeba 35mm objektivem, došlo by k deformaci obličeje (části blíže k foťáku by byly mnohem větší).

Pokud nevíte co chcete, nic nekupujte

Nemáte-li jasno v tom, co od nového objektivu čekáte, nic nekupujte. Ušetříte si hromadu peněz, které můžete investovat do vzdělání nebo cestování na zajímavé místa. Teprve až si budete jistí, proč chcete daný objektiv, je pak výběr mnohem jednodušší a šance, že budete s výběrem spokojeni bude mnohem vyšší.

2014-05-14-IMG_4809

10mm (16mm ekv.) je už ultra široké ohnisko a úhel záběru je hodně široký. Můžete snadno fotit v malých interiérech, případně dostat do záběru široké okolí. Musíte ale počítat s tím, že na takovém ohnisku už bude perspektiva hodně zdůrazněná.

Výběr konkrétního objektivu

Až budete rozhodnutí pro určité ohnisko, na řadu přichází výběr konkrétního modelu. Na výběr bývá mnoho variant od různých výrobců, s různou světelností a dalšími parametry. Liší se ostrostí, rychlostí ostření, vzhledem bokehu (tedy tím, jak bude vypadat rozostřené oblasti mimo hloubku ostrosti), chováním v protisvětle atd.

Nejlépe uděláte, když si pro vybrané objektivy přečtete několik recenzí, kde se dozvíte hlavní výhody a případné vady objektivů. Pokud vás zajímají reálné fotografie pořízené daným objektivem, podívejte se na pixelpeeper.com. Tam si můžete vyfiltrovat fotografie nahrané na webu Flickr.com na základě vybraných parametrů. Můžete si vybrat snímky třeba z konkrétního objektivu a pořízené na vybraném clonovém čísle.

Pokud vám jde o srovnání ostrosti a kvality kresby dvou různých objektivů, doporučuji použít tento nástroj. Tam si vyberete dva objektivy, nastavíte si jakou clonu chcete srovnávat a pak stačí sledovat rozdíl po najetí na fotku testovacího obrazce. Po najetí kurzorem nad obrázek uvidíte výsledek z druhého vybraného objektivu. Díky tomu je srovnání dvou objektivů snadné a rychlé.

Pokud sháníte objektiv vhodný pro focení portrétů, podívejte se na tento článek, kde najdete více informací.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *