Recenze: Fujifilm X-A2

Nejnižší řada kompaktů s výměnnými objektivy od Fujifilmu byla začátkem tohoto roku aktualizována novým modelem X-A2. Spolu s tímto fotoaparátem představil Fujifilm i dva nové setové objektivy. Necelé dva týdny jsem měl tuto sestavu k dispozici a vyzkoušel jsem, jak se s tím fotí.

Fujifilm X-A2 ve zkratce

Uvnitř přístroje se ukrývá CMOS snímač o velikosti APS-C a rozlišením 16Mpx. Oproti ostatním Fuji fotoaparátům ale nejde o X-Trans snímač, ale klasiku s Bayerovou maskou (co to ve výsledku znamená zmíním později). Rozsah citlivosti je 200-6400 (při focení jen do JPEGu rozšiřitelné až na 100-25600).

Tělo fotoaparátu je stejné jako v případě modelů X-A1 i X-M1. Asi jedinou změnou v provedení je větší rozsah výklopného displeje, který lze naklopit až do úhlu 175° a díky tomu s nim lze pořizovat i autoportréty. Ten má uhlopříčku 3″ a rozlišení 920000 obrazových bodů. S tímto displejem si budete muset vystačit, protože příštroj není vybaven hledáčkem.

Na přístroji je dostatek ovládacích prvků. Nahoře hlavně otočný volič expozičních režimů, otočný volič pro nastavení kompenzace expozice (případně exp. času v manuálním režimu) a pak jedno funkční tlačítko, kterému můžete přiřadit jednu z několika funkcí. Tlačítka na zadní straně jsou všechny umístěné po pravé straně. Tedy až na tlačítko pro otevření interního blesku, to je umístěno vlevo nad displejem. Zajímavý je další otočný volič v oblasti pro palec, který slouží k nastavování clony a v při prohlížení snímků k jejich přibližování. Perfektní je funkce přiblížení na 100% po zmáčknutí tohoto voliče, můžete si tak rychle prohlédnout, jestli jsou snímky ostré.

Jak se s nim fotí

Svým provedením má tento přístroj blíže kompaktům a tak je k němu potřeba i přistupovat. Na kompakt má ale docela slušně zvládnuté ovládání a k čemu se nedostanete přímo přes jedno z dostupných tlačítek, můžete najít v rychlém Q menu (tlačítko vpravo dole). Jediná má výtka k ovládání je stejná jako v recenzi na X-M1. Ploška pro palec je dost malá, není pogumovaná (plastové výstupky moc nepomůžou) a držení tak není úplně jisté a pohodlné. Spolu s tím souvisí i používání kruhového voliče nad touto plochou. Nakonec jsem si na to docela zvykl, ale pokud máte větší ruce, mohli byste s tím mít problémy.

2015-05-27-DSCF9324 2015-05-27-DSCF9335 2015-05-27-DSCF9341 2015-05-27-DSCF9344

Kvůli velikosti přístroje se nedrží fotoaparát úplně nejjistěji. Nízká váha to ovšem vyvažuje a tak není focení s nim nijak nepříjemné. Což se trochu mění s použitím větších a těžších objektivů. Viz třeba poslední snímek s plně vysunutým XC50-230mm objektivem. V takovém případě si ale stejně objektiv přidržujete v druhé ruce. 

2015-05-27-DSCF9333

Displej jde vyklopit až úplně nahoru a ještě lze trochu povytáhnout, aby byl vidět celý. Pokud vám selfie z telefonu nestačí, X-A2 si zamilujete 🙂 Při takto vyklopeném displeji se automaticky nastaví detekce obličeje, která funguje poměrně spolehlivě i v horších světelných podmínkách.

Ostření je pro běžné situace dostatečně rychlé, nesetkal jsem se s většími problémy. Ukázku při slabším osvětlení najdete třeba v tomto videu. Při volbě jedné ostřící oblasti si můžete vybrat její umístění (lze po celé ploše snímku) a taky její velikost. Menší umožňuje přesné zaostření na malé objekty a velká oblast je zase rychlejší. Kontinuální ostření není příliš rychlé a na focení rychle pohybujících se objektů není X-A2 moc vhodný.

Přítomný je i režim detekce obličeje spolu s možností ostřit na vybrané oko. Bohužel jsem nepřišel na způsob, jak přepínat mezi zvolenými oky jednoduše při focení. Možnost přepnout oko je ukryta hluboko v menu přístroje. Co je ale velmi šikovné je automatické zapnutí detekce obličeje v momentě, kdy překlopíte displej tak, aby směřoval dopředu přístroje. Na focení selfie je to tak perfektní a nemusíte se zabývat složitým nastavováním a ostřením.

Displej je dostatečně jasný i za denního světla. Na slunci už je komponování složitější, ale ne nemožné. V nastavení displeje lze nastavit i tzv. „režim denního světla“, který hodně zvýší jas displeje. Je to ale na úkor věrnosti zobrazení a správně exponované snímky tak vypadají příliš světle. Proto jsem tento režim ani nepoužíval, je vhodný spíše jen při focení na ostrém slunci, abyste měli lepší představu o tom, co máte v záběru. Pro kontrolu snímků pak doporučuji tento režim vypnout. To že je displej výklopný je užitečné třeba při focení ze země, nebo když máte foťák nad hlavou. Tedy jen dokud se nerozhodnete fotit na výšku, tam vám výklopný displej jepomůže, protože se vyklápí jen nahoru/dolů.

Problematické je pak focení s delším ohniskem. U objektivu 16-50mm jsem neměl vůbec problémy, ale při nasazení 50-230mm a ohniscích nad 100mm už to vyžaduje opatrnost a trpělivost. Není snadné udržet pevně takové ohniska s foťákem v rukou natažených pred obličejem. Ještě že alespoň ten stabilizátor funguje dobře a zvyšuje tak šanci, že bude snímek ostrý.

fuji_xa2_comparison_lens fuji_xa2_comparison

Fujifilm X-A1 je sice kompaktní fotoaparát, ale po nasazení objektivu už jej do kapsy jen tak nedáte. Pro zajímavost jsem zde vložil srovnání s Canonem 750D a Nikonem D3300.

Udávaná výdrž na jedno nabití je 410 snímků. Neměl jsem možnost fotoaparát testovat déle a nemůžu to tedy posoudit. Nejvíce bude záležet na tom, jak budete fotoaparát používat. Pokud budete mít během focení dlouho zaplý displej s jasem nastaveným na maximum, bude výdrž pochopitelně kratší. Pro delší výlety nebo cestování je ale rozumné se dovybavit alespoň jedním záložním akumulátorem.

Jak fotí

Všechny snímky co jsem s X-A2 pořizoval jsem pořídil se setovými objektivy XC16-50mm II F3.5-5.6 a teleobjektivem XC50-230mm II F4.5-6.7 OIS. Oba objektivy byly představeny letos spolu s X-A2 a jde o přepracované verze těch původních se stejnými parametry. Oproti předchozím prvním verzím setových objektivů by tyto měly mít hlavně účinější stabilizátor.

I přesto, že jde o „levné plasťáky“, jejich zpracování je na dobré úrovni a působí dobrým dojmem. Nikde nic nevrže, chod zoomovacího prstence jde hladce a v případě teleobjektivu je prstenec pro ostření pogumován. Při zoomování se přední člen objektivu vysouvá (v případě 50-230mm objektivu dost hodně), ale neotáčí se (což oceníte např. při používání polarizačních filtrů). Světelnost není nijak oslnivá, ale ve své kategorii jde o standardní hodnoty.

I přesto, že X-A2 nemá X-Trans snímač jako modely vyšších řad, je výstup dostatečně kvalitní. Naopak v některých případech může být výstup z X-A2 přirozenější, zvlášť při zkoumání malých detailů (stébla trávy v dálce a podobně, tam vypadá občas výstup z X-Trans snímačů trochu nepřirozeně).

Všechny ukázkové fotografie byly pořízeny v raw formátu a upraveny v Adobe Lightroom.

2015-05-25-DSCF9648 2015-05-25-DSCF9648-23

95mm, 1/125s, f5,4, ISO 4000
Ukázka jak fotoaparát zvládá vysoké ISO. Portrét focený teleobjektivem v místnosti, nasvícený pouze světlem z okna. Jak vidíte, ani na tak vysoké ISO není potřeba se bát šumu. Přikládám i dva 100% výřezy oka – jeden bez použití jakékoliv redukce šumu a spodní výřez je pak se zapnutou redukcí šumu. Protože dodávané objektivy nejsou moc světelné, je dobré mít možnost v horších světelných podmínkách zvyšovat ISO. Do ISO 3200 je to pro mě úplně v pohodě a ISO 6400 je s trochou opatrnosti taky dobře použitelné.

2015-05-25-DSCF9657-2 2015-05-25-DSCF9657

107mm, 1/160s, f7,1, ISO 200
Pro změnu ukázka kresby při nejnižší citlivosti. Na ISO 200 lze i se setovým objektivem (zde 50-230mm) dosáhnout krásně prokreslených snímků s mnoha detaily.

2015-05-25-DSCF9669 2015-05-27-DSCF9672

První foto ukázka teleobjektivu na 200mm a f6,7. Jak vidíte, s delším ohniskem můžete hezky pracovat s hloubkou ostrosti i přes horší světelnost.  Využijete např. při focení portrétů. Druhý snímek ukazuje dynamický rozsah snímače. Ohnisko 16mm je dost široké a dobře si poradí i s přímým protisvětlem.

2015-05-23-DSCF9595 2015-05-23-DSCF9590

Objektiv 16-55mm neumožňuje sice rozostřit pozadí tolik, jako světelné pevné objektivy. Při ohnisku 50mm a cloně f5,6 se s nim dá pozadí do určité míry rozostřit a použít třeba při focení portrétů. 

2015-05-27-DSCF9738 2015-05-27-DSCF9711

Objektiv 50-230mm je dobrý i na focení detailů. Sice pravé makro s nim nevyfotíte, ale zvětšení už je dost velké a bokeh docela příjemný. Jen budete potřebovat trochu více světla. Šišky focené v lese při zataženém počasí na ISO 4000.

2015-05-27-DSCF9695 2015-05-27-DSCF9772

16-55mm objektiv využijete i při focení architektury. První snímek cca 30mm, druhý pak 16mm.

Závěrečné hodnocení

Hledáte-li kompaktní fotoaparát, který je schopný dělat technicky kvalitní fotografie, může pro vás být Fuji X-A2 skvělou volbou. Sice jej s nasazeným setovým objektivem do kapsy neschováte, ale je lehký, skladný a snadno se ovládá. Ideální jako záznamník na cesty, případně jako foťák na každodenní nošení. V batohu nebo brašně o něm ani nebudete vědět. Vhodný je především pro méně náročné fotografy, kterým nevadí absence hledáčku a kteří nevyžadují bleskově rychlé ostření pro náročnější disciplíny, jako například focení sportu.

Pokud setový objektiv přestane stačit, je k dispozici široká nabídka kvalitních objektivů. Například s takovým pevným 18mm objektivem už se foťák vleze i do trochu větší kapsy u bundy.

Možná se vám bude hodit i WiFi modul, který ale bohužel nejde použít v kombinaci s aplikací Camera Remote k vzdálenému ovládání fotoaparátu. Můžete ale do telefonu nebo tabletu fotografie posílat, což je výhoda právě třeba při tom cestování. Fotky tak můžete ihned sdílet na internet i bez nutnosti je kopírovat do počítače.

Díky několika dostupným barevným filtrům lze přizpůsobit výstup fotoaparátu dle vašeho vkusu. JPEG soubory přímo z fotoaparátu vypadají dobře a pokud budete chtít z fotoaparátu dostat maximum, můžete naplno využít focení do rawu, kdy se dá z fotek vytáhnout více informací a doladit výstup přesně podle vašich představ.

Fujifilm X-A2 a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *